Vláda amerického prezidenta Joea Bidena soukromě vybízí představitele Ukrajiny, aby dali najevo ochotu jednat s Ruskem a upustili od veřejného odmítání mírových rozhovorů, pokud bude ruský prezident Vladimir Putin u moci. Uvedl to list The Washigton Post s odvoláním na nejmenované osoby obeznámené s těmito rozhovory.
Podle zdrojů není cílem požadavků amerických úředníků dotlačit Ukrajinu k jednacímu stolu, ale je vypočítavou snahou zajistit, aby si Kyjev udržel podporou dalších zemí, které čelí obavám voličů z pokračování války několik dalších let.
Jednání podle listu ukazují na složitost pozice Bidenovy vlády v otázce Ukrajiny. Američtí představitelé veřejně slibují, že budou Kyjev podporovat obrovskými částkami pomoci tak dlouho, jak to bude nutné, a zároveň doufají v řešení konfliktu trvajícího osm měsíců, který si vyžádal velkou daň na stavu světové ekonomiky a vyvolal obavy z jaderné války.
Podle listu američtí představitelé sdílejí hodnocení jejich ukrajinských protějšků, že Putin to nemyslí s jednáními vážně. Zároveň ale přiznávají, že zákaz ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jednat s Putinem vyvolal znepokojení v některých částech Evropy, Afriky a Latinské Ameriky, kde jsou dopady války na náklady na potraviny a pohonné hmoty nejvíce patrné.
»Únava z Ukrajiny je u některých našich partnerů skutečná,« citoval list jednoho ze zdrojů.
Národní bezpečnostní rada Bílého domu a ministerstvo zahraničí na žádost o komentář ke zprávě bezprostředně nereagovaly. Bezpečnostní poradce amerického prezidenta Jake Sullivan při páteční návštěvě Kyjeva prohlásil, že podpora Ukrajiny zůstane neochvějná i po volbách do Kongresu, které se uskuteční v úterý.
(jb, čtk)