Proč je pomoc kubánských lékařů v zahraničí trnem v oku Západu?

Agenturním zpravodajstvím proběhlo, že Kuba vyšle téměř 500 lékařů s různými specializacemi do italské Kalábrie, kde je jich nedostatek. Výpomoc je součástí širšího programu, na jehož základě jsou vysíláni zdravotníci z Kuby do zahraničí. Během pandemie nemoci covid-19 působili kubánští lékaři ve 40 zemích, připomněla agentura Reuters.

Konec konců, vysoká kvalita kubánského zdravotnictví je ve světě všeobecně známa, to jen v tuzemském mainstreamu se o ní nic nedozvíme.

»Každý den dostávám mnoho zpráv od občanů Kalábrie, kteří si oprávněně stěžují, že v našich nemocnicích není dostatek lékařů. Všechny regiony se snaží ze všech sil zaměstnat lékaře, ale žádné nenacházejí. V Kalábrii je tento problém ještě závažnější,« cituje kalábrijského prezidenta Roberta Occhiuta server tg24.sky.it.

Zahraniční lékaře se snaží lákat do svých zařízení i další italské regiony. Například Apulie láká lékaře z Albánie. V italském systému totiž odpovídají za organizaci zdravotnictví regiony.

Prvních deset kubánských lékařů dorazí do Kalábrie na začátku září a další budou postupně následovat. Kvůli vládním škrtům se s nedostatkem zdravotnického personálu Kalábrie potýká už od roku 2010, upozornil kubánský zpravodajský portál Cubadebate.

Svou »armádu bílých plášťů« vysílá Kuba na místa katastrof a epidemií po celém světě ve jménu solidarity již dlouho. V posledním desetiletí bojovali proti choleře na Haiti a proti ebole v západní Africe. Mimo jiné tak získávali i bohaté zkušenosti pro svou práci doma.

Konec konců, také v Itálii již kubánští zdravotníci zasahovali. Jejich kontingent působil na severu země od března do května 2020, kdy se tato oblast stala ohniskem koronavirové pandemie. A v živé paměti je, jak to v té době v Itálii vypadalo a jak byla každá odborná pomoc potřebná.

Sdělovací prostředky nicméně v souvislosti s vysláním kubánských zdravotníků do Kalábrie přinesly řadu kritických reakcí a hodnocení.

Podle představitelů italských profesních organizací není jisté, zda mají kubánští lékaři odpovídající kvalifikaci a zda umí dobře italsky. »Bylo by lepší v této době využít všechny prostředky, které máme doma,« trefil hřebíček na hlavičku šéf lékařské organizace FNOMCeO Filippo Anelli. Řešením by podle něj mohlo být oslovit například lékaře v důchodu. Na to ale zareagoval Occhiuto, podle něhož by na pokrytí neobsazených pracovních míst v místních nemocnicích nestačili nejen důchodci, ale ani mladí lékaři, kteří se navíc do chudého regionu nijak nehrnou.

Vysílání lékařů kritizují také Spojené státy, které už více než šest desetiletí všemožně blokují hospodářský rozvoj Kuby. Tamní vláda podle nich lékaře vykořisťuje, protože prý část jejich platu, který dostávají v zahraničí, zadržuje. O ně jim samozřejmě nejde, ale vadí jim, že se na oplátku za tuto pomoc Kuba v posledních letech dostává i k hotovosti v cizí měně, případně získává nedostatkové zboží pro své občany. Avšak o bezplatném lékařském studiu na Kubě a o tom, že účast v těchto »zahraničních misích« je dobrovolná, už se kritici nezmiňují.

Nezdá se vám ale, stejně jako mně, že se z těch zveřejněných a často omílaných kritických reakcí a hodnocení nějak vytrácí samotná podstata. Tedy, proč je v údajně vyspělé »svobodné a demokratické« evropské zemi takový nedostatek lékařů a potažmo zdravotní péče, zatímco »zaostalá totalitní komunistická« země, sužovaná navíc bezprecedentní blokádou a sankcemi USA, má zdravotnictví na špičkové úrovni a může své lékaře vysílat i na výpomoc do zahraničí?

Ivan Cinka

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy