Hess – dodnes mnoho otázek

Kdo byl Rudolf Hess? Dnešní mládež to povětšině neví. Zmizel v propadlišti dějin, i když byl do 10. května 1941 jedním z nejvýznamnějších strůjců zločinného vývoje hitlerovského Německa a vlastně největší pomocník Adolfa Hitlera při psaní proslulého Mein Kampfu. Jeho případ, ač řešený také v Norimberku v hlavním procesu s nejvýznamnějšími válečnými zločinci, dodnes patří mezi záhady 20. století.

Osvětlit by jej možná mohly archivy Spojeného království, ale ty v této věci stále mlčí. To, co bylo dáno k dispozici, spíše situaci zamotává. Proč tomu tak je? Je přece už osmdesát jedna let od Hessova podivného letu do Anglie a ještě podivnějších jednání tam. Je tu i další otazník týkající se Britů. Proč právě za jejich hlídky – velmoci se každých dvacet čtyři hodin střídaly v hlídání jediného vězně – Hess spáchal sebevraždu? Navíc oběšením, ač podle jeho syna neměl už síly, aby ji vůbec mohl spáchat? Mohl být stále ještě mimo vězení Špandavu pro někoho nebezpečným, i když jeho myšlení už při procesu v Norimberku naznačovalo vážné trhliny, jak popisuje ve svém Norimberském deníku Gustav Gilbert, jenž zde působil jako vězeňský psycholog.

Kdo tedy byl Hess? Co mohl vědět navíc zajímavého pro Británii? Byl druhým mužem Třetí říše a měl neskonalou důvěru Adolfa Hitlera. Věděl o všem, co bylo z Hitlerova okolí předáno dál, i když jeho vliv začal silně omezovat tajemník Martin Bormann, muž v zákulisí, ale pozdější skutečný ovlivňovatel událostí a interpret Vůdcových nařízení. Jenže jeho moc vzrostla teprve odletem Hesse, že by na něm měl právě Bormann kus svého osobního zájmu?

Hlavní rozpor je však stále ve smyslu jeho letu – pro málo zasvěcené: 10. května 1941 si nechal připravit letadlo Messerschmitt Bf 110, údajně bez vědomí Hitlera, a odletěl s ním do Skotska s cílem projednat příměří s britským králem Jiřím VI. (tolik oficiální verze). Bylo to šest týdnů před napadením Sovětského svazu, přičemž celý Západ, kromě Anglie a neutrálních zemí, byl již pokořen. Mělo jít jenom o příměří anebo o vyjednání komplotu či úzké spolupráce ke zničení SSSR? Koho zde vlastně Hess znal? Jen pár šlechticů, kteří neměli rozhodující vliv, anebo někoho dalšího, jenž měl větší moc, než několik proněmeckých lordů? Jako člen Hitlerovy »válečné rady« a účastník všech významných porad toho věděl hodně. Mohl také Angličany o lecčems informovat. Cosi se však zadrhlo a výsledek byl nula.

Pokud někdo v Německu o jeho cestě věděl, raději mlčel. Dokonce i sám Vůdce se od Hesse distancoval. Oficiálně se pak tvrdilo, že se »pomátl na rozumu«. Zajímavé je, že Angličané toto zdůvodnění dál používali a sám Hess také. Avšak poté, co byl vynesen rozsudek a nedostal trest smrti, mu údajně »zase svitlo v hlavě«. Bylo to tak?

Onoho 10. května tedy spáchal po dlouhém vězení ve věku devadesát tři let ve Špandavě sebevraždu. Opakuji: za služby britského kontingentu. Ani to není divné? Ani to nevyvolává otázky?

Hess už není zajímavý, ale zajímavým by se mohly stát archiválie týkající se jeho jednání v Anglii. Třeba by z nich skutečně vyplynula snaha obou jednajících stran na jakýsi druh spojenectví. Šest týdnů před napadením SSSR by to jistě mohlo být velmi, velmi zajímavé.

Jaroslav Kojzar

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy