Moskva bude hledat možnosti, jak ochránit svá mezinárodní aktiva, která se snaží uchvátit jiné země, prohlásil dnes mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. Dmitrij Peskov se vyjadřoval k návrhům poskytnout na Západě zabavený či zmrazený ruský majetek, včetně rezerv uložených v západních bankách Ukrajincům.
»Přijetí takových rozhodnutí bude dalším krokem k popření všech pravidel a norem mezinárodního práva. Bezpodmínečně budeme hledat možnosti, jak s tím bojovat,« prohlásil Peskov podle agentury TASS. Předání ruských aktiv na Západě Ukrajině by podle mluvčího znamenalo krádež cizího majetku.
Mluvčí Kremlu současně připomněl, že Putin si méně často telefonuje s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německým kancléřem Olafem Scholzem než dříve, a to proto, že přehlížejí ruské postoje a požadavky a nechtějí zprostředkovat urovnání situace na Ukrajině.
»Pokud jde o pány Macrona a Scholze, prostě v posledních době neprojevují ochotu vyslyšet stanoviska ruské strany a podílet se na snahách o zprostředkování. Proto je s nimi méně kontaktů,« řekl Peskov novinářům. Současně poukázal na významné množství Putinových kontaktů s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, což vysvětlil tím, že »Ankara zaujala odlišný postoj, než Paříž a Berlín«. »Ne, v tuto chvíli se neplánují,« odvětil Peskov na otázky o případných jednáních Putina s Macronem a americkým prezidentem Joem Bidenem.
Ankara sehrála klíčovou roli při zářijové výměně zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou, jakož i při červencovém uzavření dohody umožňující export ukrajinského obilí a dalších zemědělských plodin z černomořských přístavů.
Mluvčí Kremlu rovněž ujišťoval, že v Rusku »není obecná tendence« zakazovat díla, konfiskovat knihy a vymazávat z plakátů autory, zaujímající odlišné názory než Putin. Prezident dříve prohlásil, že Moskva je dotčena zahraničními pokusy rušit ruskou kulturu, ale nebude postupovat stejným způsobem, připomněla agentura Interfax.
(cik)