Mostecké muzeum vystavilo dnes na mezinárodní den archeologie vzácný bronzový meč s litou rukojetí. Unikátní artefakt starý 3000 let našel houbař v Krušných horách. Zbraň dlouhá zhruba 70 centimetrů a vážící jeden kilogram na sobě nese stopy použití. Ve své době byla luxusním kouskem, taková zbraň náležela jen elitám, sdělil archeolog Petr Vágner. Místo ani čas nálezu upřesnit nechtěl.
Obdobné meče jsou v celé České republice pouze čtyři. »Je to zbraň, která sloužila zřejmě k boji, nese na sobě stopy použití a takových je velmi málo,« uvedl Vágner. Přesně určit památku se podařilo podle tvaru a zdobení. Na sobě má už patinu, která jí také zůstane. Ve vitríně bude jen dnes, kdy muzeum pořádá mezinárodní dne archeologie akci pro veřejnost, kde představuje nálezy pocházející z doby kamenné až po středověk. Je mezi nimi keramika, skleněné korále či spona.
Nálezů z oblasti Krušných hor podle Vágnera v posledních letech přibývá. »Je to hlavně masivním používáním detektorů kovů. Bohužel nálezci se na odborníky obrací pouze ojediněle, což je velký problém,« řekl Vágner. Podle zákona přitom vyzvedávat archeologický materiál může jen člověk pověřený. »Je tu snaha zapojit hledače do výzkumu, ale s odbornými institucemi jich spolupracuje jen část,« dodal archeolog. Nálezy tak končí často v soukromých sbírkách nebo na černém trhu.
Připraveny jsou i stánky, v nichž si mohou děti vyrobit šperky, keramiku nebo zkusit nástěnnou malbu. Provázet je budou pracovníci muzea oděni do kostýmů středověkých obchodníků. Stezek přes Krušné hory vedlo podle Vágnera několik. Obchodovalo se od starší doby kamenné s materiálem na výrobu nástrojů, s kovy, s luxusními výrobky, ale i s běžnými surovinami, jako je sůl.
Kromě výše zmíněné akce se dnes na Mezinárodní den archeologie můžete například zúčastnit programu Broušení kamenných seker z metabazitu v Muzeu Českého ráje v Kamenářském domě. Vstup do všech prostorů Muzea Českého ráje v Turnově je volný a do 16 hodin si můžete vyzkoušet techniky výroby pravěkých nástrojů a jejich využití. Pod vedením experimentálního archeologa Martina Drahoráda je archeologie skutečným zážitkem. Zjistíte co obnáší opracování kamene broušením a kolik času je na to třeba a jak se s takovou kamennou sekerou pracuje.
Lidé v neolitu před 7500 lety potřebovali vyrábět kamenné broušené nástroje na práci se dřevem. K tomu jim dobře posloužila surovina získávaná těžbou z nedalekých Jizerských hor. Archeologové nazývají tento kámen metabazit. Těžební areál z mladší doby kamenné na Jistebsku zkoumají turnovští archeologové od roku 2002.
Sekery vyrobené z místního metabazitu zásobovaly takřka celou tehdejší Evropu. Díky kamenným sekerám mohli lidé v minulosti kácet velké stromy, stavět dlouhé domy a dlabat monoxyly.
Experimentální archeolog Martin Drahorád z Archeoparku pravěku ve Všestarech u Hradce Králové se dlouhodobě zabývá technologií opracování kamene v mladší době kamenné do podoby pravěkých seker a teslic.
(mac, čtk)
FOTO – ČTK/Ondřej Hájek, muzeum-turnov.cz