Archeologové objevili ve Španělsku obří megalitickou památku

Archeologové objevili na farmě v jižním Španělsku jednu z největších známých megalitických staveb v Evropě, kterou lidé nejspíš využívali stejně jako Stonehenge k pozorování a oslavě slunovratů a rovnodenností. Památka je stará přinejmenším 7000 let a sestává z obřích kamenných kruhů, které tvoří 526 menhirů a různé skupiny dolmenů napsal server ResearchGate.

Podle odborníků z univerzit v Huelvě a Alcalá de Henares prehistoričtí předkové komplex na kopci na levém břehu řeky Guadiana využívali přinejmenším tři tisíciletí. Mimo jiné se v něm našly i kamenné ohrady, které možná sloužily k rituálním účelům nebo jako pohřebiště.

Lokalita na Pyrenejském poloostrově v oblasti Dolní Guadiany s megalitickými lokalitami a sídlišti z období pravěku

Nečekaný objev se podařil na území farmy La Torre-La Janera u hranic s Portugalskem poté, co se její majitelé rozhodli založit avokádové plantáže. Místní úřady kvůli tomu nařídily archeologický průzkum několika menhirů, o jejichž existenci na pozemcích se vědělo a které byly poškozeny už v 70. letech, kdy se na místě začaly sázet eukalyptové stromy a pak v roce 2008 v době vzniku větrné elektrárny.

Menhir zasazený do kamenné plošiny v chráněné oblasti API-2

Archeologové lokalitu zkoumali od ledna 2020 po dobu 18 měsíců, mimo jiné pomocí leteckého snímkování a počítačové analýzy, a výsledky jsou ohromující. Našlo se celkem 526 menhirů, tedy stojících kamenů, a také nástroje a místa, kde se kámen lámal.

Podle dosavadních poznatků byly nejstarší kameny vysekány z místního druhu pískovce s příměsí slídy, živce a křemene a pocházejí ze 6. tisíciletí před naším letopočtem.

»V rámci Pyrenejského poloostrova jde o naprosto jedinečný areál… Činnosti spojené s menhiry a dolmeny mohly po dlouhou dobu sloužit k péči o území předků, k posílení pout v rámci komunity a pro vytvoření paměti daného místa,« napsali archeologové ve studii zveřejněné v periodiku Trabajos de Prehistoria.

Dolmen s lichoběžníkovou komorou se suchou kamennou tumbou (hrobem)

Kameny mají mnoho různých tvarů a velikostí, jsou dlouhé od jednoho do 3,5 metru. Některé jsou nedokončené, což možná napovídá, že jejich tvůrci práci opustili poté, co v kameni našli trhliny nebo jiné kazy. Další jsou sochařsky opracované a našly se vyrovnané do řad či kruhů nebo měly formu dolmenů, tedy jakýchsi mohyl, které nejspíš sloužily jako hrobky nebo místa pro oběti.

Megalitické buňky s plošinovou hrobovou strukturou eliptického terasového ohrazení

Nejstarší kameny jsou v surovém stavu a jsou na nich jen drobné stopy opracování lidskou rukou. Menhiry, které tvořily řady a kruhy a jsou o zhruba o 1000 let mladší, naopak nesou známky leštění a broušení a také složitějšího opracování, které mělo zajistit, že se neskácí, a to včetně podstavců a základů.

Elipsovitá terasová ohrada

»To, že se našly ohrady, základny a megalitické jámy naznačuje, že areál sloužil po dlouhou dobu jako rituální a ceremoniální místo,« uvedli výzkumníci, podle kterých se často kameny ze starších formací užívaly pro stavbu nových.

Dva kamenné kruhy, tak zvané kromlechy (kamenné kruhy podobné těm ve Stonehenge), jsou umístěny na vrcholu kopce s jasnými výhledy na východ, což vedlo vědce k závěru, že mohly mít funkci astronomických hodin nebo kalendáře, který díky poloze Slunce určoval důležitá data. Kameny jsou ve tvaru písmene U, což připomíná další megalitické kruhy známé z Portugalska.

Eliptická zděná plošina

Blízko areálu se našlo i 46 kamenolomů, často s nástroji nebo nedopracovanými kameny. Díky objevům získali archeologové povolení k dalšímu zevrubnějšímu průzkumu, který má trvat pět let.

(mac, čtk)

FOTO – researchgate.net/PNOA-LiDAR CC-BY 4.0/ign.es/José Antonio Linares Catela

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy