Sedmnáctiletá Lucie Havlíčková může stejně jako na Roland Garros v Paříži (na snímku) získat double mezi juniorkami. Poté, co vyřadila v semifinále dvouhry Rusku Dianu Šnajderovou ve dvou setech, si se stejnou hráčkou vybojovala deblové finále. Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková si na US Open zahrají ve čtyřhře o titul. O titul se dnes utkají dvojnásobná vítězka Roland Garros Iga Šwiateková a letošní finalistka Wimbledonu Uns Džábirová. Nor Casper Ruud se Španělem Carlosem Alcarazem se utkají ve finále US Open o první grandslamový titul i post světové jedničky.
»Je to skvělý pocit, jsem ráda, že jsem to zvládla. Nebyl to pro mě lehký zápas. Je neuvěřitelné, že jsem znovu ve finále, a teď už chybí jen ten poslední krůček, který je samozřejmě strašně těžký. Ale je to blízko,« řekla Havlíčková Radiožurnálu.
V singlu je na grandslamu v New Yorku turnajovou dvojkou, se Šnajderovou tvoří nejvýše nasazený pár. V semifinále přehrály turnajové trojky Liv Hovdeovou z USA a Taylah Prestonovou z Austrálie 6:1 a 7:6.
»Diana je velmi kvalitní hráčka. Před rokem a půl jsem hrozně dostala, když jsem s ní hrála. Jsme spolu v pohodě, rozumíme si na kurtu. První zápas jsme celý prosmály a pomalu jsme si ani nevšimly, že jsme na kurtu,« dodala česká tenistka, jež po úspěšném grandslamu v Paříži Wimbledon vynechala.
Finále juniorské dvouhry mezi Havlíčkovou a Alexandrou Ealaovou z Filipín je na programu od 18.00 SELČ, deblové zhruba o tři hodiny později. V něm po boku Šnajderové bude čelit německé dvojici Carolina Kuhlová, Ella Seidelová.
Na pařížském grandslamu v červnu triumfovala Havlíčková ve čtyřhře s jinou českou tenistkou Sárou Bejlek.
První Polka nebo »Ministryně štěstí«
Zatímco světová jednička Šwiateková může být první polskou šampionkou na betonových dvorcích v New Yorku, »Ministryně štěstí«, jak přezdívají Džábirové fanoušci v Tunisku, má druhou šanci stát se první grandslamovou vítězkou ze severní Afriky a arabských zemí. Finále začne na stadionu Arthura Ashe ve 22.00 SELČ.
Jednadvacetiletá Šwiateková zažívá nejvydařenější US Open v kariéře, dosud nejdále se dostala vloni do osmifinále. Ve finále grandslamu je potřetí, do rozhodujícího boje o titul ale postoupila jen na antukovém French Open. O sedm let starší Džábirová zaútočí na titul dva měsíce poté, co prohrála finále Wimbledonu s kazašskou tenistkou Jelenou Rybakinovou.
Vítězka dvouhry získá 2,6 milionu dolarů (asi 64,2 milionu korun), poražená finalistka si přijde na polovinu.
Uvidíme nejmladší světovou jedničkou v historii?
Ruud porazil Karena Chačanova z Ruska 7:6, 6:2, 5:7, 6:2 a zahraje si po Roland Garros druhé letošní finále grandslamu. Devatenáctiletý Alcaraz zdolal domácího Američana Francese Tiafoea 6:7, 6:3, 6:1, 6:7 a 6:3, o grandslamový titul zabojuje poprvé.
»Čeká nás pravděpodobně největší zápas v našich kariérách. Vždycky se snažíte využít příležitosti, které se vám naskytnou, a já jsem to (v semifinále) zvládl,« řekl Ruud v rozhovoru na kurtu.
Třiadvacetiletý Ruud, jenž byl před turnajem sedmý v žebříčku, je prvním norským tenistou v historii, který si zahraje na betonových kurtech ve Flushing Meadows finále. V něm letos byl už na Roland Garros, kde marně čelil tamnímu králi Rafaelu Nadalovi.
Na US Open proti Chačanovovi, čtvrtfinálovému přemožiteli Nicka Kyrgiose, zaznamenal 52 vítězných míčů a udělal 34 nevynucených chyb. Šestadvacetiletému Rusovi nepomohlo 15 es.
