Ano, jsou slavní, i když nikdy doopravdy neexistovali. Vznikli jako výplod fantazie úspěšných spisovatelů, ale většinou si získali takovou slávu, že je každý zná jménem, zatímco jejich literární stvořitele málokdo. Ano, jsou to oni: nejslavnější detektivové světa, kteří dokážou vyřešit i případy těch nejúkladnějších vražd s grácií sobě vlastní.
Sherlock Holmes
Charakteristika: Představovat Sherlocka Holmese je takřka nošením dříví do lesa. Zná ho každý – i ten, kdo s opovržením tvrdí, že detektivky zásadně nečte. Když se v běžném životě objeví nějaká nerozluštitelná záhada, rádi tvrdíme, že s něčím takovým by si neporadil ani Sherlock Holmes. A jeho jméno dnes nesou zabezpečovací systémy automobilů. Zkrátka máme co do činění s nejslavnějším detektivem světa, jehož štíhlá figura s ostře řezaným profilem, vysokým čelem, neodmyslitelnou cestovní čapkou, havelokem a lulkou v ústech je symbolem detektivek už po celá desetiletí.
Typický výrok: »Můj kolega doktor Watson by vám mohl říci, jak velice jsme právě zaměstnáni.«
Literární rodič: Arthur Conan Doyle (1859 – 1930)
Parťák: Holmesův velký životopisec a autor povídek pracoval ve válce v Afghánistánu jako vojenský lékař, byl však nucen se kvůli zranění během bitvy u Maiwandu vrátit zpět do Británie. Tam se potkává se Sherlockem Holmesem a spolu si pronajmou byt, kde začíná většina jejich dobrodružství. Asi netřeba dodávat, že Watson je pro Holmese služebníkem neocenitelným, i když mnohem méně chápavým.
Nejslavnější případy: Pes baskervillský, Případ od Victoriiných vodopádů, Znamení čtyř
Nejznámější televizní představitel: Zřejmě Jeremy Brett; Sherlocka ale hrál i slavný americký herec Christopher Lee, který proslul i jako čaroděj Saruman v Pánovi prstenů.
Zajímavost: O Sherlocku Holmesovi byla vytvořena hojná literatura, ne tak ovšem o jeho duchovním otci – Arthuru Conanu Doylovi. Toho natolik štvalo, že by měl být navždy zapsán jako autor pouhých detektivek (třebaže nejúspěšnějších), že v roce 1893 svého hrdinu nechal zemřít. Teprve záplava protestů čtenářů ho přiměla, aby Sherlocka opět vzkřísil (r. 1903).
Hercule Poirot
Charakteristika: Jde pravděpodobně o druhého nejslavnějšího detektiva světa. Je chytrý a k vyřešení případů mu pomáhá psychologie a především jeho šedé buňky mozkové. Nosí vojensky navoskovaný knír, a ačkoli měří pouze metr šedesát a má značnou nadváhu i vejčitou hlavu, kterou naklání trochu ke straně, celkově působí jako uhlazený člověk. Upravenost je doslova jeho vášní a sebemenší nedbalost v oblečení někoho jiného představuje pro tohoto mužíčka utrpení. A ještě více háklivý je na to, když někdo tvrdí, že pochází z Francie, ačkoli je Belgičan.
Typický výrok: »Skutečná práce probíhá tam uvnitř, v malých šedých buňkách. Nikdy nezapomínejte na malé šedé buňky, mon ami.«
Literární rodič: Agatha Christie (1890 – 1976)
Parťák: Stejně jako měl Holmes po ruce doktora Watsona, kterému to zapalovalo poněkud pomaleji, Poirotovi je k ruce prostoduchý kapitán Hastings. Agatha Christie několikrát sama přiznala, že případy Sherlocka Holmese jí byly inspirací pro stvoření postavy kapitána Hastingse.
