Rusko a Indie pracují na společném využívání Severní mořské cesty a podmořských ložisek uhlovodíků, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na setkání se svým indickým protějškem Subrahmanyamem Jaishankarem.
»Já a moji indičtí přátelé pracujeme na efektivnějším využívání Severní mořské cesty a těch uhlovodíkových polí, která se nacházejí v pobřežní oblasti Ruské federace,« řekl Lavrov.
Podle ruského vrcholného diplomata se využitím Severní mořské cesty vedle pozemních tras otevírají velmi působivé perspektivy pro Šanghajskou organizaci pro spolupráci (ŠOS), která věnuje stále větší pozornost ekonomickým otázkám.
»Vzhledem k tomu, že se nachází na většině euroasijského kontinentu, mají členské země ŠOS zájem využít těchto výhod k rozvoji svých ekonomických vazeb, rozšíření obchodních toků a vytvoření další dopravní infrastruktury, která bude minimalizovat náklady a v souladu s tím zvyšovat zisky a bude výhodná pro každou z našich zemí,« uvedl Lavrov.
Severní mořská cesta je námořní trasa a hlavní námořní linka v ruském arktickém sektoru. Táhne se podél severního pobřeží Ruska přes moře Severního ledového oceánu (Barentsovo, Karské, Laptěvské, Východosibiřské, Čukotské a Beringovo moře). Trasa spojuje evropské a dálněvýchodní přístavy Ruska a splavná ústí řek na Sibiři do jediného dopravního systému. Délka trasy je 5 600 km od Karského průlivu po Providenský záliv.
(cik, TASS)