V pondělí se nechala předsedkyně sněmovny Pekarová Adamová slyšet, že si holt na zimu, pokud nebude teplo v našich bytech a na pracovištích (což lze s ohledem na politiku vlády předpokládat), pořídíme ještě jeden svetr. No, já bych spíše dodal, že si budeme muset pořídit k tomu svetru ještě pěkný zimníček. Protože sedět např. osm hodin v kanceláři v 18 stupních celsia není vůbec žádná legrace a jeden svetr to nezvládne.
Další skvělé výroky pouští po pár dnech mediálního klidu do éteru opět ministryně obrany Černochová, která se vyjádřila, že musíme »Putina uzbrojit«. No, myslí tím zřejmě, že bychom my, tedy Západ (a také Česko), měli zbrojit takovým způsobem, aby tomuto tempu Putin nestačil a položil se ekonomicky na lopatky. To je úplně bludná teorie, protože, pokud by Putin, resp. Rusko šlo do ozbrojeného konfliktu lokálního charakteru, který by se změnil na širší konflikt, a vypadalo by to na ruský výprask, neváhalo by jistě použít taktické jaderné zbraně. Kromě toho zdrcující sankce uvalené na Rusko Západem žádné drama nezpůsobily.
Možná, že by si to paní ministryně měla trochu srovnat ve své roztomilé hlavičce. Stejně tak, jako stratégové Pentagonu, od kterých tato opravdu »nosná« myšlenka vychází. Pentagon teď otevřel po Ukrajině ve světě druhé ohnisko napětí, kterým je Tchaj-wan a Tchajwanský průliv. Čínská lidová armáda zvedla rukavici a bude tu a tam při demonstrativních návštěvách amerických představitelů na Tchaj-wanu dělat manévry svých ozbrojených sil v Tchajwanské úžině, ale také ve vzdušném prostoru kolem Tchaj-wanu, aby tuto čínskou provincii přesvědčila, že je schopna, v případě okolností, ji i násilím připojit k Čínské lidové republice. Je potřeba ještě dodat, že na Tchaj-wanu existuje dlouhá léta vládnoucí strana Kuomintang (nyní v opozici), tedy početná a přesvědčená »pátá kolona«, která si připojení Tchaj-wanu k Číně přeje.
Nicméně, vátím se k původní myšlence paní ministryně obrany. Chce mj. obstarat republice 24 amerických Phantomů F-35, které jsou schopny nést rakety s jadernými hlavicemi. Na co Česko potřebuje útočné zbraně za nejméně 60, ale možná až za 80 mld. Kč, je mi záhadou. V současné situaci obstarává vzdušný dohled, obranu nad Českem 14 švédských stíhaček Gripen. Již pravda postarších, ale tak výkonných, že jsou schopny souběžného nasazení jak v Česku, tak na Slovensku i třeba v Pobaltí. Mimochodem, Gripen přeletí republiku ze západu na východ za nějakých šest minut.
Americké Phantomy budou tedy stát nejméně 60 (spíše ale více) mld. Kč. Další nejméně 20 mld. Kč mají stát německé tanky Leopard, na které ovšem nejsou dimenzovány v Česku všechny mosty. Takže některé mosty, pokud chceme, aby tyto supertěžké tanky nebyly jen muzeálními exponáty v kasárnách, bude nutné přestavět či zpevňovat.
Paní ministryně sní také o obrněných transportérech švédské výroby, kterých má snad být přes 200, snad za 50 mld. Ķč.
A ministryně obrany včera spolu s ministrem financí zveřejnili, jak se budou vyvíjet vojenské rozpočty do roku 2025. Z letošních 90 mld. Kč má v příštím roce rozpočet ministerstva obrany růst skokem o 20 mld. Kč na 110 mld. a v roce 2025 už má dosáhnout nejméně na 155 mld. Kč, resp. na 2 % HDP. To vše v situaci, kdy hrozí recese národního hospodářství, kdy domácnosti drtí vysoká inflace podle propočtů ČSÚ pod úrovní 20 %, ale v tom užším spotřebním koši, soustřeďujícím 30–40 základních potravin, ale také pohonných hmot, energie, tepla, plynu či nájemného, bychom se jistě dostali k inflaci mezi 20–25 %.
Češi si tedy mají podle vlády utahovat opasky a to nejen ti chudí, kteří už je mají hodně utažené, ale také početná střední třída, která začne platit v nejbližších týdnech zvýšené platby za plyn, elektřinu atd. a která v supermarketech může vidět, že se ceny všeho zvyšují, až kam oko dohlédne.
A v této situaci má vláda odvahu zvyšovat rozpočet na obranu během tří let z dnešních 90 mld. na 155–170 mld. Kč. To už není odvaha, ale je to – jak doufám – politická sebevražda těchto individuí, která chtějí zkrušit národ.
My opravdu nejsme ve válce na Ukrajině. Naopak, válku na Ukrajině by bylo potřeba co nejrychleji uzavřít a ukončit. Fantasmagorie o protiofenzivě Ukrajinců, kteří vytlačí Rusy z obsazených území a zaútočí na Kreml, jsou hodny doktora Chocholouška. Bohužel má však válka negativní vliv na dramaticky rostoucí ceny energií na světových trzích, ale také zemědělských výrobků a kovů pro český průmysl.
Pokud válka na Ukrajině skončí, ceny těchto komodit se dříve nebo později vesměs vrátí na předchozí úroveň. A to by mělo srazit inflaci. Tedy, jinak řečeno, srazit ceny, které český spotřebitel platí ať už u benzínových pump nebo v samoobsluhách s potravinami anebo energetickým společnostem.
Válečnou daň, o které blábolí ministr financí, ať platí ti, kdo na této válce, resp. růstu cen komodit, nejvíce vydělali. To jsou energetické firmy, které vydělaly v tomto roce již desítky miliard korun, ale také banky, které díky nesmyslné politice předchozího vedení ČNB dostávají za nucené úložky, jež mají u ČNB zvýšené úroky kolem 7 %. To jen v tomto roce bankám vydělá bezpracně 150 mld. Kč. Tak proč by se zabývaly např. úvěry pro podnikatele, že? Konec konců za 7 % úroku si žádný zoufalec peníze u banky nepůjčí.
Prostě vláda a zejména ministerstvo obrany, podpořené premiérem a ministrem financí útočí vytrvale na životní úroveň českého obyvatelstva. Nemluvě o tom, že razantní zvyšování výdajů na zbrojení bude znamenat pokles výdajů na zdravotnictví, školství, sport, kulturu, vědu a výzkum, na výstavbu nových silnic a dálnic a také na jejich údržbu. O to tedy usiluje současná protinárodní vláda ze všech sil.
Jiří Paroubek