Nejslavnější případy: Vražda v Orient-expresu, Záhada na zámku Styles, Smrt na Nilu
Nejznámější televizní představitel: Nejslavnějším představitelem je David Suchet. V sérii s jeho předchůdcem Peterem Ustinoffem přitom Suchet paradoxně hrával pošetilého inspektora Jeppa.
Zajímavost: Proč je vlastně Hercule Poirot Belgičan? Agatha Christie vzpomínala, že v její době působili tak trochu jako outsideři, neboť nebyli ani takoví intelektuálové jako Francouzi, ani tak zdatní a mazaní obchodníci jako Holanďané. Byli svým způsobem exotičtí, což spisovatelce vyhovovalo.
Jane Marplová
Charakteristika: Stará panna z typického anglického městečka St. Mary Mead není na rozdíl od Hercula Poirota tak scestovalá. Naopak. Sotva kdy vytáhne paty ze svého domova – cesta do Londýna je pro ni ažaž. Přesto dokáže řešit spletité záhady světa ze svého křesla s pletenými dráty na rukou. Stařenka s bystrýma modrýma očima to dokáže proto, že se jí vždy vybaví nějaká analogie či precedens v jejím maličkém světě, odlehlé anglické vesnici, kterou zná jako své boty.
Typický výrok: »Mně se vždycky zdá, že na světě je vlastně všechno stejné.«
Literární rodič: Agatha Christie (1890 – 1976)
Parťák: Slečně Marplové pomáhal ve třech případech vrchní inspektor Dermot Eric Craddock, synovec a kmotřenec Sira Henry Clitheringa, bývalého komisaře Scotland Yardu, v ostatních příbězích vytvořila Agatha Christie pro slečnu Jane celou řadu jiných detektivů a pomocníků.
Nejslavnější případy: Zapomenutá vražda, Mrtvá v knihovně, To je vražda, řekla
Nejznámější televizní představitelka: Geraldine McEwan
Zajímavost: K vytvoření postavy Jane Marplové, která prý byla neuvěřitelně podobná spisovatelčině babičce, sáhla Agatha Christie proto, že už ji začal nudit Hercule Poirot. I tak ale co do počtu knih Poirot (česky Pórek) vyhrával nad Marplovou v poměru 3:1.
Adam Dalgliesh
Charakteristika: Dalgliesh je sympatický, mírně rezervovaný, zato však inteligentní superintendant. Na rozdíl od Holmese nehraje na housle, ale skládá básně. V porovnání s nejslavnějším detektivem světa či s Herculem Poirotem nepůsobí ani trochu jako karikatura sebe sama. Je skutečným policistou z povolání, jeho metody odpovídají realitě a na rozdíl od geniálního mozku jiných detektivů, u nichž se vše dozvíme až ve finálním rozuzlení, můžeme sledovat i jeho dílčí myšlenkové pochody.
Typický výrok: »Proč to asi udělala?«
Literární rodič: Phyllis Dorothy Jamesová (1920 – 2014)
Parťák: Inspektor John Massingham nepatří mezi typické pomocníky slavných detektivů, kteří v porovnání s jejich velkými vzory vypadají ze všeho nejvíc jako hlupáci. Dalglisehova pravá ruka má svůj vlastní úsudek, dovede umně zmáčknout podezřelého, ale většinou je vedena špatnou stopou, kterou jeho chytřejší protějšek dříve či později odhalí.
Nejslavnější případy: Zahalte ji tvář, Smrt soudního znalce, Záhady Slavičího domu
Nejznámější televizní představitel: Roy Marsden
Zajímavost: Předtím, než se P. D. Jamesová stala uznávanou autorkou detektivek, byla zaměstnána mimo jiné i jako ředitelka kriminální policie ministerstva vnitra. Přesto sama o sobě říká, že píše v první řadě romány a teprve pak detektivky.
