Demisi! Demisi! Demonstranti vyrazí v říjnu za Zemanem, aby odvolal vládu

AKTUALIZOVÁNO

Pořadatelé dnešní akce Česká republika na 1. místě spustili přímo na akci petici za odvolání vlády Petra Fialy (ODS). V závěru demonstrace, které se opět zúčastnily desetitisíce lidí, sdělili účastníkům, že 10. října odevzdají – společně s nimi – podpisy do rukou prezidenta republiky Miloše Zemana. Chtějí předčasné volby a do té doby vládu odborníků, kteří by ČR vyvedli ze současné krize.

Demonstraci pořádají Jiří Havel a Ladislav Vrábel, kteří se označují za politicky nezařazené občany. Navazují tím na akci, jíž se na počátku září zúčastnilo podle nezávislých odhadů až 100 tisíc lidí. Podle policie jich bylo 70 tisíc a nyní hovořila o »nižších desítkách tisíc občanů«. Pořadatelé se nicméně shodují, že i tentokrát byla stotisícová hranice pokořena.

Navíc se dnes, v den státního svátku, konaly demonstrace i v dalších městech po celé republice – například v Brně, Plzni, Liberci, Českých Budějovicích, Karviné či Havířově.

V závěru pražské demonstrace vyzval Vrábel k tomu, aby bylo svoláno referendum o nákupu plynu přímo z Ruské federace. Petice za odvolání vlády podle článku 62 písmene A Ústavy České republiky je k podepsání na www.naprvnimiste.cz. Prezident má podle pořadatelů možnost odvolat vládu jako celek nebo jenom jejího premiéra, čímž padne kabinet celý.

Další výzva pořadatelů směřuje ke stávajícím poslancům českého parlamentu. Protože »podlehli globalistickým strukturám«, jejichž cílem je »přesun bohatství od lidu k elitám«, vyzývají je, aby opustili stávající strany, ponechali si mandát a stali se »národními poslanci« zodpovědnými přímo lidem České republiky. Nejvíce ale rezonovalo slovo »mír« a jako symbol byla na demonstraci z klece slavnostně vypuštěna holubička míru.

Bučení na Pekarovou, pískot pro Kalouska

Demonstraci zahájila česká hymna v podání Tomáše Ortela, o hudební vložku se staral mj. i Jozef Kupčík. Nejčastěji davem znělo skandování »Demisi, demisi!«, ale i »Hanba!« nebo »Svobodu!« Jakmile jeden z hostů, bavorský poslanec za AfD Petr Bystroň, vyslovil jméno předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, rozezněl se Václavským náměstím ohlušující pískot a bučení.

Možná nejhlasitěji reagoval dav při projevu vojenského analytika Martina Kollera či v momentě, kdy předsedkyně KSČM Kateřina Konečná na pódiu ocitovala aktuální vyjádření exministra Miroslava Kalouska na sociální síti, který označil demonstranty za »proruské nácky«.

Koller ve svém projevu uvedl, že náš národ zažil tři okupace. Tou první byla »rakouská«, která trvala 300 let. »Naše vojáky posílali do cizích válek,« řekl Koller. »Druhá okupace byla od říšských Němců, a ta naštěstí trvala jen šest let. I tak ale stále životy 400 tisíců našich lidí, o hmotných škodách ani nemluvě,« uvedl Koller s tím, že třetí okupaci zažíváme dnes, kdy jsme vstoupili do Evropské unie a ta podle něj není ničím jiným než další německou říší. »Je to další období, kdy nás vyžírají, dělají z nás otroky – promiňte mi to slovo »bílé negry« – a zatahují nás do cizích válek,« uvedl Koller. »Nečekal bych, že bych po roce 1968 někdy pozitivně hleděl na Rusko, ale šokuje mě, kolik zemí podporuje ukrajinský fašismus,« dodal.

Jinak vesměs hrála hlavní roli domácí politika. Pořadatelé představili tým odborníků, kteří by podle nich mohli řídit zemi do vypsání předčasných voleb. Nechyběl mezi nimi ekonom Miroslav Ševčík, energetičtí experti Vladimír Štěpán a Ivan Noveský, bývalý velvyslanec Milan Šarapatka, národohospodář Jan Skalický či exprezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek.

»Před rokem by mě nenapadlo, že na svátek české státnosti tu budu stát a vyzývat, aby se česká vláda chovala jako česká, aby jednala ve prospěch České republiky,« řekl Noveský, podle nějž vláda klame občany – zastropování cen elektřiny nebude s ohledem na její distribuci ve výši 6 korun za kilowatthodinu, ale na úrovni 9 až 11 Kč. Štěpán dokonce označil zastropování cen za »habaďúru na občany«.

