Před 35 lety, 19. října 1987, se na Newyorské burze cenných papírů (NYSE) odehrál propad známý jako »černé pondělí«. Jednalo se o největší otřes na světových burzách po druhé světové válce. V osudný den oslabil hlavní index newyorské burzy – Dow Jonesův index (DJIA) – o 508 bodů (22,3 procenta) a příští dny následoval propad také na evropských burzách.
V Austrálii a na Novém Zélandu je tento burzovní pád označován také jako „černé úterý“ kvůli rozdílu časových pásem, v Japonsku pak jako »modré úterý«.
Důvodem byly vysoké ceny akcií, vysoká likvidita a krize v Perském zálivu. Americkému Federálnímu rezervnímu systému se podařilo uhasit krizi poskytnutím krátkodobých půjček. Během roku a půl byly ztráty vyrovnány a akciové indexy v USA a v Evropě opět stoupaly. Ke všeobecné panice přispělo hlavně propojení burz pomocí počítačů, které na základě negativních informací zahájily hromadné prodeje akcií.
K dalším krizovým okamžikům v dějinách NYSE patří také »černý pátek« z října 1929 nebo období po teroristických útocích v září 2001, kdy burza dokonce na několik dní uzavřela obchodování.
(čtk)