Thomas Barnaby
Charakteristika: Thomas Barnaby je vrchní inspektor ve fiktivním anglickém hrabství Midsomer. Jeho obyvatelé jsou vesměs bohatí a amorální. Žijí v izolovaných komunitách, což předpokládá obrovské množství napětí mezi nimi, které vrcholí většinou větším počtem vražd. Barnaby není vševědoucím detektivem, ale cílevědomým a urputným, což ho dovede k řešení každého, i s sebezapeklitějšího případu. Vždy vystupuje jako typický anglický džentlmen, který se nenechá rozhodit ani urážkami a neochotou okolí. K řešení případu ho často dovede úplná maličkost, mnohdy související s jeho rodinou, kterou vzhledem k návalu služebních povinností zanedbává.
Typický výrok: »Jsem detektiv šéfinspektor Barnaby, kriminálka Causton, a tohle je seržant Troy, pane.«
Literární rodič: Caroline Graham (nar. 1931)
Parťák: Při Barnabyho snažení mu pomáhají jeho podřízení seržant Gavin Troy (Daniel Casey, 1997-2003), seržant Dan Scott (John Hopkins, 2004-05) a detektiv konstábl Ben Jones (Jason Hughes, od 2005). Nejpopulárnější, i když zároveň paradoxně i nejméně důvtipný z celé trojice je Troy. Ale pozor, Nettles před deseti lety se seriálem skončil a v ústřední roli vyšetřujícího kriminalisty ho vystřídal Neil Dudgeon alias John Barnaby!
Nejslavnější případy: Zvoní ti umíráček, Mrtvola ve studni, Tajemné kruhy v obilí
Nejznámější televizní představitel: John Nettles
Zajímavost: Seriál byl původně vytvořen jen pro Spojené království, ale získal si takového věhlasu, že jeho natáčení probíhá dodnes. Ladislav Frej, který v češtině Barnabyho dabuje, tvrdí, jak už si herci dělají legraci z toho, že v Midsomeru nemohl po tolika vraždách zůstat ani živáček.
Jessica Fletcherová
Charakteristika: Slavná spisovatelka v letech má neuvěřitelné štěstí, že se připlete u každé vraždy. Bývalá policistka Jessica řeší každý kriminální případ s humorem, s nímž se umí postavit jakékoli situaci a její brilantní úsudek vždy překvapí. Bývá totiž o krok napřed před ostatními a hlavně má všude dobré známé, kteří jí umějí pomoci. Ne nadarmo se o ní říká, že je to Sherlock Holmes v sukni.
Typický výrok: »Hmm, to je ale zajímavé…«
Literární (televizní) rodič: Peter S. Fischer
Nejslavnější případy: Vražda Sherlocka Holmese, Cestou na jihozápad, Konečně na svobodě
Nejznámější televizní představitelka: Angela Lansbury
Zajímavost: Anglická herečka Angela Lansburyová, které u nás nikdo neřekne jinak než »Jessica Fletcher«, si zahrála i jinou slavnou dámu, která dokáže vyřešit každý případ – v roce 1980 ztvárnila Jane Marplovou v krimi Rozbité zrcadlo.
Perry Mason
Charakteristika: Perry Mason je advokát, který v každé knize zastupuje lidi, kteří byli obviněni z vraždy a jejichž proces se zdá být předem ztracený. Buduje svůj případ na jedné, nepatrné a často kuriózní stopě, přičemž celý případ je vystupňován tak, že vrcholí teprve dramatickém boji obhajoby s prokurátorem před porotou.
Typický výrok: »Obhajoba je přítomna.«
Literární rodič: Erle Stanley Gardner (1889 – 1970).
Parťák: V každé detektivce s Perry Masonem se vyskytuje i jeho sekretářka Della Streetová a soukromý detektiv Paul Drake.
Nejslavnější případy: Ďábelský advokát, Perry Mason a paličatá slečna, Případ domovníkovy kočky
Nejznámější televizní představitel: Raymond Burr
Marcela Špičková
FOTO – ceskatelevize.cz, wikipedia, iprima, decider.com a archiv