Zdař bůh! Došlo Stříbro?! aneb 26. setkání hornických měst a obcí

V Kutné Hoře dnes začíná 26. setkání hornických měst a obcí. Pořadatelé očekávají účast 750 zástupců hornických měst a obcí z ČR a Slovenska i zástupců partnerských měst Kutné Hory. Akce potrvá do neděle, program pro veřejnost je připraven hlavně na zítřek.

Oslava řemesla tak typického a tradičního pro Kutnou Horu nabídne zajímavý a pestrý program pro horníky, příznivce hornictví i pro veřejnost. Na zítra je naplánovaný průvod horníků městem, takzvaná hornická paráda. Účastníci vyjdou v 11 hodin 30 minut od chrámu svaté Barbory a půjdou přes Rejskovo a Palackého náměstí do parku pod Vlašským dvorem – Breüerových sadech, kde od 12 hodin 30 minut proběhne slavnostní ceremoniál. Jeho součástí má být představení hornických spolků, stužkování, předání světla svaté Barbory, putovního praporu a vystoupení hornických kapel.

Na Palackého náměstí se navíc budou zítra odpoledne zároveň konat tradiční Svatováclavské slavnosti. Lidová veselice s folkovou, country a moderní hudbou odstartuje po 13 hodině Pískomil se vrací, naváže Orchestr Jaroslava Ježka, hudební žezlo pak převezme Neřež Trio, Malina Brothers, Veper, Aneta & the Soul Uncles, Valua 2 nebo Ilono Csáková. Nebude chybět ani řemeslný trhy a doprovodný program pro dospělé i děti.

Podle starosty Kutné Hory Josefa Viktory na setkání dorazí řada zahraničních účastníků, pozvaní jsou zástupci partnerských měst v Polsku, na Slovensku či v Německu. Z domácích měst se někteří představitelé omluvili a pošlou za sebe náhrady. Například z Příbrami pojedou na setkání jen zástupci hornických spolků.

O uspořádání akce rozhodlo vedení Kutné Hory už v roce 2019, nejbližší volný termín byl až letos. Myšlenka těchto setkání vznikla již v roce 1996 při setkání zástupců Havířské jednoty Altenberg a Rudných dolů Příbram s. p. o. První setkání hornických měst se konalo v roce 1997 v Příbrami. Od té doby se akce uskutečnila například v Sokolově, Ostravě, Mostě či Havířově. Loňského 25. setkání hornických měst v Mostě se zúčastnilo kolem 350 havířů z různých míst České republiky, Slovenska a partnerského saského Marienbergu.

Kutnou Horu ve středověku proslavila těžba stříbra, svého času byla nejdůležitějším městem po Praze. Někdejší královské horní město, jehož historické jádro je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, i jeho důlní památky každoročně navštěvuje velké množství turistů.

(mac, čtk)

FOTO – kutnahora.cz, hornickamesta.kutnahora.cz, destinace.kutnahora.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy