Pražský magistrát dokončil rekonstrukci barokního Clam-Gallasova paláce na Mariánském náměstí. Trvala od roku 2018 a vyšla zhruba na 569 milionů korun s DPH. Obnovenou památku včera otevřeli zástupci města. Veřejnosti se palác poprvé otevře 28. října a v příštím roce dostane prostory k dispozici Muzeum města Prahy (MMP), které tam zřídí expozice věnované barokní Praze. V přízemí paláce plánuje město restauraci nebo obchody.
Podle odborníků jde o jeden z nejlépe dochovaných šlechtických městských paláců na světě. Nynější vrcholně barokní podobu paláce vytvořil v letech 1714 až 1718 stavitel Tomáš Haffenecker podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu pro hraběte Jana Václava Gallase. Od druhé světové války tam sídlil Archiv hlavního města Prahy, který se od roku 2017 postupně přestěhoval do nové budovy na Chodovci.
Rekonstrukce začala zhruba před čtyřmi lety, přípravy na ni už v roce 2010. »Tento palác ztělesňuje období baroka a Praha je po celém světě vnímána jako jedna z nejlepších destinací, kam jet za barokními památkami,« řekl dnes radní hlavního města Jan Chabr. Dodal, že magistrát v nejbližší době vypíše výběrová řízení na pronájem restaurace, kavárny a tří dalších prostor, kde mohou být například obchody nebo galerie.
Podle architekta Petra Malinského, který se svým studiem ARPEMA rekonstrukci navrhl, archeologové objevili zajímavá sklepení z původních gotických staveb, které později palác nahradil. Restaurátoři také obnovili zamalované barokní fresky u hlavního schodiště.
Zajímavý objev se podle architekta týkal fasády, která byla v originální úpravě natřena šedou barvou, čemuž odpovídá i podoba zrekonstruovaného paláce. To se týká také soch titánů, které byly dlouhou dobu odkryté na pískovec. »Ukázalo se ale, že nikdy nebyl úmysl, ten kámen prezentovat, všude v záhybech se našly zbytky původní barvy,« vysvětlil architekt. Doplnil, že v této otázce bylo složité přesvědčit památkáře, kteří ale nálezy nakonec uznali. Budova tak podle architekta vypadá zvnějšku tak, jak vypadala na počátku 18. století.
V paláci se budou konat společenské akce, největší část prostor pak připadne MMP. První prohlídkový den pro veřejnost bude 28. září. Od 17. října do 17. listopadu se bude na Mariánském náměstí konat výstava s názvem Clam-Gallasovský palác v Praze a od 20. října do 30. ledna
příštího roku bude přímo v paláci k vidění expozice věnovaná pozdně baroknímu hudebnímu skladateli Josefu Myslivečkovi.
První výstava pod vedením MMP pak ponese titul Od korunovace 1723 ke korunovaci 1743 a uskuteční se od 28. března příštího roku do 29. ledna roku 2024. Mezitím by v červnu měly být ve druhém patře paláce spuštěny stálé prohlídky interiérů s dobovým vybavením. Expozici věnovanou barokní Praze plánuje muzeum otevřít v polovině roku 2024, bude zahrnovat řadu exponátů ze sbírek MMP.
(mac, čtk)
FOTO – ČTK/Kateřina Šulová