Studentka mexické univerzity vymyslela, jak během 15 až 20 vteřin odhalit v alkoholickém nápoji drogu používanou násilníky k omámení žen a dívek v Mexiku. Detektor by podle ní měl mít podobu malé tyčinky s galvanickým článkem, která by tak mohla zabránit znásilňování i smrti mnoha žen, o čemž informovala o tom agentura EFE.
»Už jsme to vyzkoušeli na řadě nápojů, jako je whisky, rum, tequila či vodka,« uvedla Arely Salcedo Huitrónová, která studuje biomedicínské inženýrství na univerzitě v mexickém Querétaru. »Zařízení je malé a přenosné, skládá se ze zlaté fólie a elektrochemického článku, který oxiduje molekulu xylazinu. Je to druh tyče vhodných k zavedení do alkoholického nápoje. Zhruba po 15 až 20 sekundách se rozsvítí kontrolka, pokud detekuje přítomnost xylazinu, přestože byl připraven se slazenými nápoji, perlivými nápoji i alkoholem,« dodala Huitrónová.
Vytvořit detektor omamných látek se rozhodla poté, co její kamarádce na diskotéce někdo dal do pití drogu, aby ji mohl znásilnit. Dívku naštěstí zachránilo včasné zavolání lékaře. V podobných případech se také stává, že dívky zemřou kvůli předávkování drogou podanou tajně v nápoji.
Huitrónová se zprvu zaměřila na odhalení veterinárního sedativa xylazin, které je v Mexiku nejčastěji používané sexuálními agresory. Za cíl si ale stanovila vymyslet multidetektor, který by odhalil i další drogy.
»Xylazin je velmi silné sedativum pro zvířata, má analgetické a uspávací účinky a používá se pro velká zvířata, jako jsou krávy a koně,« vysvětlila Salcedová.
Její projekt byl součástí Fondu na podporu podnikatelské kultury 2022 Fakulty strojní v kategorii Lidská bezpečnost a získal třetí místo ve 12. ročníku soutěže Nové vědeckotechnické talenty Státní rady pro vědu a techniku (Concyteq).
Nyní potrvá ještě asi rok, než se detektor dostane k uživatelkám. »Předpokládám, že finální produkt bude kapesní a cenově dostupný, představujeme si ho jako tyčinku, která se po chemické reakci rozsvítí,« popsala mladá vědkyně, která nyní shání někoho, kdo by ji finančně podpořil a pustil se do výroby jejích detektorů.
Mexiko se potýká dlouhodobě s vlnou násilí, které souvisí z velké části s působením drogových gangů. Loni zaznamenaly tamní úřady na 33 300 vražd, asi deset procent obětí tvořily ženy.
Marcela Špičková