Ministr zdravotnictví veřejně prohlásil, že pokud fakultním nemocnicím nebudou zajištěny dodávky energie, tak nebude ministrem zdravotnictví. Nemocnice totiž stále neví, komu a kolik budou za energie v příštím roce platit. Mezi rokem 2021 a 2022 stouply ceny asi na dvojnásobek a při současných cenách na burze by příští rok mohly být i více než trojnásobné. Problémy se zaplacením energií budou mít nejen příspěvkové organizace ministerstva zdravotnictví, ale také ostatní z více než stovky nemocnic v České republice.
S tím se budou muset vypořádat většinou krajské samosprávy. Ty ale už nyní dotují desítkami a stovkami milionů svá zdravotnická a sociální zařízení. Válek se bije v prsa, že nenechá pacienty a zdravotníky mrznout při vládou navrhovaných 18 stupních, ale žádná řešení sám nenabízí. To požaduje od ministerstva průmyslu a obchodu. Financování rezortu pro změnu ponechal zcela v rukou ministra financí a současné asociální vlády. Vládní koalice tak přehlasovala veto prezidenta, který se oprávněně obával snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče. Silou 104 hlasů prosadila snížení veřejných finančních prostředků do zdravotnictví o 14 miliard korun.
Trochu hořce pobavila kritika tohoto kroku od bývalé ministryně financí Schillerové za ANO, která po celou dobu svého působení odmítala KSČM opakovaně navrhovanou automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce a tím zajištění stabilního a předvídatelného financování systému zdravotnictví.
Jen slabou náplastí je schválení valorizačního mechanismu od roku 2024. Navýšení bude vycházet z nyní snížené měsíční částky a k reálnému nárůstu peněz do zdravotnictví ve skutečnosti nedojde. Stát hradí z rozpočtu pojistné za téměř šest milionu lidí a platby za ně tvoří přibližně čtvrtinu příjmů veřejného zdravotního pojištění. Více než polovina nákladů jde na zdravotní péči v nemocnicích. Současna vláda se stejně jako ty minulé ohání tvrzením, že v současné době jsou zůstatky na účtech zdravotních pojišťoven přes 60 miliard. To jsou ale peníze určené na každodenní úhradu péče za pacienty. Peníze tedy budou ve skutečnosti chybět.
Přesto nekompetentní ministr slibuje dvojnásobné navýšení úhradové vyhlášky a počítá také s kompenzací vícenákladů spojených s covidem. Reálné výdaje kvůli epidemii covidu-19 dosáhly v letech 2021-22 třiceti miliard korun. Zdravotní pojišťovny varují, že dohodnutý nárůst úhrad na příští rok do pěti procent pokryjí již pouze ze svých rezerv a potom už musí dojít ke znatelnému nárůstu peněz do veřejného zdravotního pojištění. Asociace nemocnic zároveň spočítala, že bude pro příští rok třeba minimálně šestiprocentní navýšení pouze na pokrytí inflace a nárůstu cen za energie. Odbory požadují nárůst platů a mezd zdravotnických i nezdravotnických pracovníků o 15 %.
Jednání budou pokračovat v září, ale vzhledem k dosavadnímu postoji asociální pětikoaliční vlády ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Pirátů není příliš šancí na dohodu. Nekompetentní Válek možná svoji funkci opustí, ale problémy s nedostatkem finančních prostředků na zaplacení potřebné zdravotní péče zůstanou. Fialova vláda si tak otevře cestu k tomu, aby mohla sáhnout do kapes pacientů a konečně razantně navýšit jejich spoluúčast. Cíl vytvořit zdravotnictví jen pro bohaté bude konečně naplněn. Nejvyšší čas dát ve volbách a na náměstích této vládě – nejen Válkovi – jasný signál k odchodu.
Soňa Marková