České domácnosti, firmy i úřady mají letos rekordní zájem o fotovoltaické elektrárny a další úsporná energetická řešení. Počet instalací těchto zařízení se podle jejich výrobců ještě před koncem roku proti loňsku několikanásobně zvedl. Spolu s tím roste i cena zařízení a prodlužuje se doba jejich dodání.
Poptávka po fotovoltaikách se začala podle výrobců výrazně zvyšovat už loni na podzim. Projevily se totiž tehdejší první otřesy na energetickém trhu, jako byl krach společnosti Bohemia Energy. Letos poptávkový boom ještě umocnily vysoká inflace a válka na Ukrajině. »Česká energetika se rychle mění. Podniky i obce chtějí energetické úspory a fotovoltaické elektrárny, které jim umožňují zajistit si část výroby elektřiny z vlastního zdroje na desítky let dopředu,« řekl k současnému zájmu generální ředitel ČEZ Esco Kamil Čermák. Jeho firma se specializuje na průmyslové zákazníky, instituce a obce a letos zvýšila tržby za fotovoltaiky meziročně o polovinu.
Solární boom bude pokračovat
Růst zájmu je patrný i u domácností. Například ČEZ Prodej letos do konce září instaloval 2701 fotovoltaických zařízení v domácnostech, což je meziročně zhruba trojnásobek. »Trend je jasný a v příštím roce nás čeká další zrychlení,« řekl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. Podle něj je aktuální poptávka nejvyšší v historii. Násobný růst instalací zaznamenal také E.ON. »Meziročně jsme letos instalovali o více než 100 procent více fotovoltaik pro domácnosti,« uvedl vedoucí zákaznických řešení E.ON Ondřej Hájek. Zájem klientů podle něj meziročně vzrostl více než čtyřnásobně.
V innogy se letos kvůli velkému zájmu zákazníků o fotovoltaiku rozšířily obchodní týmy i instalační kapacity. »I díky tomu meziročně navýšíme počet instalací domácích fotovoltaických elektráren o více než 100 procent. Letošní rok zakončíme s bilancí bezmála 1000 postavených fotovoltaik,« řekl mluvčí Pavel Grochál. Společnost S-Power Energies letos navýšila na přibližně trojnásobek počet smluv s firemními klienty. U domácností po loňském prudkém nárůstu počtu instalací o 60 procent musela letos brzdit své marketingové i obchodní aktivity.
Na instalaci se čeká i rok
Enormní poptávka zároveň prodlužuje termíny instalací. »Ještě loni celý proces trval od prvotní poptávky až do prvního paralelního připojení tři až pět měsíců, dnes se tyto lhůty natáhly na devět a v některých regionech až dvanáct měsíců,« podotkl Hájek. Podle něj navíc v některých lokalitách začíná být problémem i vyčerpaná kapacita sítě. Jednatel S-Power Energies Jaroslav Šuravský situaci vysvětluje nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. »Celou situaci, kdy čistě z důvodu několikanásobného navýšení poptávky docházelo k prodloužení instalačních lhůt, ještě zkomplikovaly výpadky v dodávkách technologií,« doplnil. Firma nyní instalační lhůtu zkrátila na šest měsíců, na jaře pak chce termíny ještě urychlit.
Spolu se zájmem stoupá i cena fotovoltaických zařízení. »Rostou vstupní ceny materiálu ale také práce od instalačních techniků. Proto máme ve smlouvě možnost zvednout cenu až o 10 procent, přičemž zákazník má ale samozřejmě možnost od smlouvy odstoupit, pokud by doplácet nechtěl,« vysvětlil Hájek.
Letos se zároveň prohlubuje trend z posledních let, kdy největší zájem je o fotovoltaické elektrárny s bateriovým úložištěm. Například u S-Power nebo E.ON tvoří už 98 procent poptávky. Roste ovšem také instalovaný výkon elektráren. Podle Šuravského byl u S-Power už loni 2,5krát meziročně vyšší, velký nárůst potvrzují i u innogy. »Typickou instalací je v současnosti cca 6-7 kWp instalovaného výkonu v panelech a cca 10 kWh akumulace do baterií,« dodal Grochál.
(jb, čtk)
Ty na „polích“ ať demontují….
Je to něco nezkutečné nelogické….