Nejstarší dochovanou původní lanovkou v ČR byla tradiční dvousedačková lanová dráha z Pece pod Sněžkou na Sněžku, která definitivně ukončila provoz před deseti lety, 2. září 2012. Turisty přepravovala více než 63 let v prakticky původním stavu. Za tu dobu ji navštívilo na 20 milionu turistů a na vrchol Sněžky vyvezla více než 7,2 milionu cestujících. Životnost technologie lanové dráhy přitom její výrobce původně odhadoval na 17 let.
Spodní úsek lanovky, který končil na Růžové hoře, byl zprovozněn v lednu 1949, horní úsek začal fungovat v listopadu 1949 a po celé délce se trvale jezdilo od července 1950. Služeb lanovky každoročně využívalo přibližně 200 000 turistů, až na Sněžku vyjela asi polovina z nich.
Původní lanovku vyrobila v licenci švýcarské firmy Von Roll chrudimská Transporta. Horní úsek měřil 1967 metrů, dolní 1560 metrů. Lanovka každou hodinu přepravila 250 lidí a sedačky jezdily rychlostí devět kilometrů za hodinu. Jízda z dolní stanice v Peci pod Sněžkou až na vrchol Sněžky trvala 25 minut, cestující při ní překonali převýšení 704 metrů.
Již v 70. letech se však začala projevovat nedostatečná přepravní kapacita lanovky, v letním období při pěkném počasí se u dolní stanice v Peci tvořily až čtyřhodinové fronty. Vůbec největší návštěvnost zaznamenala lanovka v letech 1972 a 1973, kdy bylo přepraveno více než 250 000 cestujících ročně.
První úvahy o výstavbě nové lanovky tak pocházejí už ze sedmdesátých let. Ale až po složité shodě s orgány ochrany přírody byla vybrána varianta rekonstrukce lanovky v původní trase z Pece na Sněžku a s posunutím dolní stanice k chatě Lesovna. Přípravné práce začaly v roce 1999 a lanovka se začala stavět o dvanáct let později. Nové zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny a doba jízdy na vrchol se zkrátila na 16 minut, kapacita lanovky však zůstala stejná, což byla podmínka ochránců přírody. Nová, kabinová lanovka z Pece pod Sněžkou na Sněžku zahájila provoz 23. prosince 2013.
(mac, čtk)