Odboráři zítra v Praze pořádají kvůli stoupajícím cenám demonstraci. Ve středu Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyzvala vládu k okamžitému zavedení cenové regulace základních životních potřeb, tedy u potravin, u tepla a teplé vody, u nájemného nebo pohonných hmot. Chce také zastavení dalšího poklesu reálných mezd a platů v roce 2023 a co nejrychlejší vyrovnání propadu reálných mezd a platů za rok 2022
Prezident Miloš Zeman uspořádá ve čtvrtek na zámku v Lánech kulatý stůl k energetickým otázkám. Setkání k energetice prezidentovi před měsícem navrhl předseda ČMKOS Josef Středula. Na počátku září po schůzce se Zemanem řekl, že u kulatého stolu by se mohli sejít zástupci vlády, Parlamentu, odborů a zaměstnavatelů. Mluvit by měli o dopadech drahých energií na Českou republiku.
Vláda ve středu svým nařízením stanovila maximální ceny elektřiny a plynu. Zastropování bude platit po celý příští rok, v zálohách za energie by se mělo opatření projevit už během listopadu. Cenový strop pro domácnosti, firmy připojené na nízké napětí a veřejné služby bude platit bez ohledu na spotřebu. Malé a střední firmy připojené na vysoké a velmi vysoké napětí budou mít cenový strop stanovený na 80 procentech nejvyšší spotřeby za posledních pět let.
Správný, ale opožděný krok
V médiích a na sociálních sítích se ke konání akce vyjádřilo mnoho současných i bývalých politiků, iportaL24.cz přináší některé z názorů.
Podle bývalého premiéra a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka je to správný, byť poněkud opožděný krok odborů: »Měl nastat nejpozději již v závěru června, jak jsem veřejně doporučoval. A vláda by byla nucena řešit potřeby občanů – zaměstnanců i živnostníků – dříve. Odbory tak přepustily iniciativu jiným. Škoda. Někdo, kdo radí panu Středulovi s prezidentskou kampaní, je přeopatrný. Snad aby to neodradilo střední vrstvy. Ty jsou však drahotou, pádící inflací zasaženy také. Takže odradit je může spíše nicnedělání. Odbory zkrátka tři čtvrtě roku nedělaly nic, tedy nic viditelného.«
Podle europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná štafetu demonstrací proti drahotě začala jako první už před prázdninami KSČM a hodlá v tom pokračovat i nadále. »KSČM se účastní všech akcí, které jsou namířeny na boj s vysokými cenami energií, drahotu v obchodech, nízké mzdy a proti neschopné vládě Petra Fialy. Účastnit se tedy budeme i demonstrace ČMKOS v sobotu 8. října a chtěla bych vyzvat občany, aby i této příležitosti, jak vyjádřit svůj názor, využili a přišli.«
Sobotní demonstrace se zúčastní i bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický: »Její požadavky podporuji. Očekával jsem ale, že odbory půjdou ke kořenům příčin současné krize a mezi ně patří především válka. Požadavky, které nezahrnují vyjednávání o míru – a právě teď, kdy Česko předsedá EU, je to namístě – pro mě nejsou dostatečné.«
»Sobotní odborářská demonstrace je výsledkem vyjednávání vlády a ČMKOS. Změny, které dopadají na naše občany, jsou tak zásadní, že silně ovlivňují životy našich členů. Vysoká inflace, zdražování energií a veškerého běžného zboží vede k tomu, že společnost zchudne. Chceme prostřednictvím této demonstrace upozornit na dopady a představit řešení. Chceme navýšit minimální mzdu, chceme zvýšit platy a mzdy. Chceme, aby lidé žili důstojně, a ne aby si chodili pro sociální dávky,« doplnila místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Jana Hnyková.
Největší a nejhlasitější protest
Podle předsedy Svobodných Libora Vondráčka tuto demonstraci otevřeně svolává prezidentský kandidát, dává lidem 500 Kč za účast a je to tedy celkem drahá prezidentská kampaň, která se ovšem nebude počítat do zákonného limitu na kampaně. Přesto tvrdí: »Deklarované požadavky jsou ještě více socialistické, ale základní zpráva, že vláda dělá svou práci špatně a nemá občany ČR na prvním místě, je, myslím, stejná.«
Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) respektuje právo občanů demonstrovat, manifestovat, nesouhlasit: »Říkal jsem to u akcí Milionu chvilek proti vládě Andreje Babiše a říkám to konzistentně i nyní, když se demonstruje proti vládě Petra Fialy. Bytostně nesouhlasím s nálepkováním demonstrujících občanů ze strany některých koaličních politiků.«
»Demonstrace odborářů by měla být největší a nejhlasitější protest v posledních třiceti letech. Občané, pracující, studující, ale i senioři, prostě občané obecně mají tuto šanci jít a ozvat se. A kdy jindy než nyní a s těmi, kteří pracují a oprávněně mají největší obavy z budoucna,« dodal bývalý poslanec a místopředseda KSČM Leo Luzar.
