Obraně vzdušného prostoru státu velí odteď »vrtulník« – výstižněji řečeno: poprvé v historii jí nevelí »stíhač«, coby elita vzdušných sil.
»Osobně bych viděl, že to nevýhoda je. Znalost stíhacího a taktického letectva v tomto těžkém čase, kdy se bude rozhodovat o zásadní akvizici (nákup stíhaček F-35), je naprosto zásadní,« řekl Aktuálně.cz generálmajor Jiří Verner, jenž strávil ve vzduchu jako stíhač více než dva tisíce hodin v Mig-21, Su-25 nebo L-39. Velel letecké základně v Čáslavi, odkud vyráží k plnění úkolů gripeny. V letech 2009 až 2013 řídil vzdušné síly, které tehdy tvořily spolu s pozemním vojskem takzvané spojené síly. »Ne náhodou to vždy byli stíhací piloti nebo stíhací bombardéři, kteří v takových funkcích byli,« dodal.
»Novým prvním mužem vzdušných sil se stal generál Petr Čepelka, v armádě se vyprofiloval coby pilot vrtulníku. Záda mu kryje navigátor dopravních letounů, plukovník David Klement. Stíhači coby elitní část tuzemského letectva tak nebudou mít v nejužším velení svého člověka, což dosud nepamatují,« informuje Aktuálně.cz.
Je to něco podobného, jako kdyby se psycholog se skalpelem v ruce jal operovati mozek. Primářka neurochirurgie Černochová by jistě řekla – proč ne, vždyť psycholog taky pracuje s hlavou člověka, mozkem, s myšlením… Jo jo, ono se to od bankovní přepážky rozhoduje, jsouc vzdělána toliko v praktikách zrady a nenávisti.
Pravý důvod, proč byl z postu velitele vzdušných sil k 1. listopadu letošního roku odstraněn stíhací pilot generálmajor Petr Mikulenka a jeho zástupce, rovněž stíhač, generál Petr Lanči, se skrývá za slovy bezpečnostního experta Davida Bohbota. Jde o nákup amerických víceúčelových nadzvukových letadel F-35 Lightning II,které z rozhodnutí Bílého domu a Pentagonu prostě koupit musíme, byť logiku to postrádá. Je všeobecně známo, že profíci stíhači jsou rezolutně proti. Tak je pro jistotu odstraníme a nahradíme povolnějšími »vrtulníky«.
Ale zpět k Davidu Bohbotovi: »Absolutně nechápu, kdo, nebo co mohlo přivést pana Fialu a paní Černochovou k tomuto absurdnímu rozhodnutí. Nákup letadel F-35 pro ČR nedává smysl hned ze dvou důvodů. Prvním důvodem jsou samotná letadla. Náklady na jejich pořízení, na změny vybavení letišť a servisních základen, nákup nových zbraňových systémů, změna systému výcviku pilotů a pozemního personálu a další položky představují řádově stovky miliard korun, které český stát v podmínkách nastupující krize prostě nemá. Stejně tak si nebudeme moci dovolit platit vysoké náklady na jejich provoz. Pokud bude vláda i přesto trvat na jejich pořízení, bude si na ně muset stát půjčit u zahraničních bank. Nezanedbatelná není ani čekací doba na tyto stroje. Ta může být při známé kapacitě výrobce a počtu objednávek i 10 a více let.
Druhý důvod je ještě podstatně důležitější. Jedná se o strategii. Musíme se učit z konfliktu na Ukrajině. Pro nás jako malý stát jsou životně důležité obranné, nikoliv útočné schopnosti. Chtít budovat útočné schopnosti ČR je stejné, jako tvrdit, že Tchaj-wan může zaútočit na Čínu. Je to nesmysl. Nemáme na to a nepotřebujeme to. Musíme mít schopnost bránit naši zemi tak, abychom odradili každého útočníka, bez ohledu na to, kdo to je. Musíme se soustředit na budování schopností podle toho, co aktuálně funguje proti ruské armádě. Především navrhuji vybavit českou armádu efektivními protitankovými a protiletadlovými zbraněmi. A co je moje nejdůležitější doporučení, česká armáda musí získat schopnost vést guerillový boj. Musíme zajistit vysokou úroveň spolupráce mezi všemi bojovými složkami. Pro naše území potřebujeme armádu, schopnou vést boj ve městech. Což je schopnost, kterou současná česká armáda a další ozbrojené složky zcela postrádají. Za cenu jediného letounu F-35 můžeme vytvořit špičkový výcvikový systém pro profesionální vojáky i záložníky a vybavit je kvalitní výzbrojí a výstrojí.«
Ono je to vcelku prosté. Černochová se letos, tuším, že hned dvakrát, osobně potkala se svým bratrem ve zbrani, americkým ministrem obrany Austinem, a »ef pětatřicítky« dostala takříkajíc stranickým příkazem. Vzápětí se zřejmě ukázalo, že velení Vzdušných sil Armády ČR není vůči direktivě Pentagonu dostatečně vstřícné a loajální (skutečně se jedná o takovou zhovadilost, že i průměrně zdatný stíhací pilot nevěřícně kroutí hlavou), tak se úřednice od bankovní přepážky porozhlédla po někom povolnějším. Tu špinavou kádrovou práci pak už obstaral Generální štáb v čele s náčelníkem Karlem Řehkou, kterého si Černochová do této funkce nainstalovala teprve počátkem června letošního roku. Ruka ruku myje, a jak s oblibou říkám – kruh se uzavřel.
»Generál Řehka je skvělá volba, je to voják se zkušenostmi ze strategické oblasti kybernetické bezpečnosti, ale i s velením na našem území nebo v bojových operacích na Balkáně a v Afghánistánu. Mnohokrát prokázal své manažerské schopnosti, absolvoval i prestižní zahraniční důstojnické kurzy. Je to skvělý voják i bojovník a provede naši armádu tolik potřebnou modernizací,« uvedla tehdy Černochová. Jen bych ráda dodala, že o tu »tolik potřebnou modernizaci armády« jde v prvé řadě…
Rozkazy z Pentagonu jsou nade vše, i kdybychom za to měli zaplatit vlastní existencí, o což se Černochová se svými »vojíny« přičiňuje dnes a denně mírou vrchovatou.
Marie Krejčíková