Ruud přišel v prvním setu dvakrát o servis, ve zkrácené hře si ale vypracoval vedení 6:3. Třetí setbol využil po maratonské výměně, kdy míček přeletěl pětapadesátkrát přes síť. Psychicky posílený Nor uspěl i ve druhé sadě, kterou získal díky dvěma brejkům za 33 minut.
Ve třetím setu však přestal Chačanov chybovat a po využitém brejkbolu za stavu 6:5 si vynutil pokračování. Ruuda to ale nerozhodilo, ve čtvrté sadě prolomil dvakrát servis a po více než třech hodinách slavil postup. »Snažil jsem se nedat najevo, jak jsem unavený. Tenis je také psychologická hra a jakýkoliv malý detail vám pomůže vyhrát,« uvedl Ruud.
Teprve devatenáctiletý Alcaraz, světová čtyřka, porazil Tiafoea za čtyři hodiny a 19 minut. Úspěšně odehrál třetí pětisetový zápas za sebou a v pěti dnech. Pokud ve finále uspěje, bude nejmladší světovou jedničkou v historii. Překonal by rekord Australana Lleytona Hewitta, jenž se stal lídrem žebříčku ve 20 letech, osmi měsících a 23 dnech.
»Oba jsme byli v semifinále grandslamu a v takovou chvíli musíte bojovat do posledního míčku. Nezáleží na tom, jestli hrajeme pět, nebo šest hodin, je potřeba tam nechat vše. Taky Frances se vydal ze všech sil. Postup je úžasný,« prohlásil Alcaraz.
Talentovaný Španěl přišel v semifinále navzdory čtyřem odvráceným setbolům o první sadu v tie-breaku. V dalších dvou byl ale při podání stoprocentní a díky čtyřem brejkům vývoj otočil. Ve čtvrtém setu měl za stavu 5:4 mečbol, Tiafoe ho odvrátil a po zisku další zkrácené hry si vynutil rozuzlení. Třikrát však přišel o servis a Alcaraz využil třetí mečbol v setu a čtvrtý celkově.
Španěl zahrál 59 vítězných míčů. Tiafoe o osm méně, a přestože zaznamenal 15 es, doplatil na 52 nevynucených chyb. »Tohle fakt bolí. Carlos ale hrál příliš dobře. Je to ďábelský hráč a vyhraje hodně grandslamů. Jsem rád, že jsem s ním mohl potkat na tak velké scéně. Je mi to líto, ale určitě se vrátím a jednou to vyhraju,« řekl Tiafoe.
Tenisový turnaj US Open (dotace 60 milionů dolarů):
MUŽI:
Dvouhra – semifinále:
Alcaraz (3-Šp.) – Tiafoe (22-USA) 6:7 (6:8), 6:3, 6:1, 6:7 (5:7), 6:3; Ruud (5-Nor.) – Chačanov (27-Rus.) 7:6 (7:5), 6:2, 5:7, 6:2.
ŽENY:
Dvouhra – semifinále:
Šwiateková (1-Pol.) – Sabalenová (6-Běl.) 3:6, 6:1, 6:4, Džábirová (5-Tun.) – Garciaová (17-Fr.) 6:1, 6:3.
Čtyřhra – semifinále:
Krejčíková, Siniaková (3-ČR) – Melicharová-Martinezová, Perezová (10-USA/Austr.) 6:3, 6:7 (4:7), 6:3, Townsendová, McNallyová (USA) – Sandersová, Dolehideová (12-Austr./USA) 1:6, 6:3, 6:3.
Juniorky:
Čtyřhra – semifinále:
Havlíčková, Šnajderová (1-ČR/Rus.) – Hovdeová, Prestonová (3-USA/Austr.) 6:1, 7:6 (7:1).
SMÍŠENÁ ČTYŘHRA:
semifinále:
Sandersová, Peers (4-Austr.) – Blumberg, McNallyová (USA) 6:2, 6:7 (5:7), 10:8, Flipkensová, Roger-Vasselin (Belg./Fr.) – Čang Šuaj, Pavič (2-Čína/Chorv.) 6:4, 5:7, 10:6.
(zmk)