Podle pokračujícího šéfa ZS je komunikace se státem nejhorší za jeho působení

Předsedou Zemědělského svazu ČR (ZS) bude nadále Martin Pýcha, který organizaci vede od roku 2011. Na další čtyři roky ho ve funkci potvrdili delegáti na dnešní celostátní konferenci v Praze. Zvolili ho 555 hlasy z 577. Pýcha neměl žádného protikandidáta.

Statutárním místopředsedou je Jaroslav Vaňous, místopředsedou z titulu předsedy Družstevní rady Martin Lev a předsedou dozorčí rady Jaroslav Navrátil.

Zemědělství podle Pýchy za dobu, co je v čele svazu, udělalo velký pokrok v technologiích nebo péči o stav a zdraví zvířat. V řadě oborů podle něj patří k nejlepším v Evropě. »Když se setkávám s kolegy ze zahraničí, tak oni o našem zemědělství hovoří s obrovským respektem,« řekl.

Upozornil zároveň, že podle odhadů do roku 2030 odejde třetina pracovníků ze zemědělství do důchodu nebo mimo obor. Problematické je podle něj také to, že na českých školách chybí obory se zaměřením na využití moderních technologií a velká část absolventů zemědělských oborů končí v jiných odvětvích. »Obory spojené se zemědělstvím studuje kolem deseti procent učňů,« řekl. Například absolventi oboru opravář zemědělských strojů odchází ale pracovat třeba do továrny na automobily, uvedl. Moderní technologie v zemědělství podle něj mohou přispět například k používání menšího množství pesticidů.

Komunikace s ministerstvem zemědělství je podle Pýchy v současnosti nejhorší za dobu, co je předsedou svazu. V minulosti neměl problém scházet se s ministry, se současným šéfem resortu Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) se mu ale nepodařilo sejít od začátku letních prázdnin, řekl. Svaz spolu s Agrární komorou ČR letos několikrát protestoval proti nastavení zemědělských dotací. Ministr by podle Pýchy měl být schopen kritiku unést a snažit se argumenty svazu pochopit.

Nový předseda také poznamenal, že jestli chce svaz něčeho dosáhnout, je potřeba působit jak na politiky, tak na veřejnost, což se v minulosti spíše podcenilo. »Musíme vysvětlovat, že střední a větší zemědělci jsou ti, na kterých stojí potravinová produkce ČR,« řekl. V současnosti podle něj čím dál více lidí chápe, že cenově přístupné potraviny nejsou samozřejmost.

Pro řešení rostoucích cen energií je podle Pýchy pozitivní, že vláda stanovila maximální ceny pro malé a střední podniky, svaz ale prosazuje, aby se cenový strop týkal i velkých firem. »Pro podnikání je důležité mít stabilní prostředí a zemědělci v situaci, kdy neví, kolik budou platit za energie, nemohou efektivně plánovat další hospodaření,« dodal. Již ve své úvodní řeči před volbou předsedy mluvil o tom, že svaz bude nadále apelovat na to, aby podnikatelé v ČR měli srovnatelné podmínky v rámci EU.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy