V Mexiku bylo během loňského roku nahlášeno 349 případů pohřešovaných cizinců, téměř čtyřikrát více než v roce předchozím. Uvádí to ve středu zveřejněná zpráva jezuitské lidskoprávní organizace SJM. Většina pohřešovaných pocházela z Hondurasu, Salvadoru, Guatemaly, Kuby, Ekvádoru nebo Venezuely.
Mexikem každoročně procházejí statisíce migrantů v naději, že se dostanou do Spojených států. Často se však stanou oběťmi únosů, vražd a dalších trestných činů.
»Existují místa, kde drogové kartely číhají na migranty, aby je přetáhly do svých řad,« řekl Luis Macias, ředitel SJM v Mexiku.
Podle zprávy bylo 14 procent pohřešovaných neplnoletých, do věkové skupiny 18 až 29 let spadalo 44 procent pohřešovaných cizinců; 42 procent jich bylo ve věku od 30 do 59 let.
Tři čtvrtiny z pohřešovaných osob, které se podařilo vypátrat, byly nalezeny v imigračním detenčním centru nebo v dočasném ubytování.
Vládní politika, která se snaží zastavit migraci do USA, vedla ke znásobení zadržených migrantů, kteří nemají možnost komunikace se svými příbuznými. Ti potom hlásí jejich zmizení, vysvětluje trend SJM.
(čtk)