Koncem minulého roku bylo u nás již více než deset milionů SIM karet do telefonů pro přístup k internetu. Pokud to porovnáme s aktivními internetovými přípojkami používanými v pevné síti, je to více než čtyřnásobek. Píše o tom a dalších datech souvisejících s připojením k internetu magazín Českého statistického úřadu Statistika&My.
Mobilní telefon podle něj v populaci osob starších 16 let vlastní až na výjimky každý. Loni mělo u nás chytrý telefon 77 procent z nich, tlačítkový telefon používalo 23 %. S rozmachem a dostupností mobilních telefonů se naopak snižuje počet klasických pevných telefonních linek v bytech i v podnicích. V porovnání s rokem 2005, kdy bylo v Česku 2,1 milionu bytových a 1,1 mil. podnikových pevných linek používaných pro volání, jich na konci minulého roku v domácnostech zůstalo jen 210 tisíc a v podnicích 260 tis.
Loni bylo z pevných linek provoláno něco málo přes miliardu minut, v přepočtu na obyvatele necelých 10 minut měsíčně. Jde přitom o třetí nejnižší počet provolaných minut na obyvatele ze zemí Evropské unie. Z mobilních telefonů bylo provoláno 28 miliard minut, tedy 220 minut na obyvatele měsíčně. Za poslední tři roky se počet provolaných minut z mobilních telefonů zvýšil téměř o čtvrtinu.
Počet osob používajících pro volání tarifní služby umožňující často neomezené volání a posílání SMS zpráv roste. »Na konci minulého roku bylo v rámci hlasové služby v mobilní síti evidováno již 11 milionů aktivních tarifních SIM karet, tj. o 1,8 milionu více než v roce 2015. Ve stejném období poklesl počet předplacených SIM karet téměř o jeden milion a v roce 2021 jich tak byly necelé čtyři miliony,« říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti Českého statistického úřadu.
Mobilní internet v roce 2021 používaly přibližně tři čtvrtiny obyvatel starších 16 let. Na konci minulého roku byl internet v mobilu s měsíčním datovým tarifem aktivován na 8,2 mil. SIM kartách, tj. o 3,2 mil. více než v roce 2015. Počet zákazníků využívajících pro internet v mobilu dočasný přístup bez měsíčního paušálu dosáhl loni 2,1 mil.
Pro fixní přístup k internetu dochází ve většině zemí postupně k přechodu na optické připojení. Předloni představovala tato technologie v polovině zemí EU nejrozšířenější způsob připojení. Loni bylo v Česku evidováno 3,9 mil. aktivních fixních přípojek k internetu, 2,3 mil. se jich uskutečnilo pomocí pevných přípojek a 1,6 mil. pomocí fixního bezdrátového přístupu, kam patří i fixní WiFi, které lze označit za české specifikum.
V čase se výrazně mění rychlost internetového připojení. »V Česku počet pevných přípojek s inzerovanou rychlostí umožňující přenos 100 Mbit a více dat za sekundu vzrostl mezi roky 2018 a 2021 o téměř polovinu, konkrétně na 1,2 milionu,« doplňuje Martin Pokorný z oddělení statistik výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ. Ve většině zemí EU je superrychlý internet nejčastěji poskytován přes optickou nebo kabelovou síť. V Česku na konci minulého roku bylo 45 % superrychlých přípojek realizováno přes síť kabelové televize, 40 % přes optické připojení a zbylých 15 % přes pevnou telefonní síť. V přepočtu na 100 obyvatel však Česko jak v případě superrychlých přípojek, tak optického připojení, výrazně zaostává za většinou zemí EU.
(ici)