Podle bývalého ministra práce a sociálních věcí, místopředsedy vlády i Senátu Zdeňka Škromacha je každá demonstrace jedinečná: »A všechny jednotně dávají najevo nespokojenost s neschopnou Fialovou vládou, která vyhání lidi na náměstí.«
»Nasobotní odborářskou demonstraci proti drahotě pohlížím jinak než na ty předchozí 3. a 28. 9., kdy pod značkou »ČR na prvním místě na tribuně exhibovali spíše představitelé marginální ultrapravice, s jejichž cíli se levice těžko ztotožní. A i proto jsem se těch akcí raději nezúčastnil. Odbory mají blíže k sociálním zájmům těch nejvíce zasažených chudobou a bez excesů, jako představují xenofobní krajnosti jako AfD či Ortel z minulých Václaváků. Proto tentokrát přijdu, taková akce, myslím, spojovat může,« uvedl bývalý poslanec KSČM Jiří Dolejš.
Bývalý senátor a předseda Agrární komory ČR Jan Veleba je přesvědčen, že to je logické stupňování tlaku na nemohoucí vládu, které bude sílit: »Předseda vlády totiž předvádí, že není schopen tuto zemi řídit ku prospěchu jejích občanů, svoji neschopnost zastírá ceremoniálními akty vyplývajícími z našeho předsednictví EU, které jenom dál dráždí lidi a ženou je do ulic a které absolutně nic kromě premiérových signálů nepřinesou. Mezi lidmi se denně pohybuji, a vzato odborným sociologickým pohledem, nespokojenost lidí s prací vlády sílí ve všech společenských skupinách a profesích. Od dělníků či pracovníků služeb přes živnostníky, manažery, řídicí pracovníky, podnikatele a intelektuály konče. Je tedy logický další stupeň protestů, a kdo jiný se toho má ujmout, než odboráři? Ti by nakonec mohli být sjednocujícím činitelem a myslím si, že budou.«
Mají jasno, ale pozor na prognózu
Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) se demonstrace tváří jako odborářská, »ale ve skutečnosti vypadá jako zneužití odborů k prezidentské kampani jednoho z kandidátů. Byl bych rád, kdybych se mýlil.«
Další europoslanec, bývalý ministr zdravotnictví Ivan David (SPD), odbory jsou dobře organizovány: »Mají vyjednávací pozici, která je dána i zákony. Díky tomu mohou situaci změnit. Otázka je, nakolik této možnosti využijí, protože víme, že v minulosti odborové demonstrace nevedly k žádným podstatným změnám. Pouze deklarovaly nespokojenost.«
Podle senátora a starosty Albrechtic v Jizerských horách Jaroslav Zeman (senátorský klub ODS) si Josef Středula dělá prezidentskou kampaň: »Dá se očekávat, že se to bude opakovat jednou dvakrát měsíčně s různými tématy. Až do prvního kola prezidentských voleb. Česká republika, české firmy i občané čelí obrovskému nárůstu cen energií, který způsobila agresivní válka Ruska proti Ukrajině. To žádná demonstrace v Praze nezmění.«
A na závěr prognóza Jana Veleby: »Protestní akce budou pokračovat a sílit, protože lidé poznali, že tato vláda evidentně není schopna racionálně zemi řídit a s lidmi komunikovat. Viz urážky premiéra a ministra vnitra, pro které je sto tisíc lidí ruskými šváby. Viz neuvěřitelně slabé vystoupení premiéra na zahájení 63. mezinárodního strojírenského veletrhu a 12. mezinárodního veletrhu obráběcích a tvářecích strojů v Brně 4. října, kde se průmyslníci a podnikatelé nedozvěděli, jakým způsobem bude vláda postupovat při řešení počínající hospodářské krize hrozící kolapsem ekonomiky. Viz předtím obdobně slabé vystoupení premiéra v Českých Budějovicích na celostátní výstavě Země živitelka. Zkrátka ukazuje se, že odborník na politologii není vhodnou kvalifikací pro předsedu vlády a pan Petr Fiala by měl odstoupit, dokud je čas a dokud je ještě co zachránit, což může učinit jedině vláda odborníků.«
(zmk)