V zoologické zahradě v Ústí nad Labem se narodila dvě koťata gepardů štíhlých. Jde o velký úspěch. Přestože tyto kočkovité šelmy chová 107 institucí, za poslední rok se mláďata narodila pouze ve čtyřech zoo v Evropě, o čemž informovala tisková mluvčí zoo Veronika Schranková.
V zoo jsou tři dospělí jedinci gepardů, dvě samice a jeden samec. Nejrychlejším suchozemským savcům slouží výběhy v horní části areálu. »Chov gepardů v lidské péči je velice náročný. Je nezbytné mít samostatné zařízení pro samce a pro samice, neboť mimo říji musí být zcela odděleni,« uvedla Schranková. Zásadní je i povaha a kompatibilita jednotlivých zvířat a dobré pozorovací schopnosti chovatelů, kteří musí vystihnout správný okamžik, kdy zvířata spojit. »Náš chovný pár je mladý a nezkušený, v minulém roce se jejich spojení nezdařilo, samec se vůči samici choval agresivně,« řekla k předchozímu pokusu o páření gepardů jejich chovatelka Věra Malířová. V letošním roce se chování zvířat zlepšilo a na konci srpna k sobě pár našel cestu.
Mláďata se narodila 16. října. Porod byl podle vedoucí zoologického útvaru Petry Padalíkové velmi napínavý. »Při ranní kontrole jsme pozorovali jedno mládě, které dle kamerového systému samice porodila kolem čtvrté hodiny ráno. Vše nasvědčovalo tomu, že porod byl ukončen. Přestože bezproblémový porod životaschopného mláděte byl obrovským úspěchem, naše radost byla mírněna faktem, že gepardí jedináček většinou nedokáže udržet laktaci matky,« sdělila Padalíková s tím, že pro gepardy jsou přirozené vícečetné vrhy. Odchov jediného mláděte není efektivní investicí pro samici a pro stimulaci laktace je tak třeba sání více mláďat. »Úleva přišla až po pěti hodinách, kdy samice porodila ještě druhé mládě, což značně zvýšilo šance na přežití obou jedinců. Přestože je to pro samici první zkušenost, stará se o obě mláďata vzorně,« řekla Malířová.
Do odchovu tým zoologů a chovatelů zoo nezasahuje, pouze vše monitoruje. Klid je teď pro samici a mláďata zásadní. Za dva měsíce při očkování a očipování chovatelé zjistí pohlaví koťat. Až povyrostou, naskytne se návštěvníkům šance je vidět na vlastní oči, protože se spolu s matkou přestěhují do vnitřní expozice s proskleným průhledem. V Zoo Ústí nad Labem pak zůstanou mláďata gepardů minimálně rok, než budou od matky odstaveny.
Gepardi štíhlí patří podle Červeného seznamu ohrožených druhů mezi zranitelné. Jejich počty ve volné přírodě klesají v důsledku ubývajícího životního prostoru, pytláctví a velmi nízké genetické variability. »Proto je už jen narození gepardů v celosvětovém měřítku obrovským úspěchem,« uvedla ředitelka ústecké zoo Ilona Pšenková.
(mac, čtk)
FOTO – Zoo Ústí nad Labem/Jitka Nesvorová, zoousti.cz