Válka jako byznys Spojených států – díl 1.

Na Ukrajinu nadále proudí zbraně vyrobené v USA. Zbraně jako vysoce mobilní dělostřelecký raketový systém HIMARS, protitankové zbraně Javelin a krátká děla Howitzer, které lze všechny nalézt na bojišti na Ukrajině, vyrábí americké zbrojařské společnosti od začátku rusko-ukrajinského konfliktu v únoru. Poradce Bidenovy administrativy pro národní bezpečnost řekl, že USA »pracují nepřetržitě«, aby posílaly zbraně na Ukrajinu.

Na Ukrajinu nadále proudí zbraně vyrobené v USA

V USA je pět největších zbrojařských společností na světě – Lockheed Martin, Raytheon, Boeing, Northrop Grumman a General Dynamics. V roce 2021 byly USA také domovem poloviny ze sta největších světových výrobců zbraní.

USA jsou domovem pěti největších zbrojařských společností na světě

Mezinárodní ústav pro výzkum míru ve Stockholmu ve Švédsku uvedl, že USA byly také výrazně největším vývozcem zbraní. Od roku 2017 do roku 2021 tvořily 39 procent hlavních dodávek zbraní po celém světě.

USA byly v letech 2017-2021 největším světovým vývozcem zbraní

Od začátku konfliktu na Ukrajině tito výrobci zbraní vydělávají více peněz. Ceny akcií společností Northrop Grumman a General Dynamics se začátkem února také zvýšily.

Ceny akcií amerických zbrojařských společností od vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu rostou

V lednu před vypuknutím rusko-ukrajinského konfliktu generální ředitel společnosti Raytheon Gregory Hayes prohlásil, že společnost by mohla těžit z napětí ve východní Evropě.

Generální ředitel Raytheonu před rusko-ukrajinským konfliktem označil napětí v Evropě za »prospěšné«.

Washington poslal na Ukrajinu více než 65 000 protitankových raketových systémů Javelin, které vyrábí společnosti Raytheon a Lockheed Martin. Cena každé střely je asi 78 000 USD a odpalovací zařízení stojí dalších 100 000 USD.

Kolik stojí systém protitankových zbraní Javelin?

Americký výrobce zbraní Raytheon uznává výhody pro podnikání při »obraně demokracie« na Ukrajině.

Americký výrobce zbraní Raytheon říká, jak těží z »obrany demokracie«.

Letos v květnu Kongres USA schválil pomoc Ukrajině a dalším zemím postiženým konfliktem ve výši 40 miliard amerických dolarů. Balíček obsahuje 19 miliard dolarů krátkodobé vojenské pomoci, což představuje 47 procent z celkové částky.

(pr)

FOTO – CRI

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy