AKTUALIZUJEME
Volby v Itálii vyhrál středopravicový euroskeptický blok se zhruba 44 procenty hlasů. Ukazují to údaje po sečtení 95 procent okrsků zveřejněné ministerstvem vnitra. Druhý je středolevicový blok kolem Demokratické strany s 26 procenty a třetí Hnutí pěti hvězd, které s 15 procenty zabodovalo hlavně na jihu země. Euroskeptický blok by měl mít pohodlnou většinu v obou komorách parlamentu. Právě před tímto výsledkem varovala pár dní volbami šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, když oznámila, že pokud Italové budou takto hlasovat, EU má nástroje, které proti nim může použít.
Podle odhadů by pravice měla mít pohodlnou většinu v obou komorách parlamentu. Podle projekcí pro italskou veřejnoprávní televizi RAI by blok měl získat v Senátu 114 až 126 křesel z 200. Ve Sněmovně se očekává většina 232 až 252 křesel z 400. Předsedkyně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová tak má nyní nakročeno k tomu, aby se stala první premiérkou v dějinách Itálie. Bratři Itálie jsou nejsilnějším uskupením v bloku středopravicových stran. Je v něm i Liga bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho a také uskupení Vzhůru Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho. Meloniová dnes konstatovala, že Italové jasně podpořili vznik středopravé vlády. »Toto je noc hrdosti pro Bratry Itálie, ale jde o startovací bod, nikoli cílovou čáru,« zdůraznila politička. Ujistila, že pokud budou pověřeni vládnutím, budou Bratři Itálie »vládnout pro všechny«.
Volební účast v nedělních volbách činila kolem 64 procent z 50,9 milionu voličů, což je negativní rekord a pokles o devět procent oproti předchozím volbám z roku 2018. Oficiální výsledky se očekávají dnes brzy ráno.
Již před volbami Matteo Salvini odsoudil šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou kvůli hrozbě, že bude s Itálií zacházet stejně jako s Maďarskem a Polskem, pokud Italové budou hlasovat pro »euroskeptiky«. Von der Leyen konkrétně uvedla, že pokud euroskeptici zvítězí ve volbách 25. září, má EU »nástroje«, které by mohla v Itálii použít stejně jako »v Polsku a Maďarsku«. »Hlasují Italové, ne bruselští byrokraté. A kdybych byl předsedou EK, dělal bych si větší starosti s účtem za energie,« řekl k tomu Salvini s tím, že jeho strana předloží v Evropském parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry von der Leyenové.
Někteří euroskeptičtí a pravicoví politici ze zahraničí už Meloniové na Twitteru poblahopřáli k vítězství, mezi prvními například i polský premiéra Mateusz Morawiecki. Francouzské pravicové Národní sdružení vedené Marine Le Penovou výsledky označilo za »lekci pokory« Evropské unii. Šéf španělské krajně pravicové strany Vox Santiago Abascal na Twitteru napsal, že »miliony Evropanů vkládají své naděje do Itálie«, která ukázala cestu k »hrdé a svobodné Evropě suverénních národů«.
Předvolební kampaň se vyznačovala absencí žhavého tématu energetické krize a téměř naprostou shodou v otázce Ukrajiny, kdy téměř všichni účastníci voleb potvrdili podporu Kyjevu a odsoudili kroky Ruska. Jediným hlasem opačného směru bylo Hnutí pěti hvězd a jeho lídr Conte, který soustavně vyjadřuje pochybnosti o potřebě posílat další dodávky italských zbraní na Ukrajinu.
(cik)