Pět vědců a popularizátorů vědy dostalo Medaile za zásluhy o rozvoj vědy, kterými je ocenila Učená společnost ČR. Medaili dostali fyzik Jiří Bičák, biochemik Jan Konvalinka, filozof Stanislav Sousedík a vědečtí novináři Ivan Boháček a Petr Koubský. Předseda Učené společnosti, fyzikální chemik Pavel Jungwirth, řekl, že medaile jsou čestným oceněním udělovaným jak za celoživotní dílo, tak i za aktuální významné počiny laureátů. Další udělené ceny, byly například romanistovi Jiřímu Pelánovi za mapování a interpretaci italské renesanční literatury a její překlady, dále ocenění získala také imunoložka Jitka Palich Fučíková, slavista a religionista Jiří Dynda a vysokoškolský student Roman Bushuiev za práci v oboru chemie a další. Zástupci Učené společnosti ČR ceny předali v pondělí 16. května v pražském Karolinu.
Medaile za zásluhy o rozvoj vědy
Fyzika profesora Jiřího Bičáka vyzdvihla Učená společnost jako jednu z nejvýraznějších českých osobností na poli astrofyziky a kosmologie. V Ústavu teoretické fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy Bičák založil silnou skupinu relativistické a gravitační fyziky. Působil a publikoval také v předních mezinárodních zahraničních vědeckých časopisech. »Kromě pořádání odborných konferencí pravidelně přednáší i pro širokou veřejnost, a to nejen na poli svého vědního zaměření, ale i v širších otázkách směřování vědy a hodnocení vědecké práce,« uvedla v odůvodnění ocenění Učená společnost.
Další laureát, biochemik profesor Jan Konvalinka, získal vedle přínosu svému oboru podle Učené společnosti medaili i za to, že v médiích během pandemie covid-19 srozumitelně vysvětloval složitá témata a podílel se na boji proti dezinformacím. Konvalinka vede na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR vědeckou skupinu Proteázy lidských patogenů. Vědec se zabývá například výzkumem proteinů viru HIV. Přednáší také na Univerzitě Karlově, kde působil i jako prorektor pro vědeckou činnost.
Filozof Stanislav Sousedík, který loni oslavil 90. narozeniny, patří do okruhu žáků filozofa Jana Patočky. Je jedním z nejvýznamnějších současných českých filosofů, a to i přesto, že mu bylo v jeho akademické dráze po dlouhou dobu soustavně bráněno komunistickým režimem. Věnuje se například tématům středověkého a raně novověkého křesťanského myšlení a scholastiky. »Mimořádný vědecký přesah práce profesora Sousedíka můžeme vidět i v jeho badatelské práci, zkoumající místo českých zemí s jejich kosmopolitním záběrem na mapě tehdejší Evropy,« uvedla Učená společnost.
»Ivana Boháčka lze bez nadsázky označit za jednoho z nejvlivnějších propagátorů vědy v České republice,« sdělili pak organizátoři k dalšímu z laureátů. Boháček, který vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, se popularizaci fyziky a chemie věnuje od 70. let. V roce 1985 začal psát pro vědecko-popularizační časopis Vesmír, později stál i v čele redakce. Nyní je v redakční radě časopisu.
Za dlouholetou popularizaci vědy a techniky v médiích má medaili také Petr Koubský, nynější redaktor Deníku N. Koubský dříve pracoval jako programátor a mimo jiné působil i v měsíčníku Softwarové noviny a vydával on-line magazín 067. »Učená společnost oceňuje jeho široký rozhled a schopnost srozumitelně představovat veřejnosti i obtížná témata, včetně informování o pandemii covidu-19,« sdělili akademici.
Cena Učené společnosti ČR v kategorii vědecký pracovník
Profesor Jiří Pelán pracoval v Ústavu románských studií Filozofické fakulty UK. Učená společnost v odůvodnění ocenění uvedla, že Pelánovo dílo vyniká svou komplexností. »Tématem renesanční literatury se zabývá nejen z literárněvědního pohledu, ale i v kontextu historickém a kulturním,« sdělili akademici. Pelán, který je emeritním profesorem Univerzity Karlovy (UK), přeložil i mnohá francouzská, portugalská a německá díla a podle akademiků je tak zpřístupnil dalším generacím čtenářů.
Cena Učené společnosti ČR v kategorii mladší vědecký pracovník
Za jednu z velkých nadějí tuzemské slavistiky a religionistiky Učená společnost označila Jiřího Dyndu, který dostal cenu pro vědce do 40 let. Působí ve Slovanském ústavu Akademie věd ČR (AV), kde se zabývá paleoslovenistikou, staroslověnskou lexikografii a předkřesťanské náboženství Slovanů. Učená společnost zdůraznila, že Dynda svou práci již publikoval v několika oceňovaných monografiích a zahraničních odborných časopisech s mezinárodní prestiží.
Za hvězdu nové generace imunologů akademici označili Jitku Palich Fučíkovou z 2. lékařské fakulty UK. »Kromě mnoha tuzemských i mezinárodních ocenění se výsledky její práce promítly i do dvou mezinárodních patentů, 87 článků v odborných časopisech, více než 4000 citací a H-indexu s hodnotou 33,« uvedli zástupci Učené společnosti. Laureátka vede skupinu zaměřenou na výzkum nádorové imunologie a imunoterapie, a věnuje se možnostem uplatnění těchto poznatků při klinické léčbě onkologických pacientů. Kromě své výzkumné práce je velmi aktivní i v akademické sféře.
Laureátem Ceny Via Chimica je Roman Bushuiev, který studuje obor Znalostní inženýrství na ČVUT a zároveň pracuje v Ústavu organické chemie a biochemie AV. Rodák z ukrajinského Doněcka ve své bakalářské práci navrhl a popsal algoritmus, díky kterému lze předpovídat biosyntetické reakce třídy molekul zvaných seskviterpeny. »Porozumění procesu biosyntézy terpenů je logickým krokem směrem k nové éře designu léčiv,« řekl Bushuiev.
Cenu Učené společnosti ČR pro pedagogy obdržel Radek Matuška, učitel chemie na Střední průmyslové škole chemické v Brně. Matuška patří k hlavním organizátorům chemické olympiády, a mimo jiné vede i workshopy pro učitele.
Cenu Učené společnosti ČR pro vysokoškolské studenty dostali za svou práci Matěj Doležálek z Matematicko-fyzikální fakulty UK, Jakub Kozák z Filozofické fakulty UK a Niels van der Meer z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.
Cenu Učené společnosti ČR v kategorii středoškolský student obdrželi za své studie Daniel Burkart z Gymnázia Brno-Řečkovice, Aleš Janderka z Gymnázia Šumperk, Petr Kahan z gymnázia Dr. Antona Randy, Martin Kaleta z Purkyňova gymnázia Strážnice, Veronika Martinková z gymnázia Františka Palackého ve Valašském Meziříčí, Tereza Maxerová z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích, Karel Pročka z Gymnázia Žďár nad Sázavou, Anna Urushadze z Gymnázia Botičská a Jitka Waldhauserová z Gymnázia Jihlava.
Učená společnost ČR sdružuje významné vědce a vědkyně, kteří působí v Česku. Jejím hlavním cílem je podpora svobodného pěstování vědy a šíření vědeckých poznatků. Nadace Experientia podporuje mladé vědce z oboru organické, bioorganické a medicinální chemie.
(mac, čtk)