Požár zdolán! Hasiči v Českém Švýcarsku předali poslední uhašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili nejrozsáhlejší požár, který kdy zasáhl Českou republiku. Správě národního parku České Švýcarsko dnes v 15.00 předali poslední hašené území. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů.

»Navazuje fáze takzvané technologické pomoci, kterou koordinuje štáb hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. Dohlídky vykonává 72 dobrovolných hasičů s 35 kusy techniky, celkem 22 dobrovolných jednotek,« doplnil mluvčí hasičů Lukáš Marvan. V Mezní Louce zůstane prozatímní hasičská stanice, kde bude do konce srpna 40 profesionálních hasičů.

»Z těch zkušeností, které máme z poslední doby, se tady může objevovat řada skrytých ohnisek požáru,« řekl dnes dopoledne novinářům generální ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Právě kvůli tomu budou na určená místa dohlížet dobrovolní hasiči a na místě zůstanou i profesionálové. V následujících dnech budou dál požářiště monitorovat drony s termokamerami.

Vrtulníky, které se na boji s ohněm podílely, dnes odletí. Ještě odpoledne ale nabíraly vody z Labe, podle Marvana podle plánu. Řekl, že se nikde ohnisko neobjevilo a helikoptéry pouze prolévaly půdu.

Během zásahu se u požáru vystřídalo 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Záchranářům významně pomohli dobrovolníci, kteří mimo jiné obstarávali jídlo. »Takové masivní nasazení sil a prostředků je naprosto nevídané,« zdůraznil Vlček. Na pomoc se vydaly speciální letouny z Itálie, hasicí letadla ze Švédska, vrtulníky vyslalo Polsko a Slovensko. Tři letadla Antonov poskytla letecká hasicí služba. Do hasebních prací se zapojila i armáda a významně se na zásahu podílela policie, která koordinovala pohyb letecké techniky.

Návrat obyvatel

Do evakuované obce Hřensko a jeho částí a Mezné a Mezní Louky se budou od sobotního rána vracet místní. Silnice mezi Hřenskem a Mezní Loukou, kterou by za běžných podmínek využili, ale zůstane zavřená. Obyvatelé Mezné a Mezní Louky se budou vracet přes Vysokou Lípu, kde bude starosta Zdeněk Pánek vydávat povolenky. Turisté se do osad nedostanou.

»Ve Hřensku to je bez problémů, tady se může prakticky okamžitě zahájit cestovní ruch,« řekl starosta. Policie předpokládá, že se v sobotu otevře silnice z Hřenska do Německa. Příčinu požáru policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Správa národního parku má nasmlouvané dobrovolné hasiče na několik příštích dnů, řekl dnes mluvčí správy Tomáš Salov. Hasiči totiž budou dohlížet na požářiště mimo takzvaný režim zásahu, a proto musí žádat o dovolenou ze svých běžných profesí, což situaci komplikuje. »Stále ještě poptáváme jednotky dobrovolných hasičů, abychom dokázali naplnit náročný plán dohlídek požářiště až do konce měsíce,« doplnil mluvčí. Za problémové považuje správa úseky u Pravčické brány a Bouřňáku, kde se čas od času mohou objevit plameny, šíří se v kořenovém systému zdejších stromů.

Ministerstvo životního prostředí prodloužilo omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko. Trvat bude do 31. srpna. Přes noc bude park zcela uzavřený.

»Zákaz vstupu se bude týkat území, které již je omezené, otevřené turistické cesty ještě upřesníme. Abychom přes den umožnili turistům výlety do určitých chráněných oblastí některé další drobné úseky zpřístupníme. Do parku bude vstup úplně zakázán pouze v nočních hodinách od 21.00 do 6.00. Zkušenosti z dozorové činnosti totiž ukazují, že někteří občané večer v parku rozdělávají oheň nebo zapalují cigarety,« uvedla na webu ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Oheň spolykal čtyři miliony litrů vody

Pomoc armádních pilotů s likvidováním jednoho z největších požárů v historii Česka trvala 19 dní. První den armáda vyslala jeden vrtulník Sokol, druhý den již proti ohni bojovaly dva tyto stroje s podvěšenými bambi vaky. Po zapůjčení závěsného hasicího zařízení s trojnásobným obsahem byl jeden Sokol vyměněn za silnější Mi-17.

