Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s nákupem nemovitostí českým expremiérem Andrejem Babišem ve Francii, uvedl dnes deník Le Monde. Babiš dnes zopakoval, že veškeré nákupy nemovitostí se uskutečnily v souladu se zákony.
Babišovým majetkem se francouzská média začala zabývat loni na podzim po úniku důvěrných dokumentů, tzv. Pandora Papers. Novináři tehdy zjistili, že mnoho šéfů států a vlád skrývá svůj majetek za nastrčenými společnostmi v daňových rájích.
PNF svěřil vyšetřování Ústřednímu úřadu pro boj proti korupci a finančním a daňovým deliktům (OCLCIFF), píše Le Monde. Tento úřad zkoumá podmínky, za kterých Babiš nabyl panství s rozlehlými pozemky v Mougins (v departementu Alpes-Maritimes) dále ve vnitrozemí od města Cannes.
Babiš podle deníku Le Monde v září 2009 nakupoval prostřednictvím řetězce offshorových společností. Dvě nemovitosti včetně honosné vily s tříhektarovým pozemkem podle listu koupila společnost se sídlem v Monaku; tu vlastní offshorová společnost ze Spojených států. Nemovitosti vyšly na 14 milionů eur (340,8 milionu korun).
»Já můžu jen znovu zopakovat, že veškeré nákupy nemovitostí proběhly v souladu se zákony. Detaily neznám, vaši informaci mám jen z médií,« zopakoval dnes Babiš své dřívější tvrzení.
Ve smlouvě o koupi, do níž nahlédl Le Monde, se uvádí, že tato částka byla »zaplacena v hotovosti«, což lze chápat také jako běžný převod. Dokumenty z Pandora Papers však uvádějí, že Babišova americká společnost použila na financování nákupu domů v Mougins půjčku 15 milionů eur od offshorové společnosti registrované na Britských Panenských ostrovech. Oficiální francouzské dokumenty ale tuto půjčku nezmiňují, upozorňuje deník.
Vyšetřovatelé se podle Le Monde budou muset pokusit pochopit účel této dohody a zjistit, proč je Babiš vlastníkem jak úvěrové společnosti, tak struktury, která si peníze půjčila. Vyšetřování bude komplikované, protože popisované události jsou několik let staré a mohly by být promlčené.
Výběr informací o novinářském investigativním projektu Pandora Papers
– Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo 3. října 2021 v projektu Pandora Papers podezřelé finanční transakce týkající se 35 světových vůdců a stovek politiků z více než 90 zemí. Projekt je založen na téměř 12 milionech dokumentů a 2,94 terabajtů utajovaných informací od 14 offshorových společností a spolupracovalo na něm přes 600 novinářů z více než stovky zemí světa. Tvrdí, že v rámci projektu odhalili, jak mocní a bohatí využívají offshorové společnosti a netransparentní jurisdikce kvůli anonymitě a daňové optimalizaci. V dokumentech se podle ICIJ objevují jména zločinců, celebrit, politiků, fotbalistů, soudců i lidí z daňových úřadů z celého světa.
– Projekt se zmiňuje například o jordánském králi Abdalláhovi II., prezidentech Ukrajiny, Ázerbájdžánu, Keni, Chile a Ekvádoru či o nizozemském ministrovi financí Wopkem Hoekstrovi, bývalém britském premiérovi Tonym Blairovi, prezidentovi Černé Hory Milu Djukanovičovi, nebo bývalém maltském ministrovi a někdejším eurokomisaři Johnu Dallim. Získané dokumenty popisují i aktivity 130 miliardářů z Ruska, USA nebo Turecka a řady velvyslanců, starostů, ministrů, poradců či generálů.
– Podle českého serveru investigace.cz, který se projektu zúčastnil, se kauzy týkají 300 Čechů a také bývalého českého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše či například realitního magnáta Radovana Vítka, bývalého teplického politika ČSSD Petra Bendy, lobbisty Ivo Rittiga nebo někdejšího ředitele televize Prima a pražského dopravního podniku Martina Dvořáka.
