Vím, že o statistikách existuje celá řada citátů, včetně toho asi nejznámějšího od Winstona Churchilla: »Nevěřím žádné statistice, kterou jsem sám nezfalšoval.« Samozřejmě to neplatí vždy a o každé statistice. Ta, kterou vám teď nabídnu, falešná není.
Čeští politici si v letošním roce zvýšili platy o šest procent (třeba španělští jen o dvě procenta). Když už jsem zmínila Španělsko – premiér tu bere 180 tisíc měsíčně. Předseda české vlády však pobírá 258 tisíc, dokonce o 63 tisíc více než ten britský. A to už je co říct. Jaká že to jsme vyspělá ekonomika, když si můžeme dovolit takto štědře honorovat předsedu vlády, že?
To srovnání se Španělskem je vůbec pozoruhodné. Například tamní poslanec si měsíčně připisuje na účet 75 tisíc, plat toho české je 90,8 tisíce Kč. Jen pro lepší ilustraci: průměrný plat ve Španělsku je mírně přes 50 tisíc korun, v ČR 37,5 tisíce. Podobný rozdíl nacházíme i v porovnání výše minimální mzdy: Španělko 22,5 tisíce, Česko 16,2 tisíce. Vláda České republiky totiž ignoruje Evropskou sociální chartu, kterou sama ratifikovala, že totiž minimální plat má být roven 60 procentům platu průměrného – u nás jsme na pouhých 43 procentech.
Shrnuto a podtrženo – čeští politici si vyplácejí 121 % platu španělských politiků, ale českým zaměstnancům nadělují jenom 75 % průměrné španělské mzdy a zaručují jenom 65 % minimální španělské mzdy.
Přepočítáme-li platy politiků a vysokých úředníků ve Švédsku, Rakousku i Německu, zjistíme, že představují 3 až 3,5 násobek průměrného platu v jejich zemi. U českých politiků a vysokých úředníků je ovšem tento poměr vzhledem k průměrné mzdě čtyř a více násobný.
A teď pohled z opačné strany, ze strany obyčejného člověka, konkrétně matky samoživitelky. Ta musí podle nového »asociálního« ministra Jurečky vyžít za 14 795 Kč (= modelová čistá mzda) + 4441 Kč, což je maximální výše státního příplatku. Nebudeme-li k tomu počítat dětský přídavek, který je v mnoha případech od otce těžko vymahatelný, zůstanou jí na měsíční obživu 2736 korun, neboť modelový výpočet české vlády počítá s tím, že za »české« bydlení a »bruselské« ceny energií zaplatí matka samoživitelka 16,5 tisíce korun měsíčně. Přitom v Německu bude stejná modelová matka samoživitelka pobírat minimálně 50 tisíc Kč a příplatky, které jsou mnohem vyšší než ty české. To by člověk opravdu zaplakal…
A teprve bude hůř. Mnohem hůř.
Marie Krejčíková