Čína zmodernizuje velkou vodní elektrárnu v rámci největšího hybridního energetického projektu na světě, který vyrábí elektřinu z vodních a fotovoltaických zdrojů. Solární elektrárna Kela bude postavena v jihozápadní čínské provincii S‘-čchuan, v blízkosti vodní elektrárny Lianghekou, která se nachází na řece Yalong, s výrobním výkonem jeden milion kW.
Solární panely budou instalovány na horách v nadmořské výšce až 4 600 metrů a jejich výkon bude navíc jeden milion kW. Očekává se, že po dokončení v roce 2023 bude projekt v provozu 1735 hodin ročně s průměrnou roční kapacitou dvou miliard kilowatthodin.
Čína zavádí postupy čisté energie, protože se snaží dosáhnout maximálních emisí uhlíku v roce 2030 a uhlíkové neutrality před rokem 2060.
Podle předsedy společnosti Yalong River Hydropower Development Co. Šena Ningchuna pomůže elektrárna Kela snížit emise oxidu uhličitého o více než 1,6 milionu tun, což odpovídá spálení 600 000 tun uhlí. Ltd., provozovatele projektu. Stanice Kela bude doplňkovým zdrojem energie pro vodní elektrárnu, protože výkony obou elektráren se v průběhu roku výrazně mění.
Řeka Yalong, která protéká provincií Sichuan, je hlavním přítokem řeky Yangtze orientovaným z Qinghai-Tibetské náhorní plošiny. V zimě je však průtok vody značně napjatý. Vodní elektrárna vyrábí nejvíce energie v létě, zatímco pro solární elektrárny jako Kela je nejvýkonnější období na podzim a na jaře.
Problémem fotovoltaických elektráren je kolísání výkonu během dne. Výkon dosahuje maxima v poledne při plném slunečním svitu, ale v noci se nevyrábí žádná energie. Takové výkyvy v dodávkách mohou ovlivnit stabilitu provozu sítě. Spojením využití dvou typů zdrojů energie do jedné elektrárny se do sítě dostane nejen větší množství elektřiny, ale také mnohem stabilnější dodávky energie.
Fotovoltaická elektrárna Kela bude posílat elektřinu do vodní elektrárny, která se připojí k národní síti, takže tyto dvě složky mohou pomoci zmírnit denní a sezónní změny nestabilního výkonu.
Problémy při výstavbě
Stanice Kela, postavená v méně rozvinutém regionu v S‘-čchuanu, by měla výrazně podpořit místní ekonomiku. Po výstavbě by měla přispět 150 miliony jüanů (21 milionů dolarů) na ročních daních a vytvořit více než 3000 pracovních míst pro zdejší obyvatele. Aby místní pastevci mohli v oblasti i nadále krmit své krávy a ovce, budou solární panely vyvýšeny 1,8 metru nad přírodní pastviny.
Postavit masivní solární farmu na pevné náhorní plošině ve výšce více než 4000 metrů nad mořem není pro inženýry snadný úkol. Mezi největší výzvy patří extrémní počasí a vysoké požadavky na ekologickou ochranu.
Stavitelé využívají nejmodernější technologie, od umělé inteligence až po pokročilé geografické technologie, aby zabránili poškození životního prostředí.
Inženýři vytvořili digitální modely pro simulaci stavebních prací před zahájením prací na staveništi, aby omezili škody na životním prostředí. Experimenty pomohly získat užitečné referenční body pro výstavbu dalších projektů čisté energie ve velkých nadmořských výškách, uvedl Shen Zhanfeng, zástupce ředitele národního výzkumného centra specializujícího se na inženýrské technologie dálkového průzkumu.
Podle Šena mohou inteligentní stavební technologie poskytnout technickou podporu a zajistit stabilní provoz elektrárny. Stanice Kela bude rovněž využívat některé z nejnovějších informačních technologií. K odhalování poruch zařízení bude využívána vysoce komputerizovaná provozní platforma vyzbrojená technologiemi big data a samoučící se umělou inteligencí.
(pr)