Údaje čínského ministerstva obchodu ukázaly, že skutečné využití přímých zahraničních investic na čínské pevnině se od ledna do srpna meziročně zvýšilo o 16,4 procenta na 892,74 miliardy jüanů.
V dolarovém vyjádření příliv investic meziročně vzrostl o 20,2 procenta na 138,41 miliardy dolarů. Například odvětví služeb vykázalo nárůst přílivu zahraničního kapitálu o 8,7 procenta, zatímco odvětví špičkových technologií zaznamenalo nárůst o 33,6 procenta.
Za prvních osm měsíců roku se příliv kapitálu z Jižní Koreje, Německa, Japonska a Spojeného království zvýšil o 58,9 procenta, 30,3 procenta, 26,8 procenta a 17,2 procenta.
Náměstkyně čínského ministra obchodu Kuo Tching-tching minulý měsíc na tiskové konferenci řekla, že Čína zavede novou politiku a nová opatření ke stabilizaci toků zahraničních investic.
Země urychlí zavedení revidovaného průmyslového katalogu »podporovaných« zahraničních investic, aby zahrnoval více průmyslových odvětví s vyspělou výrobou, technologickými inovacemi a moderními službami, řekla Kuo.
V loňském roce dosáhlo skutečné využití přímých zahraničních investic v Číně 1,149 bilionu jüanů, což představovalo nárůst o 14,9 procenta oproti předchozímu roku. V dolarovém vyjádření dosáhl příliv investic podle oficiálních statistik 173,48 miliardy amerických dolarů a meziročně se zvýšil o více něž 20,2 procenta.
Od roku 2017 se Čína stala pátý po sobě jdoucí rok druhým největším příjemcem přímých zahraničních investic po Spojených státech. Přímé zahraniční investice hrály významnou roli při podpoře čínského hospodářského růstu a měly také pozitivní vliv na vytváření pracovních míst v Číně.
(pr)