Produkce masa se v letošním prvním čtvrtletí podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu snížila meziročně o 1,5 procenta na 111 669 tun. Od tuzemských producentů bylo nakoupeno 770 975 tisíc litrů mléka, meziročně o 2,2 % méně, z toho nákup mlékáren činil 670 536 tis. litrů (o 2,6 % více).
Nejvíce klesla produkce hovězího masa (o 2,3 % na 17 435 tun). Vepřového bylo vyrobeno 52 710 tun, o jedno procento méně, a drůbežího 41 502 tun (pokles o 1,6 %).
»Z výsledků živočišné výroby za 1. čtvrtletí letošního roku vystupuje do popředí nižší výroba masa a zvláště u prasat již znatelný pokles stavů. Pro chovatele prasat je to důsledek neudržitelného rozdílu mezi tempem růstu cen vstupů a cen, za které svou výrobu prodávají,« uvedla k zveřejněným výsledkům Markéta Fiedlerová z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.
Agrární komora ČR poskytla iportaL24.cz vyjádření, v němž se mj. uvádí: »Jedná se o dlouhodobý problém, kvůli kterému se podle průzkumů mezi členy Agrární komory ČR chystá omezit chovy hospodářských zvířat řada českých zemědělců. Například z dotazníkového šetření mezi chovateli drůbeže vyplynulo, že 52 % respondentů plánuje v letošním roce omezit chovy a úplně skončit chce necelých šest procent. Co se týká chovatelů prasat, letos se chystá omezit podle průzkumu chovy 43 % oslovených a úplné ukončení zvažuje třetina.«
Snižování soběstačnosti pokračuje
Prasat v chovech ubylo v 1. kvartálu meziročně o 5,6 % na 1,43 milionu kusů, počet prasnic se snížil o víc než desetinu na necelých 81 000. »V letošním roce jsou celkové stavy prasat i stavy prasnic nejnižší od počátku sledování v roce 1921. Nejvíce prasat se chovalo v 70. až 90. letech minulého století,« připomněla Renata Vodičková z téhož oddělení ČSÚ.
Podle ředitele společnosti SPV Pelhřimov Petra Coufala je již chov prasat pro většinu zemědělství vysoce ztrátový a finančně ho zvládají pouze nadstandardně fungující podniky. Pokles chovu zvířat podle něj může ohrozit i rostlinnou výrobu, protože chovy jsou zdrojem organických hnojiv. »Propad stavu prasnic o téměř 11 % indikuje v budoucím období další snížení celkového stavu prasat a současně významné snížení soběstačnosti. Pokud by tento trend pokračoval, tak bychom se v soběstačnosti ve vepřovém mase dostali na 30 až 40 %,« upozornil Coufal.
Stejného mínění je i Agrární komora. »Pokud se situace v blízké době nezlepší, hrozí další pokles soběstačnosti Česka v produkci masa a masných výrobků a tím i ohrožení potravinové bezpečnosti Česka. Podle dat ČSÚ jsme v produkci vepřového masa soběstační ze 43 %, v produkci drůbežího masa z 60 %. Pouze v produkci hovězího masa jsme soběstační, a to ze 105 %,« uvedl pro iportaL.cz prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.
Výrazněji rostly jen ceny skotu
Ceny výrobců jatečného skotu vzrostly podle ČSÚ meziročně o 16,2 %, chovatelé prodávali jatečné býky za průměrnou cenu 51,58 Kč/kg v živém nebo 93,88 Kč/kg v jatečné hmotnosti.
Ceny jatečných prasat se i nadále držely dlouhodobého minima, ale vzhledem k nízké srovnávací základně se zvýšily meziročně o 1,1 %. Za prasata prodaná v tomto čtvrtletí zemědělci dostali průměrně 25,59 Kč/kg živé hmotnosti nebo 33,26 Kč/kg v mase.
Ceny jatečných kuřat si zachovaly trend mírného meziročního navýšení (o 1,7 %). Výrobci prodávali jatečná kuřata I. třídy jakosti v průměru za 23,66 Kč/kg v živém.
»Situace českých chovatelů hospodářských zvířat je alarmující. Potýkají se s rostoucími vstupními náklady, které jsou v meziročním srovnání vyšší o desítky až stovky procent. Zdražují krmiva pro hospodářská zvířata, energie, pohonné hmoty a zvyšují se také mzdové náklady. Chovatelé ale mají omezené možnosti promítnout toto zdražování do cen, za které prodávají své zboží. Cenu určují především velké obchodní řetězce, které dovážejí levné a předdotované zboží z jiných zemí,« doplnil ještě k vývoji cen výrobců Doležal.
Ceny zemědělských výrobců mléka se podle ČSÚ meziročně zvedly o 14 %. Průměrná cena litru mléka jakostní třídy Q přesáhla hranici 10 Kč o 1 haléř.
Dál převažuje vývoz zvířat a dovoz masa
V zahraničním obchodě se Česká republika dál ochuzuje o přidanou hodnotu. Stále převažuje vývoz živých zvířat a dovoz masa.
Skotu na porážku se za 1. kvartál vyvezlo 18 270 ks a dovezlo 175 ks. Naproti tomu bylo vyvezeno 3662 tun hovězího masa, přičemž jeho dovoz představoval 9486 tun.
Prasat producenti vyvezli 66 889 ks a dovezli 873 ks, ale vepřového masa se vyvezlo 8265 tun a dovezlo 71 767 tun.
Export živé drůbeže činil 5259 jatečné hmotnosti, dovoz byl v tomto případě nulový. Drůbežího masa se vyvezlo 6275 tun a dovezlo 23 121 tun.
(ici, jad)
ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay