Ruská hnojiva a zemědělské produkty musí získat přístup na světové trhy. Pokud nebudou odstraněny překážky, které tomu dosud brání, hrozí globální potravinová krize. Podle agentury Reuters to dnes v Istanbulu uvedl generální tajemník OSN António Guterres.
Země, které na Rusko uvalily sankce, daly podle šéfa OSN jasně najevo, že se tato opatření nevztahují na potraviny a hnojiva. Přesto však sankce měly »mrazivý účinek« na ruský vývoz hnojiv a zemědělských produktů.
»Existuje určitý počet překážek a obtíží, které je třeba překonat v souvislosti s přepravou, (…) pojištěním a (…) financováním,« řekl Guterres na tiskové konferenci spolu s tureckým ministrem obrany Hulusim Akarem. OSN podle Guterrese spolupracuje se Spojenými státy a Evropskou unií, aby tyto překážky byly odstraněny.
»Bez hnojiv v roce 2022 nemusí být v roce 2023 dostatek potravin. Získání většího množství potravin a hnojiv z Ukrajiny a Ruska je nezbytné pro uklidnění trhů (…) a snížení cen pro spotřebitele,« citovala Guterrese agentura AFP.
Generální tajemník dále uvedl, že v rámci dohody o obnovení vývozu ukrajinského obilí z minulého měsíce bylo vyvezeno již více než 650 000 tun obilí a dalších potravin. »Další součástí této dohody je neomezený přístup na světové trhy u ruských potravin a hnojiv, na které se nevztahují sankce,« dodal Guterres po návštěvě společného koordinačního centra, které má dohlížet na plnění dohody.
Před 24. únorem se Rusko a Ukrajina podílely na celosvětovém vývozu pšenice přibližně jednou třetinou. Rusko je také významným vývozcem hnojiv.
(cik, čtk)