Archeologové v severním Iráku objevili minulý týden kamenné reliéfy staré 2700 let. Byly kdysi součástí sídla asyrského krále Sinacheriba a později použity při stavbě brány v Ninive, v dnešním severním Iráku v blízkosti Mosulu. Při svém působení v této části země ji v roce 2016 poničili členové teroristické organizace Islámský stát (IS). O nálezu informovala stanice Al-Džazíra.
Kameny s reliéfy byly objeveny minulý týden na severu Iráku, kde iráčtí a američtí archeologové pracují na rekonstrukci starobylé brány Máškí – brány nosičů vody, již buldozery zničil IS. Našlo se osm jemně vytesaných mramorových basreliéfů znázorňujících válečné scény z období, kdy v Ninive vládli asyrští králové, vinnou révu, palmy, granátová jablka a fíky. Irácká rada pro staré památky ve svém prohlášení uvedla, že nalezené kameny spadají do období panovníka Sinacheriba, který vládl v letech 704 až 681 před naším letopočtem. Právě on se zasadil o rozkvět Ninive jako centra asyrské říše. Město leží na trase mezi Středozemím a íránskou náhorní plošinou.
Muhammad Chudr, který vede irácké archeology pracující nyní v Mosulu na obnově brány, řekl, že kameny byly pravděpodobně původně součástí Sinacheribova paláce a později byly použity jako materiál na stavbu brány. »Myslíme si, že převezli tyto tesané kameny ze Sinacheribova paláce a že je jeho vnuk využil při obnově brány Máškí a k rozšíření místnosti pro stráže,« řekl Chudr.
Část kamenů se při tom ocitla zapuštěná do země. Reliéfy, které byly nad ní, se časem obrousily, ale ty, které byly v zemi, zůstaly zachovány.
Brána nosičů vody pravděpodobně sloužila pro majitele stád, kteří tudy vodili dobytek napít se k Tigridu, který nyní teče asi 1,5 kilometru daleko. V původní podobě, jak ji postavili Asyřané, byla podle všeho zdobená ornamenty, při pozdější rekonstrukci byly použity hliněné cihly.
Mezinárodní svaz ALIPH, který se zabývá ochranou památek v oblastech konfliktů, sdělil, že brána Máškí byla mimořádná stavba. Zrestaurována byla původně v 70. letech. »Byla to nádherná součást mosulského panoramatu a symbol dlouhé historie města,« uvedla ALIPH. Organizace podporuje obnovu této památky, na níž se podílí odborníci z mosulské univerzity a experti z univerzity v Pensylvánii. Poškozená památka se má stát centrem výuky o historii Ninive.
IS v roce 2014 začal obsazovat sever Iráku a Sýrie a zaměřil se na neislámské památky, které jeho lidé demolovali buldozery, krumpáči i výbušninami. Část památek byla ukradena a IS jejich prodejem financoval své aktivity. Irácká armáda a její spojenci působení IS v Iráku ukončili bojem o Mosul v roce 2017.
V Iráku se nacházejí některá z nejstarších měst na světě, včetně Babylonu.
(mac, čtk)
FOTO – ČTK/news.yahoo.com, Irácký státní úřad pro památky a kulturní dědictví