Jen »babské rady«? Kdepak, nápady k nezaplacení!

Zdůrazňovat, že moudrost, a hlavně zkušenost, babiček je často k nezaplacení, by pro mnohé z nás, kteří se o tom na vlastní triko přesvědčili, bylo nošením dříví do lesa. Ostatně, pro »nevěřící Tomáše« tu máme dnes pár důkazů…

Tak třeba mytí oken po malířích. Je to práce otravná a nepříjemná. Pokud však skla zakryjete po celé ploše vlhkými starými novinami, budete mít po starosti s pracným odstraňováním cákanců od barvy. Po malování noviny znovu navlhčíte, stáhnete a sklo klasicky umyjete. Pravda – moderní zakrytí celých oken tenkou plastovou fólií je také dobrým řešením. Navíc chrání i okenní rámy.

Zrcadlo v koupelně se prý neorosí, pokud po umytí jeho plochu přeleštíte hadříkem s trochou zubní pasty a poté vyleštíte. Nezkoušeli jsme, v panelákové koupelně se musí pořád důkladně větrat. Ale prý se v zrcadle uvidíte i po sprchování hodně teplou vodou.

Do lesa na houby patří proutěný košík. Je-li zašpiněný, netřeba ho hned vyhazovat. Omyjte ho hadříkem či houbou namočenými ve slané vlažné vodě. Vyčistíte tak i dávno usazené nečistoty. A navíc vlákno prutů lehce změkne.

Zbavit se smůly je někdy těžké. Platí to o té v životě, i o té, co jste si ji přinesli na šatech z lesa. I když na ni existuje snadný recept. Flek od smůly, dříve než dáte zašpiněný oděv do pračky, namočte do trochy petroleje a nechte ji rozpustit. Vytřete flek čistým hadříkem dočistěte benzinem a můžete prát.

I když borůvek v našich lesích je takříkajíc po málu, tu a tam, ještě než nastal podzim, rostly. Skvrny od borůvek babičky čistily kyselinou citrónovou, která bývala a snad i je skoro v každé domácnosti. Nejdříve namočit ve studené vodě a skvrnu posypat. Poté vyprat. Stejnou službu udělá i citrónová šťáva.

»Babi, spálil jsem se o kopřivu!« Na zvolání vnoučka uměly babičky rychle reagovat. Popáleniny od kopřiv přetřely rozmačkaným listem jitrocele nebo šťovíku a bylo po slzičkách.

Podobně si uměly poradit i s komářím štípnutím. Na místo přiložily plátek okurky nebo cibule a bylo nepříjemném svědění.

A na spálená záda i jiné části těla nezřízeně vystavovaná slunci babičky používaly rozkrojené rajče. Spálená místa jím potřely a bolest pozvolna mizela.

Také jste se divili, proč babičky nevylévají vodu z vařených vajec, ale shromažďují ji ve sklenicích? Já ano. Teprve po mnoha letech jsem se dozvěděl, že je skvělým přírodním hnojivem na pokojové květiny.

Ano, ano. Některé babské rady jsou k nezaplacení…

Jiří Janouškovec

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy