Úřady práce evidovaly ke konci dubna 35 943 zaměstnaných uprchlíků z Ukrajiny s vízem k ochraně. Jejich přijetí ohlásili zaměstnavatelé. ČTK o tom dnes informovali mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková a mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač. Z údajů ministerstva vnitra vyplývá, že vízum k ochraně má asi 198 000 dospělých od 18 do 65 let, práci tak našlo 18 procent z nich.
Ukrajinky a Ukrajinci se speciálním vízem ke strpění a k dočasné ochraně mohou od 21. března v ČR pracovat bez povolení, práci mohou získat volně bez překážek. Zaměstnavatel však musí přijetí cizince úřadu ohlásit, má na to 30 dnů.
»Přestože úřad práce zaměstnavatele opakovaně informuje o tom, že pokud zaměstnají občana Ukrajiny se speciálním pobytovým vízem, musí tento fakt ohlásit, dochází v některých případech k tomu, že se tak nestane. Zaměstnavatelé tak porušují platnou legislativu,« upozornili oba mluvčí. Zaměstnavatel musí úřad informovat i tehdy, pokud cizince přijme nejen jako zaměstnance, ale i na dohodu. Týká se to všech pracovníků ze zahraničí, tedy lidí z EU i ze třetích zemí. Roli nehraje ani druh víza a pracovního povolení, podotkli mluvčí.
Nejvíce zaměstnaných uprchlíků s vízem k dočasné ochraně eviduje úřad práce ke konci dubna v Plzeňském kraji. Firmy a instituce jich tam nahlásily 5885. Ve Středočeském kraji mělo zaměstnání 5278 uprchlíků a v Jihomoravském kraji 3875.
Česko vydalo od začátku války na Ukrajině uprchlíkům téměř 335 200 víz k ochraně, uvedlo dnes ministerstvo vnitra. Podle něj téměř 38 procent víz dostaly děti. Zhruba 73 procent dospělých tvoří ženy. Vízum k ochraně má asi 198 000 dospělých od 18 do 65 let.
Podle generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona se objevují případy, kdy firmy ukrajinské i jiné pracovníky z ciziny nehlásí. Na dodržování pravidel a pracovních podmínek u sil z Ukrajiny se nyní zaměřuje inspekce práce. Při porušování hrozí zaměstnavateli pokuta až 100 000 korun, podotkl generální inspektor Rudolf Hahn.
(čtk)