Očkování jako módní trend. Tentokrát proti (des)informacím

Ten pokrok, kde se to zastaví. Totiž ono nejen, že se u nás zvesela bojuje s tím, co elity nazývají desinformacemi, ono se dokonce začíná bojovat s těmi, které ještě nevznikly, nebo jsou zatím zcela upozaděny. Jde se na to samozřejmě vskutku vědecky no a experiment není prováděn pochopitelně na nikom jiném, než zrovna na nás…

Google začátkem týdne spustil v Česku, na Slovensku a v Polsku rozsáhlou kampaň na sociálních sítích. Využívá metodu, která uživatelům ukazuje techniky, se kterými údajně pracují manipulátoři. Jedná se o metodu zvanou prebunking. Ta spočívá v »krátkém vystavení milionů uživatelů sociálních sítí manipulativním sdělením a metodám, které využívají dezinformátoři«.

Celé to prý funguje vlastně jako jakési očkování – buduje »odolnost« a částečně pomáhá proti tomu, aby lidé v budoucnu »škodlivým dezinformacím« uvěřili a dále je šířili. Tento experiment je konkrétně zaměřen na »desinformace« týkající se ukrajinských uprchlíků. Tedy konkrétně na to, že pokud by někomu náhodou měl nějaký uprchlík vadit, či by měl pocit, že Ukrajinci a tamější válka jdou na jeho účet, kampaň ho už nyní upozorní, že to není tek úplně správný názor. A kdyby to v budoucnu někdo říkal, není mu rozhodně radno věřit.

V naší kotlině na projektu spolupracují Demagog a osvětový program Jeden svět na školách. Tedy neziskovka, která za nemalé dotace takzvaně nestranně pátrá, jak jakýkoliv nevhodný výrok od nevhodné osoby označit za lež, a vzdělávací program spadající pod Člověka v tísni, o němž zlí jazykové tvrdí, že je pouze pátou kolonou globalizace. To myslím mluví samo o sobě o úrovni a zacílení kampaně.

Jak ale ono geniální očkovací video vypadá (jsou dvě, ale žaludek jednoho člověka stačí maximálně na jedno)? Snad ani nemá cenu ho příliš popisovat, ostatně prohlédnout si je případně můžete ZDE. Shrneme-li to ale, na videu je postpubertální muž, který čte zprávy o tom, čeho všeho se musíme vzdát kvůli Ukrajincům… bla bla bla… aby se ve výsledku od »moudřejší« kamarádky dozvěděl, že to, že nemá byt, není vina Ukrajinců, ale ve skutečnosti pouze jeho…

Celkově se to snad ani nedá označit jiným slovem, než blbé, možná tak ještě amatérské a to natolik, že by ho snad nebral vážně ani student genderových studií. A je až s podivem, že něco podobného obhajuje i univerzita v Cambridgi. Asi jsou holt na tom Západě opravdu mnohem dál, než my, obávám se ale, že na naše zaostalé vidlácké palice toto video až takový vliv mít nebude. Nebo že by?

Podle průzkumu veřejného mínění z kraje týdne například Slováci ve velké většině vnímají Ukrajince ve své zemi negativně, 60 % je pak vnímá přímo jako přítěž. Většina Slováků si pak dokonce přeje, aby Rusko porazilo Ukrajinu a byl už konečně pokoj. Přesněji – 52 % respondentů se vyslovilo pro Rusko, 18 % bylo nerozhodnutých a pouze 30 % se vyslovilo pro Ukrajinu. Co se týče uprchlíků, obdobně dopadl dnes zveřejněný průzkum v Polsku. Podle něj se počet lidí s negativním postojem k Ukrajincům od posledního měření veřejného mínění dokonce zpětinásobil.

Tyto výzkumy pochopitelně vznikaly dávno před tím, než byla »očkovací« kampaň spuštěna, ale i tak by to byl hezký vtip, kdyby tyto nálady byly jejím důsledkem. Každopádně si nyní musíme počkat na průzkumy, které vyjdou třeba za měsíc, abychom zjistili, jak se ona »vakcinace« zdařila. Moc bych jí teda ale nefandil…

Jinak ono propagační video má v době, kdy tento článek píšu, necelých 200 tisíc zobrazení, přičemž sedmdesáti (!) lidem se to »líbilo« (to může být zhruba tak počet autorů a jejich kamarádů). Možnost »nelíbí se« jaksi není vůbec na skladě a video nelze ani komentovat. Jakoby si autoři blbost svého dílka velmi jasně uvědomovali. A předem se snažili vyhnout kritickým ohlasům.

PS.: V současné době sháním pro rodinu větší byt, a situaci na trhu i s ohledem na Ukrajince tak velice dobře znám. Takovéto video mi pak může pouze ukázat na toho, kdo je tu ten skutečný demagog a desinformátor.

Tomáš Cinka

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Bývalý zástupce šéfredaktora zkrachovalých bolševických HaNo se snaží vypadat světácky a nad věcí. K tomu má zřejmě přispět i kalný pohled nad kdo ví kolikátou sklenicí piva. Škoda, že ve své obhajobě dezinformací zapomněl nebo spíš neví, že dezinformace se píší se „z“ a ne s „s“. Autor roní krokodýlí slzy nad faktem, že pod údajným propagačním videem není tlačítko „nelíbí“. No pod jeho výtvorem také není, tak nevím, proč se diví, že není jinde. V HaNo bylo kdysi počítadlo shlédnutí. To zde na rozdíl od propagačního videa také není. Autor asi také ví, proč.

    • ale, ale – poučovat zas a znova? A co jsou to dublety víte? Kdyžtak si to najděte na webu, třeba na prirucka.ujc.cas.cz píšou:
      „Dublety
      Základní pravopisná podoba je se z (typ muzeum –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ museum)
      Ve slovech zdomácnělých, kde se původní s vždy v češtině vyslovuje jako [z], se podoby se z považují za základní, tedy stylově neutrální. Lze je užít ve všech typech textů. Podoby se s mohou být považovány za základní v úzce odborných textech (např. chemických), v ostatních typech textů je jejich užití též náležité, ale stylově příznakové, například:
      A: analýza –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ analysa, azyl –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ asyl
      B: báze –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ base, bazilika –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ basilika, buržoazie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ buržoasie
      C: celulóza –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ celulosa, cizelér –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ciselér
      D: dezaktivace –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ desaktivace, dezerce –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ deserce, dezert –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ desert, dezideratum –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ desideratum, deziluze –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ desiluse, dezinfekce –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ desinfekce, dezinformace –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ desinformace…“
      Takže chápu-li to správně, není povinné psát z 🙂
      Z

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy