Mezi poražené v posledních třech desetiletích patří bezesporu i učňovské školství. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků je snad ve všech oborech a řada řemesel u nás už téměř vymřela. Nyní se k nim přidává i obor, který v minulosti patřil v Česku k nejprestižnějším – obuvník.
Na zlínské soukromé střední škole Orbis letos skládali zkoušku poslední tři učni v oboru výrobce obuvi. Škola, přestože má akreditaci na další tři roky, se rozhodla obor dál nevyučovat a v posledních letech už ho neotevírala novým zájemcům. Jelikož na žádné jiné škole v zemi se obor nevyučuje, zahájila Česká obuvnická a kožedělná asociace jednání se Zlínským krajem, který by na jiné krajem zřizované škole mohl obor podpořit, řekla ČTK ředitelka asociace Vlasta Mayerová. Pokud by obor zanikl, znamenalo by to zásadní problém pro české obuvnické firmy, které se už nyní potýkají s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců.
Výrobci obuvi mají problémy s obsazením míst dlouhodobě a řada z nich se sama více či méně úspěšně snaží nekvalifikované zájemce zaučit. Mnozí však nevydrží a ti, kteří přijdou z úřadu práce, obvykle do měsíce odcházejí. Pokud by už nebyli ani noví vyučení, situace by se ještě zhoršila.
»První jednání už jsme s krajem měli a budeme pokračovat. Nejlogičtěji se nám jeví, kdyby si akreditaci zařídila Střední průmyslová škola polytechnická ve Zlíně, kde je centrum odborné přípravy a ve škole jsou učební i maturitní obory,« řekla Mayerová.
Škola Orbis podle ní učební obor uzavřela kvůli tomu, že nebyl ekonomicky výhodný a že se škola s novým majitelem postupně profiluje jiným směrem. Již dříve na škole skončily i jiné učební obory. I když každý rok ukončilo obor pouze okolo pěti učňů, pro obuvnictví to byl dostačující počet. Kdo výuční list získal, měl potřebné znalosti a dovednosti k tomu, aby si mohl i sám otevřít živnost a obuv vyrábět.
Pro obuvnický průmysl je naopak dobrá zpráva, že před rokem se začali vzdělávat první studenti bakalářského studia na Univerzitě Tomáše Bati a chystá se i rozšíření oboru do magisterského studia. Podle Mayerové však tito lidé nepůjdou do výroby, obor
ale díky získanému vzdělání mohou obuv navrhovat nebo zastávat ve firmách vyšší posty. Studenti získají znalosti například také pro to, aby mohli navrhovat ortopedickou obuv. »Univerzita je navíc velmi dobře vybavena například skenery, plotry a dalšími pomůckami,« řekla Mayerová.
Některé firmy by v současné době rády rozšířily výrobu, ale nedostatek zaměstnanců je velkou překážkou. Těžko se jim přitom konkuruje na trhu práce i proto, že nabízejí nižší mzdy než například firmy ve strojírenství.
(ici, čtk)