Jandejsek varoval, že s cenami energií porostou současně i ceny potravin. »Ti, kteří je produkují, jsou předmětem dehonestace a likvidace. Zavládl zájem, aby se tu neprodukovaly potraviny a v rámci Green Dealu se zlikvidovali všichni, kdo se na jejich produkci podílejí,« varoval Jandejsek, podle nějž ve vládě chybí skuteční odborníci. »Jsou to negramoti,« řekl dokonce.

Podle Ševčíka se nachází Česká republika v nejhorší hospodářské situaci v historii. »Vláda musí pracovat pro české občany, a ne pro cizí mocnosti,« konstatoval děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Zdůraznil, že mu nikdo neplatí a že na demonstraci je ve volném čase a ve vlasteneckém zájmu – v narážce na to, že při předešlé demonstraci byli její účastníci premiérem Fialou označení za »ruské trolly«. Vyzval ke zrušení sankcí pro Rusko. »Více to poškozuje nás než Putina, čehož důkazem je, že Gazprom vykazuje rekordní zisky,« uzavřel Ševčík.

Pořadatelé pozvali i zahraničí hosty, což prý byla reakce na to, jak jim mainstreamová média i vládní politici předhazovali údajnou »proruskou orientaci«. Vedle Bystroně promluvili k účastníkům německá europoslankyně Christine Andresonová, britská aktivistka Justyna Walkerová, předseda dánské strany JKK21 Mads Palsving či slovenský politický analytik a ekolog Ján Baránek, který představil, že i v zemi našich východních sousedů začínají probíhat podobné akce – dokonce s autentickým názvem Slovensko na 1. místě.

Už zase ryjeme držkou v zemi…

V závěrečném bloku, kde se na pódiu představili se zdravicí i představitelé politických stran, promluvili k davu kromě Konečné i předseda strany PRO Jindřich Rajchl, šéf Institutu české levice Josef Skála, předsedkyně Aliance národních sil Vladimíra Vítová, šéf Svobodných Libor Vondráček, poslanec SPD Jaroslav Foldyna, europoslanec a generál Hynek Blaško či Zuzana Majerová, předsedkyně hnutí Trikolora. Občané mohli kromě petice směřované k prezidentu Zemanovi podepisovat i podporu pro prezidentskou kandidaturu Josefa Roušala či Aleny Vitáskové.

Originální byly i transparenty. »Proti zimě vem si svetr, vždyť ho nosí i náš Petr«, »Karle Kryle, už zase ryjeme držkou v zemi« nebo »Konec vlád nemocných duchem, rozumem a charakterem«. A v jedné písni Jozefa Kupčíka zněla slova jako »zaprodaná země ztratila svou budoucnost« nebo »už se zase smějí lidem do tváří«.

To odpůrci demonstrace, kterých dorazila necelá stovka, tak originální nebyli. U Národního muzea rozvinuli obří ukrajinskou vlajku a vedle ní prostý nápis »Putin je v prdeli«.

Petr Kojzar

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková

Související články

7 KOMENTÁŘŮ

  1. Film „Bože jak hluboko jsem klesla“ se již před léty stal evidentně inspirací pro KSČM, dokazují to „ctihodné partaje“ , se kterými si dobře rozumí. Kam tato cesta KSČM dovedla ukázaly loňské parlamentní volby a „třešničkou na dortu“ byly víkendové komunální. Nebýt tří mandátů KSČM v Ostravě, došlo by k dekomunizaci v zastupitelstvech všech krajských měst o HMP nemluvě. Komentovat výroky jednotlivých řečníků nemá cenu, vážně je mohou brát jen hodně tupé ovce.. Těm lze pak bez problémů nakukat, že podle článku 62 písmene A Ústavy České republiky může rezident odvolat vládu jako celek nebo jenom jejího premiéra, čímž padne kabinet celý, blahoslavení chudí duchem vaše budiž Království nebeské

  2. Karel Kryl byl velmi nespokojen s vývojem po roce 1989. Napsal o tom knihu, kreslil obrazky dinosaurů a hlavně nazpíval píseň Demokracie. S komunisty se stykal a verejne kritizoval Havla nebo Klause. Je potřeba znát souvislosti.

    • Žádné vlajky komunistů nebyly u Krylova nápisu. Nelži. Neokomunistická je celý náš režim vedený naší vládou , kdy vládne cenzura a když něco řekneš. co je zakázané, tak tě soudruh bývalý generální prokurátor, dnešní nejvyšší státní zástupce obžaluje a soudit tě bude soudit bývalý komunista Rychetský, předseda ÚS a zprávu o tom podá dezinformační ČT 24 řízená bývalým komunistou Petrem Dvořákem! Takže bývalí komunisté ‚asi jako býávalý černoši) nás stále šikanují a Kryl se v hrobě obrací! 🙁

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy