Mezinárodní organizace se obávají šíření cholery na Haiti. Na nemoc zemřelo v posledních měsících podle údajů vlády a Panamerické zdravotnické organizace (PAHO) nejméně 156 lidí. Podle odborníků je však údaj pravděpodobně podhodnocený. K šíření nemoci nejspíš přispěje i konec blokády největšího skladu s pohonnými hmotami v zemi, píše dnes agentura AP.
Haitská vláda a OSN dnes oznámily, že by potřebovaly 150 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy korun), jež chtějí použít na financování opatření proti šíření a pro léčení cholery. »Růst počtu případů v posledních týdnech a rychlé šíření cholery v zemi vzbuzují obavy,« uvedla představitelka OSN v zemi Ulrika Richardsonová.
Nakažených může být až půl milionu
Podle posledních údajů vlády a PAHO zemřelo na nakažlivou nemoc za měsíc a půl nejméně 156 lidí a zhruba 7000 lidí se nakazilo. Odborníci se ale domnívají, že počty jsou pravděpodobně podhodnocené kvůli špatnému stavu zdravotnické sítě. Nárůst případů potvrzují i samotná zdravotnická zařízení. Nakazit cholerou by se v zemi mohlo až půl milionu z 11 milionů obyvatel.
Situaci by podle úřadů mohlo zhoršit obnovení dodávek pohonných hmot z minulého týdne. Zvýší se totiž mobilita lidí. »Nyní lidé začnou zase cestovat. Mohlo by se to začít šířit,« řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Jeanty Fils. Blokáda hlavního skladu s palivy v zemi, kterou uspořádaly kriminální gangy, se však dotkla i samotných nemocnic, které kvůli tomu musely výrazně omezit provoz.
Nedostatek vakcín
»Epidemie (cholery) se šíří tak rychle, že očkování je to, co potřebujeme,« řekl představitel zdravotnické nevládní organizace Partners in Health, která působí v Haiti, Ralph Ternier. PAHO jedná s haitskou vládou na přípravě očkovací kampaně, není ale jasné, kdy se ji podaří spustit.
Ve světě navíc v situaci, kdy se šíření cholery zvyšuje, panuje nedostatek vakcín proti této nemoci. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto v říjnu oznámila, že pozastavuje dvoudávkové podávání vakcíny. Pro očkování dočasně postačí jedna dávka, což ale podle zdravotnických odborníků snižuje účinnost preparátu.
Haiti čelilo silné epidemii cholery od roku 2010 a v souvislosti s nakažlivou nemocí zemřelo na 10 000 lidí. Po třech letech vláda v říjnu ohlásila tři nová úmrtí na choleru.
(jb, čtk)