Do čtvrtka na nich vojenští piloti celkem nalétali téměř 226 letových hodin a provedli 2422 shozů, při kterých oheň zalili asi 4000 tun vody. »Armáda na místě pro potřeby vlastních i cizích hasicích letounů poskytla rovněž jednotku s vozidlem pro doplňování leteckého paliva,« uvedla armáda.

Podle zástupce velitele vzdušných sil Petra Lančiho posádky vrtulníků u požáru zasahovaly na maximální hranici svých fyzických sil i na hranici technických možností strojů. Jeden z pilotů již dříve popsal, že zásah byl psychicky i fyzicky náročný.

Armáda uvedla, že na zničení požáru poskytla maximum možného. Z deseti provozovaných Sokolů je pět v Polsku na plánované údržbě a dva jsou neustále vyčleněny pro plzeňskou leteckou záchrannou službu. Zbylé tři stroje byly postupně k hašení využity.

Výběr událostí kolem rozsáhlého požáru v národním parku České Švýcarsko na Děčínsku

24. července – V národním parku České Švýcarsko ráno začaly hořet asi tři hektary lesa mezi Hřenskem a Pravčickou bránou. Odpoledne hasiči objevili další ohnisko, kvůli němuž museli evakuovat ze soutěsek odhadem 100 lidí a turistickou atrakci z preventivních důvodů uzavřít. Oheň hasily i policejní a armádní vrtulníky a letadlo An-2.

25. července – Dopoledne hasiči uvedli, že se požár v národním parku dál nešíří, odpoledne se ale oheň kvůli větru začal znovu rozšiřovat. Z Pravčické brány se muselo evakuovat 80 lidí a další desítky lidí musely opustit skautský tábor v Dolském Mlýnu. Požár se rozšířil i na německou stranu. Hasiči kvůli požáru evakuovali obyvatele z obce Mezná a osady Mezní Louka, večer se požár přiblížil k Hřensku. Hasiči oznámili, že na místo dorazí posily z dalších krajů.

26. července – Hasiči v noci evakuovali asi 50 lidí z pravého břehu Kamenice v Hřensku. Z Ferdinandova evakuovali německý dětský tábor. Kvůli sílícímu požáru se museli hasiči stáhnout z obce Mezná, kde shořelo několik domů. Evakuovat se musela stovka obyvatel Vysoké Lípy u Jetřichovic na Děčínsku.

– Ráno hasiči uvedli, že v oblasti hoří zhruba na 30 hektarech, večer ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček řekl, že se zasažené území blíží k 1000 hektarům.

– Hasiči v ČR zaznamenali od rána velký počet volání s nahlášením zápachu kouře nebo dýmu, který pocházel z požáru u Hřenska. Kromě Prahy se objevily třeba v Pardubickém kraji. Na Děčínsko dorazili hasiči z dalších krajů.

– ČR kvůli požáru požádala Slovensko o půjčení vrtulníků a poptávala v dalších státech velkokapacitní letadla na hašení. Vrtulník S-70i Black Hawk nabídlo Polsko, už večer se zapojil do hašení. Večer začalo v národním parku kácení stromů s cílem zastavit šíření požáru.

27. července – Požár hasilo vedle další techniky už sedm vrtulníků a dvě letadla An-2. Ústecký kraj nevyhlásil zákaz vstupu do lesů, přestože o zákazu dopoledne mluvil ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Na místo dorazily posily z dalších krajů a do ČR odpoledne přiletěly dva speciální hasicí letouny Canadair z Itálie. Úřad pro civilní letectví vyhlásil nad Národním parkem České Švýcarsko kvůli požáru zákaz letů.

