Federální rezervní systém oznámil zvýšení úrokové sazby o 75 základních bodů, což je čtvrté po sobě následující zvýšení úrokových sazeb o 75 základních bodů a šesté zvýšení úrokových sazeb Spojenými státy v tomto roce. To vzbudilo široké znepokojení po celém světě.
Průzkum provedený China Media Group (CMG) a čínským Národním výzkumným ústavem pro správu a ekologii veřejného mínění čínské Lidové univerzity mezi sto ekonomy po celém světě ukazuje, že nepřetržité zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech zhorší globální recesi. 90 procent dotázaných ekonomů se domnívá, že riziko stagflace v důsledku toho roste, a 94 procent se domnívá, že nepřetržité zvyšování úrokových sazeb může vést k prudkému zvýšení dluhového rizika rozvojových zemí.
Federální rezervní systém se v minulém roce domníval, že inflace vede k častému zvyšování úrokových sazeb a věřil, že inflace je dočasná, avšak pouze 15 procent dotázaných ekonomů souhlasilo s tímto prohlášením Federálního rezervního systému. 57 procent dotázaných ekonomů se domnívá, že hlavním důvodem inflace je časté kvantitativní uvolňování a nadměrné emise měn. 50 procent dotázaných ekonomů se domnívá, že iniciativa Spojených států na zahájení obchodního tření s Čínou je jedním z důležitých důvodů inflace. Až 72 procent ekonomů dotázaných v rámci průzkumu věří, že hlavním problémem americké ekonomiky se v příštích dvou letech stane vysoká inflace.
Mnoho centrálních bank, ovlivněných častým zvyšováním úrokových sazeb Federálním rezervním systémem, s cílem omezit inflaci, stabilizovat místní měnové kurzy a s dalšími mnohočetnými úvahami, oznámilo zvýšení úrokových sazeb, což zvýraznilo efekt přelévání zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem. V průzkumu se více než 70 procent (72 procent) dotázaných ekonomů domnívalo, že nepřetržité zvyšování úrokových sazeb ovlivní situaci zaměstnanosti v různých zemích, a více než 80 procent (83 procent) dotázaných ekonomů věřilo, že to podkope sociální stabilitu rozvojových zemí. Celosvětově se 73 procent dotázaných ekonomů domnívá, že pokračující zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem bude mít negativní dopad na stabilitu globálního průmyslového řetězce a dodavatelského řetězce, a 76 procent dotázaných ekonomů se domnívá, že pokračující zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem bude mít negativní dopad na mezinárodní komoditní transakce a dovozní a vývozní obchod.
Federální rezervní systém nadále agresivně, rychlým tempem a s velkou marží zvyšuje úrokové sazby, čímž zesílil obavy trhu o vyhlídky globální ekonomiky. Podle údajů se 73 procent dotázaných ekonomů domnívá, že tyto kroky USA sníží globální ekonomický trend, 88 procent dotázaných ekonomů se domnívá, že to způsobí volatilitu na globálním finančním trhu a 82 procent se domnívá, že to negativně ovlivní důvěru trhu a investorů.
(pr)