Za návrat rozumu a tepla do domovů pro seniory. Tak zněl název happeningu, který dnes před budovou ministerstva průmyslu a obchodu uspořádala pražská koalice Solidarita v čele s ČSSD. Ta protestuje proti návrhu nové vyhlášky, která necitlivě upravuje zvláštní pravidla pro vytápění a dodávky teplé vody v domovech důchodců a obdobných sociálních zařízeních. Aby vláda přehodnotila své asociální záměry, poslali účastníci setkání ministru Jozefu Síkelovi (za STAN) termofor.
Proti zvažovanému snižování teplot vzduchu i vody v sociálních zařízeních v blížící se topné sezoně již protestují i poskytovatelé sociálních služeb. Vláda při tvorbě vyhlášky vycházela z doporučení Evropské rady o snížení poptávky po plynu o 15 procent, a tomu odpovídajícím úsporám ve všech zemích EU. Sociální demokracie a její pražští koaliční partneři (Zelení, Budoucnost a Idealisté) nezpochybňují nutnost hledat úspory, ale snížení teploty z 24 na 20 stupňů, jak je mj. v plánu Síkelova ministerstva, považuje Solitarita za kritický krok směrem k ohroženým skupinám obyvatel.
»Vláda jedná bezohledně. Žádáme od ní citlivější přístup,« uvedl na happeningu předseda ČSSD Michal Šmarda. »Neprotestujeme proti úsporám, hodláme ale hájit zájmy slabých, starých lidí, nemocných, těch, kteří si například ze zdravotních důvodů nemohou vzít další svetr, jak doporučuje vláda,« uvedl předseda sociální demokracie.
Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka a vedoucí kandidátka koalice Solidarita, uvedla, že snížení teploty v domech pro seniory o čtyři stupně Celsia je pro staré lidi otázkou života a smrti. »Ti lidé jsou křehcí, mívají poruchy termoregulace a zimou trpí i v těch 24 stupních. Nejsem proti šetření, je to potřeba, ale úsporu by měla vláda hledat například u velkých firem, v úřadech, a ne u sociálních služeb a zdravotnických zařízení. Uvědomujeme si, že nás čeká těžká zima, ale odnést to nesmí lidé, kteří mají zvýšené potřeby tepla,« připojila kandidátka na pražskou primátorku.
Dvojka na kandidátní listině Solidarity a nejvýše postavený člen ČSSD Miroslav Dvořák upozornil, že stejné problémy jako senioři mohou mít i opačné věkové skupiny. »Děti v mateřských školkách lezou po zemi a ještě nemají rozvinutou termoregulaci. A vláda i pro ně připravuje drastické snížení teploty,« řekl Dvořák. Vyhláška podle něj byla spíchnuta horkou jehlou a neřídí se ani hygienickými principy. Kdyby například došlo k tomu, že teplá voda bude mít při maximálním ohřevu méně než 50 stupňů, začnou se šířit bakterie Legionella, což bude mít další negativní účinek na zdraví rizikových skupin. Tyto škodlivé bakterii se při teplotě nad 50 °C nemnoží a nad 70 °C hynou.
Podle exministra zahraničí Tomáše Petříčka by si měl kabinet Petra Fialy vzít příklad z jiných zemí. »Sociální demokraté i Zelení spolupracují napříč Evropou a víme tudíž, jak situaci řeší naše partnerská města Berlín, Paříž nebo Hamburk. V první řadě se přestanou osvětlovat památky, uspoří se na veřejném osvětlení, veřejných budovách, ale ne na skupinách lidí, pro které by to mohlo mít fatální důsledky,« uvedl Petříček, který vede kandidátku sociální demokracie a hnutí Budoucnost na Praze 3.
Náprava, nebo cár papíru?
Vyvrcholením dnešního happeningu bylo předání »daru« na ministerstvo průmyslu a obchodu. »Pan ministr si zaslouží dostat něco, co dnes potřebuje starší člověk – termofor pod deku,« představil netradiční »překvapení« Dvořák. Sám ministr Síkela si však pro termofor nepřišel, z rukou Šabatové jej v prostorách ministerstva na Praze 1 převzal ředitel odboru komunikace a tiskový mluvčí Vojtěch Srnka. »Ve chvíli, kdy vyhláška stále ještě neplatí, musíme upozornit na její chyby a doufat, že vláda bude soudná a napraví je. Jinak je to jen cár papíru,« dodal Dvořák.
Šmarda odmítl, že by šlo o účelovou předvolební akci. »My se zastáváme sociálně slabších neustále. Ať už jsou volby, nebo ne. Koneckonců, u nás jsou každý rok. Kdybychom měli čekat s pomocí pro slabší na dobu, až nebudou volby, mohli bychom se ozvat až v roce 2027,« konstatoval Šmarda.
Petr Kojzar
FOTO – autor
Docela dobry napad. Nikdy jsem ČSSD nevolil, ale tohle mě pobavilo i potěšilo zároveň.