Tento týden skončil na Bali v Indonésii 17. summit vůdců G20. Během summitu pronesl čínský prezident Si Ťin-pching důležitý projev, v němž jako klíčové slovo použil slovo »rozvoj« a navrhl, aby členové G20 podporovali globální rozvoj, který je inkluzivnější, odolnější a přináší prospěch všem stranám, což vyvolalo široký souhlas.
Deklarace přijatá na summitu ztělesňuje příslušné návrhy Číny a znovu potvrzuje její závazek spolupracovat při opětovném řešení globálních ekonomických výzev, urychlit realizaci cílů udržitelného rozvoje a dosáhnout společné prosperity prostřednictvím udržitelného rozvoje.
G20 je hlavní fórum pro mezinárodní hospodářskou spolupráci sdružující hlavní světové vyspělé ekonomiky a rozvíjející se tržní ekonomiky. Od roku 2013 se čínský prezident Si Ťin-pchingpostupně zúčastnil nebo předsedal summitu lídrů G20 a předložil návrhy Číny na podporu spolupráce G20 a posílení mezinárodní koordinace makropolitiky. Prezident Si Ťin-pchingna tomto summitu na Bali zdůraznil, že jelikož členy G20 jsou všechny hlavní země na světě a v regionech, měly by ztělesňovat odpovědnost velkých zemí, hrát příkladnou roli a usilovat o rozvoj pro všechny země, pro blaho lidstva a pro pokrok světa.
V současnosti, v kombinaci stoletých změn a pandemie covid-19, se křehkost světové ekonomiky stala výraznější a lidský rozvoj čelí velkým výzvám. Mezinárodní měnový fond nedávno snížil svou prognózu růstu světové ekonomiky na rok 2023 na 2,7 procenta, což je o 0,2 procentního bodu méně než v červenci. Pod tlakem je život těžký pro každého.
»Potravinová a energetická bezpečnost jsou nejnaléhavějšími výzvami na poli globálního rozvoje,« analyzoval Si Ťin-pchingzákladní příčinu problému a navrhl i řešení. Tedy »budování komoditního partnerství« a »rozhodné postavení se proti politizaci a využívání potravinových a energetických problémů jako zbraně«. Summit se pak zavázal jednat s cílem zachovat potravinovou a energetickou bezpečnost, podpořit stabilitu trhu a zmírnit dopad vysokých cen.
Výzvy jsou bezprecedentní, ale vždy existují řešení. Právě 15. listopadu Organizace spojených národů oznámila, že světová populace dosáhla osmi miliard, což je milník v rozvoji lidstva. V tomto kritickém okamžiku globální ekonomiky je nutné věnovat více pozornosti než kdykoli předtím otázkám rozvoje a pro G20 je zásadní, aby přijala praktická, přesná, rychlá a nezbytná opatření. »Čínský hlas« ze summitu na Bali opět najde konsensus a povede globální rozvoj. Čína, která neustále směřuje k modernizaci, jistě poskytne světu více příležitostí a bude energicky podporovat »společné a silné oživení«.
(pr)