Na Slovensku v době vysoké inflace ubývá lidí, kteří část svých příjmů dokáží ušetřit. Podle červencového průzkumu slovenského statistického úřadu stále více Slováků soudí, že se hospodářská situace v zemi zhoršuje.
Dvě pětiny Slováků, tedy nejvíce obyvatel za poslední rok, uvedly, že žijí od výplaty k výplatě. Na podobnou hodnotu (42 procent) naopak ubylo obyvatel, kteří dokážou ze svých příjmů spořit. Zároveň už tři pětiny dotazovaných neočekávají tvorbu úspor do budoucna.
Více než dvě pětiny ze 1200 respondentů starších 16 let, jejichž výběr odpovídal složení populace, zastávaly názor, že sníží výdaje na větší nákupy, jako například na elektroniku, spotřebiče nebo nábytek. Před rokem to plánovala jen třetina obyvatel.
Meziroční míra inflace na Slovensku v červenci vystoupila na 13,6 procenta. Spotřebitelské ceny v zemi tak rostly nejrychleji za posledních více než 22 let, inflace zrychluje nepřetržitě od loňského února.
Podle zmíněného průzkumu už většina obyvatel Slovenska soudí, že spotřebitelské ceny v zemi se za poslední rok zvýšily výrazně. Téměř devět z deseti Slováků si zároveň myslí, že hospodářská situace v zemi se za poslední rok zhoršila.
(jb, čtk)