Zatímco se Evropa trápí nedostatkem plynu, vypočítavost Spojených států je opět v pohybu

Na začátku roku 2022 tvořil 25 procent energie EU zemní plyn, z čehož 50 procent pocházelo z Ruska, a nyní Rusko představuje pouze devět procent dovozu zemního plynu do Evropy. Francouzský prezident Emmanuel Macron už 5. září vyzval Francouze k úspoře energie, včetně snížení teploty klimatizace, snížení teploty vnitřního vytápění na 19 stupňů v zimě a tak dále.

V současné době jsou evropské země znepokojeny nedostatkem plynu, ale větší dilema je stále před nimi: Rusko nedávno uvedlo, že kvůli vícenásobným poruchám plynovod Nord Stream 1 zcela zastaví přepravu plynu až do vyřešení poruch. Předtím byla přeprava plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropy mnohokrát omezena. Vzhledem k tomu, že tento plynovod představoval v loňském roce 40 procent ruského vývozu zemního plynu do Evropy, lze si představit, co bude pro Evropu znamenat jeho úplné odstavení.

Druhou stránkou nedostatku plynu je prudce rostoucí cena energie. V minulém srpnu vzrostly ceny energií v eurozóně až o 38,3 procenta, a staly se tak hlavním faktorem, který zvyšoval inflaci. V tomto měsíci míra inflace v eurozóně dosáhla 9,1 procenta. Britská média uvedla, že tyto údaje jsou nejvyšší od zavedení eura.

Němci se dokonce zásobují palivovým dřívím, aby přežili chladnou zimu staromódním způsobem topením dřevem. Lidé v Česku, Francii a dalších zemích už vyšli do ulic protestovat a požadovali, aby vláda zrušila sankce vůči Rusku a zlepšila živobytí lidí.

The Economist nedávno zveřejnil článek, že prudce rostoucí ceny energií a elektřiny zhorší rozsah evropské hospodářské recese. Mnoho analytiků se domnívá, že tato energetická krize spustila řadu řetězových reakcí: Evropa potřebuje nejen čas a obrovské náklady na změnu současné energetické struktury, ale mohou následovat i sociální nepokoje.

Energetická krize, která sužuje Evropu, je z velké části důsledkem toho, že Evropa následovala několik kol amerických sankcí vůči Rusku. Ale poté, co USA letos v březnu vydaly energetický zákaz pro Rusko, nastavily domácím společnostem »nárazníkové období« na nákup ruské ropy ve velkém. Podle zpráv médií od vypuknutí rusko-ukrajinské krize Spojené státy nepřetržitě dovážejí hlavní ruské suroviny, včetně ropy. Na druhou stranu, aby uklidnily evropské spojence, Spojené státy se zavázaly zaplnit pro ně mezeru v zásobování energií. To ale není charita, ale byznys.

Podle amerického webu Business Insider mohou americké společnosti vydělat v průměru více než 100 milionů dolarů zisku na loď s nákladem zkapalněného zemního plynu směřující do Evropy. Některá evropská média komentovala, že Spojené státy předstírají, že jsou zachránci, zatímco vydělávají obrovské zisky z prodeje zemního plynu do evropských zemí. S blížícími se volbami v polovině období začala americká vláda teatrálním způsobem omezovat vývoz energie, aby omezila inflaci a naklonila si veřejné mínění. Pokud jde o to, co si myslí Evropané, to je Americe úplně jedno.

(pr)

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

  1. Země Evropské unie by se musely vrátit k tomu,že se bude obchodovat na úrovni komparativních výhod, že se budou hledat nejvhodnější dodavatelé různých surovin a hledat se takové ceny, které by byly rovnovážné.

  2. Za ohrozeni miru a klidu ve svete stoji USA a NATO. Vemte si to, ze Amerika valci neustale, v Africe, v Asii, dneska uz v Evrope, na Ukrajine, jde o valku Ameriky a NATO proti Rusku. Meli bychom si uvedomit, kdo nas zene do valky a do velmi slozite situace, kdy nam dochazi ke zbidacovani rodin…

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy