Cizinci, kteří se zamilují do Palestince, se musí hlásit izraelským úřadům, jinak budou vyhoštěni

Cizinci, kteří se na okupovaném Západním břehu v Izraeli chystají žít ve vztahu s Palestincem, budou muset o svém soužití informovat izraelské úřady. Pokud tak v dané lhůtě neučiní, musejí Izrael opustit. Stanoví to nová pravidla, která v Izraeli začnou platit v pondělí a která podle serveru The Times of Israel ztíží i cesty studentům, například v rámci unijního programu Erasmus, či humanitárním pracovníkům.

Nová pravidla, jejichž platnost byla dvakrát odložena kvůli soudním stížnostem, platí pro palestinský Západní břeh Jordánu. Netýkají se ale cizinců, kteří jedou do tamních izraelských osad, které mezinárodní společenství přitom většinou považuje za nelegální.

Pravidla vytvořilo oddělení izraelského ministerstva obrany COGAT, jemuž budou muset rovněž cizinci hlásit písemně do 30 dnů, pokud »se zamilují« po příjezdu na Západní břeh. Oznámit musejí, že se chystají zasnoubit, oženit či začít společné soužití. Pokud to neohlásí do 90 dnů, skončí jim povolení k pobytu v Izraeli a budou muset zemi okamžitě opustit.

Držitelé zahraničních pasů, včetně Palestinců žijících v zahraničí, kteří chtějí navštívit Západní břeh s výjimkou osad, už nebudou moci získat vízum po příjezdu na Ben Gurionovo letiště. Budou o něj muset žádat nejméně 45 dní předem.

Pravidla kritizovala mimo jiné izraelská skupina HaMoked, která je napadla i u nejvyššího soudu. Podle ní tak tisíce palestinských rodin přijdou o právo žít společně normální život. Šéfka skupiny HaMoked Jessica Montellová obvinila izraelské úřady, že chtějí těmito pravidly »snížit počet palestinské populace v Izraeli«.

Úřad COGAT agentuře AFP sdělil, že jde o dvouletý pilotní projekt, který má udělat vstupní proces efektivnější.

Nová izraelská pravidla počítají s tím, že na Západní břeh Jordánu bude moci ročně maximálně 100 profesorů a 150 studentů. V roce 2020 získalo díky evropskému programu Erasmus povolení studovat nebo učit na Západním břehu Jordánu 366 lidí. V témže roce díky témuž programu studovalo v Evropě 1800 Izraelců.

Podle kanadského doktora Benjamina Thomsona, který pomáhá zlepšit zdravotnické služby na palestinských územích, nová izraelská pravidla naruší i práci zdravotníků, a zhorší tak život Palestinců.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy