Maďarsko nadále nehodlá podpořit embargo Evropské unie na dovoz ruské ropy a požaduje, aby se nevztahovalo na přepravu ropovody. Prohlásil to dnes maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, podle něhož se stále nerýsuje dohoda mezi Budapeští a Evropskou komisí.
Brusel se pokouší vládu premiéra Viktora Orbána přesvědčit pomocí ústupků včetně příslibů investic do infrastruktury, její souhlas však ani týden od zveřejnění návrhu šestého balíku protiruských sankcí obsahujících ropné embargo nemá.
Orbánovu vládu nepřesvědčilo ani to, že Brusel navrhl pro země nejvíce závislé na ruské ropě výjimky, které mají vedle Maďarska získat i Slovensko a Česko. Budapešť a Bratislava mají dostat odklad do konce roku 2024, Praha do poloviny téhož roku.
»Brusel nenavrhl řešení…které by fungovalo na dopady srovnatelné s jaderným výbuchem, jež by toto potenciální embargo na ruskou ropu mělo na maďarskou ekonomiku,« prohlásil dnes podle agentury Reuters maďarský ministr ve facebookovém videu. Dodal, že Maďarsko by podpořilo pouze embargo na dovoz ruské ropy po moři a nikoli potrubím. Maďarsko, které nemá přístup k moři, ropovodem Družba zajišťuje v současnosti zhruba dvě třetiny své spotřeby ropy.
O sankcích dnes jednají velvyslanci unijních zemí, kteří však podle diplomatických zdrojů s největší pravděpodobností nedospějí k výraznému posunu.
Maďarské domácnosti mají nejlevnější plyn
Dubnové účty maďarských domácností za dodávku energií byly nejnižší v porovnání s jinými městy v Evropě. Uvedla to dnes agentura MTI, která se odvolává na srovnání vypracované maďarským regulačním úřadem MEKH. Praha vychází u plynu i u elektřiny výrazně dráž.
Úřad shledal, že ve srovnání s 24 metropolemi členských zemí Evropské unie a Bělehradem jsou v Budapešti ceny plynu pro domácnosti nejnižší a v přepočtu činí 2,79 eurocentu za kilowatthodinu. Průměrná cena ve srovnávaných metropolích je čtyřikrát vyšší a dosahuje 12,69 eurocentu.
Ve srovnání cen elektřiny pro domácnosti v metropolích sedmadvacítky plus Londýn a Bělehrad vyšla Budapešť jako druhá nejlevnější, po hlavním městě Srbska. Maďarští spotřebitelé platili o 60 procent méně, než činil evropský průměr.
Praha ve srovnání vycházela výrazně dráž: v ceně plynu předčila i Paříž nebo Lucemburk, v ceně elektřiny za sebou zanechala například Madrid a Dublin.
V Maďarsku je cena elektřiny a zemního plynu, kterou platí spotřebitelé, pevná a stanovená legislativou. Obyvatelé Maďarska jsou tedy ochráněni před růstem cen na trzích.
(ici, čtk)