Diskusí o výši poplatku na pohotovosti se potichoučku připravuje dvojí péče o pacienty

Poplatky ve zdravotnictví, které před čtrnácti lety zavedla koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, vyvolávaly značně negativní reakce veřejnosti, kriticky se k nim tehdy stavěla také Česká lékařská komora (ČLK). O to víc překvapil požadavek této profesní organizace na zvýšení posledního dosud fungujícího poplatku, a to za pohotovost, ze současných 90 na 200 korun. Naopak to, že ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se diskusi o zvýšení poplatku nevyhýbá, určitě nikoho nepřekvapilo.

Češi začali platit regulační poplatky v lednu 2008 – u lékaře a za položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 Kč a za pohotovost 90 Kč. Ochranný limit na výdaje činil 5000 Kč. Poplatky zavedla koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, Poslanecká sněmovna příslušný zákon schválila 21. Srpna 2007. Jednotlivé poplatky se pak časem měnily a zanikaly. Naposled od ledna 2015 zanikla povinnost třicetikorunových poplatků v ambulancích a lékárnách. Zůstal jen 90korunový na pohotovosti.

To ale podle ČLK nestačí. Současný poplatek 90 Kč je podle komory velmi nízký, neplní svojí regulační funkci a nepřispívá ke snižování přetíženosti lékařských pohotovostních služeb. Na svém nedávném sjezdu komora přijala usnesení, podle kterého by se měl poplatek za pohotovost zvýšit z 90 na 200 Kč.

Prezident ČLK Milan Kubek následně v České televizi uvedl, že výši poplatku nepovažuje za nejdůležitější problém trápící pohotovosti v době, kdy se rozpadl systém lékařských pohotovostí. Zdravotní systém podle něj zatěžuje více to, že na pohotovosti vozí pacienty sanitky záchranářů, v jejichž posádkách chybějí oproti minulosti lékaři, kteří mohou posoudit, zda nemocný odvoz do nemocnice potřebuje, nebo ne.

Nicméně na návrhu zvýšit poplatek za pohotovost se sjezd domluvil, čímž možná odstartoval další fázi debat o tom, jak vytáhnout z peněženek pacientů více peněz. Šéf resortu Vlastimil Válek je totiž ochoten k tématu otevřít diskusi na vládě.

Pohrdání občany vládní koalice už prokázala mnohokrát

To potvrdila také expertka KSČM pro resort zdravotnictví Soňa Marková. »Česká lékařská komora se svým sjezdem schváleným požadavkem na navýšení poplatku za pohotovost prokazuje pětikoalici výbornou službu. Sám Kubek říká, že to nepovažuje za nejdůležitější problém. Závažné je to, že nefunguje systém a ZZS vlastně draze supluje neochotu praktických lékařů sloužit pohotovosti. Navíc se budeme hezky ‚vysilovat‘ diskusí o poplatcích. Vzpomínám, jak pan Kubek při zavedení tzv. regulačních poplatků prohlásil, že doktoři nejsou žádné toaletářky, aby vybírali poplatky. V době veřejných vášnivých diskusí o výši poplatku se bude potichoučku připravovat dvojí péče o pacienty v podobě komerčního připojištění a tzv. standardů. Jelikož má vládní koalice v parlamentu většinu, schválí si, co bude chtít. Pohrdání občany už přece prokázala mnohokrát,« uvedla Marková pro iportaL24.cz.

S návrhem nesouhlasí ani opoziční hnutí SPD. Místopředsedkyně výboru pro zdravotnictví, poslankyně Karla Maříková, poukázala na rychle rostoucí inflaci, kdy 200 korun může pro některé skupiny obyvatel, třeba pro seniory, znamenat výrazný zásah do rozpočtu. »Chápu, že se tady řeší nějaké zneužívání pohotovosti, mohlo by však dojít k tomu, že člověk, který je opravdu ve finanční tísni, bude řešit, jestli na pohotovost jít nebo nejít a v konečném důsledku by to mohlo mít i fatální následky,« řekla pro iportaL24.cz.

Kdo platí poplatek za pohotovostní službu?

Poplatek 90 Kč za ošetření na pohotovosti v ambulantní sféře se hradí v sobotu, v neděli nebo ve svátek po celých 24 hodin, v pracovních dnech v době od 17. do 7. hodiny. Hradí se jen jeden poplatek za jeden kalendářní den. Poplatek se platí také za využití pohotovostní služby v oboru zubní lékařství.

Poplatek neplatí pojištěnci, kterým jsou poskytovány pobytové sociální služby v domovech pro osoby se zdravotním postižením, domovech pro seniory, domovech se zvláštním režimem nebo ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče, pokud u nich po úhradě za ubytování a stravu činí stanovený zůstatek ve výši alespoň 15 % příjmu méně než 800 Kč, nebo pokud nemají žádný příjem.

Neplatí ho ani pacienti po předložení dokladu vydaného orgánem pomoci v hmotné nouzi o dávce, která je jim poskytována podle zákona o pomoci v hmotné nouzi. Uvedená potvrzení nesmí být starší než 30 dnů.

Poplatek se neplatí ani pokud jde o pojištěnce umístěné v dětských domovech pro děti do tří let věku, ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy nebo umístěné k výkonu ústavní výchovy v domovech pro osoby se zdravotním postižením, nebo jde-li o pojištěnce umístěné na základě rozhodnutí soudu v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc nebo pojištěnce svěřené rozhodnutím soudu do pěstounské péče, poručnické péče nebo péče jiné osoby.

Od poplatku je osvobozen také pojištěnec, pokud byl vyšetřen na lékařské pohotovosti a poté přijat k hospitalizaci.

Nezaplatí-li pojištěnec regulační poplatek, bude mu vystaven dlužní úpis, který je pojištěnec ze zákona povinen uhradit nejdéle do osmi kalendářních dnů. Pokud dlužní úpis nezaplatí, bude po něm dluh vymáhán právní cestou.

(jad)

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

  1. Kdo nemá hlavu jako špunt do krku, aby mu tam při dešti ne……., si snadno dle vývoje inflace spočítá, kolik byla od 1. ledna 2008 (90,- Kč za pohotovost) nebo od. téhož data poplatky za ČRo a ČT, které jsou stále stejné. Je si ovšem třeba uvědomit, že inflace se týká též všech vstupů, a to včetně investic jak ve zdravotnictví tak telekomunikacích.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy