Existuje celá řada důvodů, proč se u někoho rozvine problémové hráčství, které může mít více různorodých podob. Na rozdíl od újmy způsobené tělesným onemocněním nebo užíváním návykových látek nemusí být vůbec snadné je rozpoznat.
Na základě důkladné analýzy motivů a chování hráčů rozřadili odborníci příčiny do tří skupin.
1.) Biologické
Sem patří fyziologické a dost možná i genetické předpoklady každého jedince. Hraní bude pro různé lidi zábavné různým způsobem. Pro některé se tento druh zábavy může stát extrémně přitažlivým, takže mu bude jen velmi těžké odolat.
2.) Psychologické
Výzkumy dokazují, že někteří lidé mají tendenci opakovat určité vzorce chování i přesto, že mohou vést k újmě. Pokud však je tato újma vyvážena prospěchem považují to za opodstatněné. Prospěchem v tomto případě může být například uvolnění stresu, zahnání nudy, odvrácení pozornosti od jiných starostí, vyvolání příjemných pocitů. Také se může jednat o způsob, jak se vyrovnat s negativními pocity nebo situacemi.
3.) Sociálně-kulturní
Důležitou roli má také společenská přijatelnost samotného nebezpečného hraní. Ta se v rodinách může předávat z generace na generaci: děti se o hraní loterií a podobných her postavených na náhodě dozvídají od svých rodičů. Děti mohou být rovněž svědky dobré nálady rodičů při výhře a mohou si tak hraní snadno spojit s pocity štěstí.
Jak tedy poznám příznaky?
Spouštěčem problémového hráčství může být stres vyvolaný obtížnou životní situací, ať už jde o problémy v práci, ve vztahu nebo finanční povahy. Svůj podíl na tom však mohou mít také charakterové rysy. Negativně jsou pak ovlivněny následující oblasti:
1.) Emoční a duševní zdraví. Typické jsou projevy úzkosti, deprese, lhaní, duševní labilita, podrážděnost, nadužívání alkoholu nebo jiných návykových látek.
2.) Tělesné zdraví. Příznaky mohou zahrnovat poruchy příjmu potravy, nevolnost, poruchy spánku, bolesti hlavy a související únava očí nebo bolesti zad.
3.) Finanční dopady. Sem patří ztráta zaměstnání, příjmu nebo majetku, neschopnost hradit běžné účty, nárůst zadlužení a v extrémních případech insolvence.
4.) Společenské vztahy. Možnými dopady jsou ztráta důvěryhodnosti, hádky, potíže ve vztazích, odloučení či rozvod, nebo ztráta blízkých přátel.
A jak z toho ven?
Zeptejte se sami sebe: Myslím neustále na hraní? Hledám způsoby, jak si obstarat další peníze, abych mohl hrát? Stalo se mi, že jsem si kvůli hraní půjčil peníze, prodal majetek, nezaplatil účty nebo dokonce zvažoval trestnou činnost? Snažím se vyhrát své prohry zpět, nebo mám snahu hrát, abych se zbavil finančních potíží? Hledám způsoby, jak si obstarat další peníze, abych mohl hrát? Připadá mi obtížné si hraní hlídat, omezit jej nebo s ním přestat? Zanedbávám kvůli hraní rodinu, práci nebo osobní potřeby (včetně stravování a hygieny)? Domnívám se, že s příští velkou výhrou dostanu vše zpět pod kontrolu?
Pokud ve vás odpovědi na uvedené otázky vyvolaly obavy, neváhejte vyhledat pomoc. Čím dříve tak učiníte, tím spíš si dokážete získat kontrolu, zvládnete se vyhnout negativním následkům a naleznete cestu zpět.
Existuje řada organizací, které se poskytováním odborné pomoci zabývají. Pomohou vám porozumět dané situaci a naučí vás nové, dlouhodobě účinné způsoby, jak nalézt skutečné východisko. Organizace je možné kontaktovat i zcela anonymně. Jejich přehled, který v zájmu bezpečného hrají sestavila společnost Fortuna, najdete zde.
(pk)
Souhlasím, že osvěta je nutná, ale tohle je příliš zjednodušeně. Sorry jako.
Mel jsem v rodině jednoho takového patologickeho hráče. Škoda, že v te době nebyla taková osvěta, viz tenhle článek, jako je dneska.