– Podle mezinárodního novinářského týmu poslal Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Expremiér už dříve v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního. Tvrdil, že před 12 lety poskytl půjčku, která byla řádně zdaněna, a při nákupu postupoval podle doporučení realitní kanceláře. Zdůraznil také, že v té době nebyl v politice. Černošický městský úřad se snažil ověřit, zda Babiš spáchal přestupek proti zákonu o střetu zájmů. Letos v červenci černošický úřad odložil oznámení, které se týkalo Babiše a kauzy Pandora Papers. Nepodařilo se získat dokumenty potřebné pro prověření podnětu a odpovědnost za přestupek zanikla 1. července.
– Francouzský deník Le Monde dnes napsal, že Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s nákupem nemovitostí Babišem ve Francii. PNF podle zjištění novinářů zkoumá podmínky nabytí vily v Mougins na jihu Francie a vyšetřování zahájil v únoru.
– Evropský parlament (EP) loni v říjnu vyjádřil politování nad tím, že se v odhaleních mezinárodního novinářského projektu Pandora Papers objevil Babiš společně s řadou dalších vysoce postavených představitelů zemí EU. V usnesení vyzvali poslanci ke zlepšení opatření zaměřených na boj proti krácení daní a daňovým rájům a vyzvali příslušné orgány v členských státech EU, aby analyzovaly data zveřejněná v projektu Pandora Papers a zahájily vyšetřování všech osob, které jsou v dokumentech zmíněny.
– Kauza Pandora Papers zkomplikovala situaci také například bývalému chilskému prezidentovi Sebastiánu Piňerovi, který je jedním z nejbohatších lidí v zemi. Podle zveřejněných dokumentů Piňera využil offshorové firmy na Britských Panenských ostrovech, když prodal svůj podíl v těžařské firmě Minera Dominga v roce 2010. Podle představitelů chilské opozice prezident porušil »ústavní princip bezúhonnosti« a poškodil dobrou pověst státu. Levicové strany usilovaly o Piňerovo odvolání ještě před loňskými prezidentskými volbami v Chile, poslanci schválili zahájení procesu impeachmentu, což ale následně senátoři zamítli. Piňera podle ústavy již znovu ve volbách kandidovat nemohl, novým prezidentem Chile se stal levicový poslanec Gabriel Boric.
– ICIJ se sídlem ve Washingtonu je nezávislá mezinárodní síť sdružující investigativní žurnalisty, která vznikla v roce 1997 z iniciativy Centra pro veřejnou bezúhonnost. Od roku 2017 je nezávislá. Sdružuje přes 280 investigativních žurnalistů z více než 100 zemí.
– Mezi velké úspěchy ICIJ patří zveřejnění dokumentů Offshore Leaks (Úniky v daňových rájích, 2013), Luxleaks (2014), Swiss leaks (2015), ale zejména Panama Papers (Panamské dokumenty; 2016) a Paradise Papers (2017), díky nimž byly odhaleny masivní daňové úniky přes daňové ráje. Tyto daňové úniky se týkaly mimo jiné velkých mezinárodních firem a významných příslušníků společenských a politických elit. – V porovnání s podobnými projekty z minulosti, jako byly Panamské dokumenty (Panama Papers), Paradise Papers či databáze Offshore Leaks (Úniky v daňových rájích), se v případě Pandora Papers jedná o největší objem uniklých dat.
(jb, čtk)
การรื้อถอนห้างสรรพสินค้าเก่าเป็นการเปิดทางให้กับการก่อสร้างใหม่
ทางการออกคำสั่งให้รื้อถอนสิ่งปลูกสร้างที่ผิดกฎหมาย
ทางการประกาศแผนรื้อถอนอาคารที่ถูกทิ้งร้างหลายแห่ง
ทีมรื้อถอนกำลังเคลียร์พื้นที่เพื่อสร้างห้างสรรพสินค้าใหม่
งบประมาณสำหรับการรื้อถอนสูงเกินไป
เครื่องจักรสำหรับรื้อถอนต้องผ่านการตรวจสอบอย่างละเอียด
ทีมรื้อถอนกำลังเคลียร์พื้นที่เพื่อสร้างห้างสรรพสินค้าใหม่