28. července – Požár se v noci nerozšířil, ale plocha zasažená ohněm se nezmenšila. V bezpečí se podařilo udržet obec Janov, která se nemusela evakuovat. Do hašení požáru se zapojily italské canadairy. Hned druhý den se ale oba stroje vrátily do Itálie, kde se musely zapojit do hašení požárů. Armáda nasadila vedle vrtulníků W3-A Sokol i silnější helikoptéru Mi-17. Slovensko oznámilo, že vyšle na pomoc 30 vojáků s vrtulníkem UH-60M Blackhawk.

– Vláda debatovala o možné pomoci pro místa, která poničil požár. Premiér Fiala řekl médiím, že až po dohašení a zjištění rozsahu škod bude možno říci, komu a v jaké výši bude třeba poskytnout pomoc.

– Povodí Vltavy zvýšilo odtok z nádrží Vltavské kaskády do Vltavy, aby bylo v Labi dost vody k hašení.

29. července – Do Česka dorazila dvě letadla Air Tractor ze Švédska jako náhrada za letouny Canadair.

– Děčín rozhodl o zákazu vstupu do lesa na vybraném území Českého Švýcarska.

30. července – Hasičům se na některých místech podařilo přejit do takzvaného požárního útoku, snažili se zmenšovat hořící plochu. Zmenšit celkovou plochu požáru se ale nepodařilo, zůstala o rozloze asi dva krát pět kilometrů.

– Při hašení požáru se zranilo osm hasičů. Někteří z nich skončili v nemocnici. Vážné zranění utrpěl hasič, který spadl ze skály.

31. července – Hasičům se podařilo zmenšit celkovou plochu zásahu v Českém Švýcarsku zhruba o pětinu asi na 2860 hektarů. Spálená plocha činí 1060 hektarů. Díky tomu se podařilo ukončit evakuaci obce Vysoká Lípa a lidé se začali vracet.

1. srpna – Hasiči k 20. hodině lokalizovali požár v národním parku a mají jej pod kontrolou. Novinářům to řekl ředitel HZS Vlček. Podle něj se oheň nešíří do dalších míst a plocha, na které hasiči zasahují, se snížila zhruba na 600 hektarů. Zásah u rozsáhlého požáru by podle Vlčka mohl skončit likvidačními pracemi v řádu dnů.

– Německé vrtulníky zasahující nad českým území se musely stáhnout na svou stranu.

3. srpna – Požár se po deseti dnech podařilo z poloviny uhasit. Zasažená plocha byla dopoledne asi 500 hektarů, k večeru se zmenšila odhadem na 400 až 450 hektarů. Pozemní cestou se hasiči dostali s vodou i na hranici s Německem a propojili se s německými kolegy. Nová ohniska se objevovala v nepřístupném terénu u Pravčické brány či v soutěskách řeky Kamenice.

5. srpna – Hasiči oznámili, že zbývá uhasit necelých 400 hektarů. Odpoledne se do hašení opět zapojila dvě italská letadla Canadair, která nahradila letadla ze Švédska.

7. srpna – Hasiči oznámili, že by mohli kompletně zlikvidovat požár v národním parku do konce příštího týdne. Některé sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli správě parku předat dříve. Víkend byl v místě požáru poměrně klidný, i přes znatelně foukající vítr nevznikala žádná nová ohniska.

8. srpna – Správa parku převzala od hasičů první sektor požářiště, oblast u obce Janov.

11. srpna – Hasiči zmenšili plochu požáru na 50 hektarů. Počet hasičů u požáru se snížil na 630. Drony s termokamerami objevily několik menších ohnisek v okolí Pravčické brány a Bouřňáku.

– Správa parku zatím převzala oblast nedaleko obce Janov, část území severozápadně od Vysoké Lípy a část plochy na východ od Pravčické brány. Správa musí zajistit dobrovolné hasiče, kteří budou na místa dohlížet kvůli hrozbě vzniku nových ohnisek. Pokud bude zásah hasičů pokračovat podle předpokladu, měli by předat správě parku poslední část požářiště do pátku.

– Ministerstvo životního prostředí prodlouží omezení vstupu do národního parku, trvat bude do 31. srpna. Evakuovaní obyvatelé z Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky se budou postupně od soboty vracet domů.

12. srpna – Hasiči předali národnímu parku poslední hašené úseky

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy