Zdravotničtí záchranáři zřejmě budou moci odcházet do důchodu až o pět let dříve bez sankce. Nárok na dřívější penzi bez jejího krácení budou mít členové výjezdových skupin a operátoři středisek zdravotnické záchranné služby a také záchranáři horské služby. Vládní novela, která to umožňuje, směřuje do závěrečného kola projednávání.
Změna se týká 6500 pracovníků. Vláda ji zdůvodňuje tím, že jsou vystaveni skoro stále stresu a část z nich i fyzické zátěži. Po odpracování 4400 směn, tedy zhruba 20 let, by tito pracovníci mohli podle návrhu chodit na odpočinek o dva a půl roku dříve. Za každých dalších 74 směn by přibyl ještě měsíc až do hraničních pěti let. Plný nárok by tak vznikl po zhruba 30 letech práce.
Skupina poslanců v čele s Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL), ale také skupina poslanců opozičního ANO v čele s Jiřím Maškem navrhly v samostatných pozměňovacích návrzích stanovení délky směny na osm hodin. Délka směn totiž nebyla u jednotlivých záchranných služeb stejná, mohla trvat podle zdůvodnění 12 hodin i 7,5 hodiny. Poslanci ANO také prosazují, aby nárok na odchod do důchodu o pět let dříve vznikl záchranářům po zhruba 25 letech práce.
Předčasné penze pro záchranáře až o pět let přijali zákonodárci už v minulém volebním období s účinností od příštího ledna. Ustanovení ale obsahuje chyby a nelze je využít. Vládní předloha má stav napravit. Dřívější penzi bez krácení částky nyní mají jen horníci z hlubinných dolů.
Zaměstnavatelům by se u záchranářů s právem na předčasný důchod zvedla do roku 2026 postupně sazba důchodových odvodů z nynějších 21,5 procenta na 26,5 %. Příští rok by odváděli 23,5 %.
Co trápí ministra práce
V průběhu dnešního druhého čtení vládní důchodové novely poslanci podali několik pozměňovacích návrhů. Skupina poslanců v čele s Kaňkovským mj. navrhuje, aby příspěvek 500 korun k důchodu za vychované dítě mohli od příštího roku dostávat i lidé, kteří vstoupili do starobní penze z invalidního důchodu, ale nesplnili podmínku potřebné doby pojištění. Úprava se týká zhruba 46 000 lidí. Další navrhovaná úprava má zamezit krácení takzvaného výchovného při souběhu starobního důchodu s vdovským nebo vdoveckým důchodem.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) opět navrhl snížení starobních důchodů prominentům bývalého režimu o 300 korun za každý i započatý rok ve funkci. Seznamy bývalých funkcionářů by měl sestavit Ústav pro studium totalitních režimů tak, aby se změna mohla připravit v příštím roce a snížení by mohlo nastat v roce 2024, uvedl Jurečka. Týkalo by se to například členů nebo kandidátů ústředního výboru komunistické strany, předsedů tehdejšího Parlamentu i národních výborů, generálních a hlavních vojenských prokurátorů, vybraných vojáků a policistů ve vysokých hodnostech a členů Hlavního štábu Lidových milicí či Pohraniční stráže. Výjimku by měli mimo jiné lidé, kteří byli později rehabilitováni. Celkem by šlo podle Jurečky o zhruba 3000 lidí a mělo by podle něj hrát spíše symbolickou roli, cílem není znatelný propad jejich životní úrovně.
Podobný návrh prosazoval Jurečka už v minulém volebním období, byť v jiném znění. Sněmovna o něm tehdy z formálních důvodů nehlasovala.
(jad)
Jurecka chce, aby ti lidi pochcipali. Jednou se udela zákon o snížení duchodu všem, co byli v KDU!!!